Online pôžičky a 5 tipov pre správny výber pôžičky

Všimli ste si to aj Vy? Na internete nájdete úplne všetko. Každá informácia, každý obchod,každý človek… Všetci a všetko je na sieti.

Niet sa čomu čudovať. Internet má dnes viac ľudí než televíziu, preto aj poskytovatelia pôžičiek vytvárajú alebo presúvajú svoju činnosť na internet.

To je zároveň výhodou pre každého, kto má o pôžičku záujem. Detailné informácie, hodnotenia zákazníkov, skúsenosti a ďalšie postrehy pomáhajú nám všetkým.

Pomocou internetu sa dozvieme všetko, na čo si len spomenieme a nemusíme sa spoliehať na rady niekoľkých známych, s ktorými sa stretávame v reáli.

Tento článok sa podrobne venuje online pôžičkám. Zistíme na akom princípe fungujú, kto ich v súčasnosti poskytuje a ako sa k takej online pôžičke dostaneme.

Banky? Nebankovky? Všetci!

Pred časom sa online pôžičkami zaoberali skôr nebankoví poskytovatelia než banky. Mohol za to fakt, že banky fungovali ako kamenné pobočky, kde klient vyrieši všetky finančné potreby vrátane vybavenia účtu, kreditnej karty, hypotéky a v neposlednom rade aj pôžičku.

Klienti boli ešte donedávna zvyknutí ísť s každou potrebou a pripomienkou do banky. Doba sa však stále posúva ďalej a s príchodom internetu sa mnohí zákazníci začali domáhať zjednodušenia vybavovania.

Keďže medzi bankami vládne silná konkurencia, trend prechodu na internetové služby začala brať na zreteľ väčšina z nich.

Konkurenciu predstavovali a stále predstavujú aj nebankové spoločnosti. Tie dávnejšie taktiež museli zriaďovať pobočky alebo aspoň malé stánky roztrúsené po Slovensku. Trend ich ale neobišiel a v internete spoznali budúcnosť svojho podnikania.

Pokiaľ by v dnešnej dobe poskytovateľ pôžičky nefungoval aj na internete, stratil by tak obrovské množstvo budúcich zákazníkov.

Dnes všetko radšej virtuálne

Dlhšie fungujúce banky (VÚB, Tatra banka atď.) majú stále desiatky až stovky pobočiek po celej krajine, avšak pôžičky a ďalšie produkty zaradili do svojej online ponuky.

Ďalej existujú nové banky (ZUNO, mBank, Air bank, Fio banka atď.), ktoré už vstupovali na trh s tým, že budú viac alebo menej pôsobiť iba na internete. Vyznačujú sa nízkym výskytom pobočiek. Niektoré dokonca nemajú žiadne pobočky.

Čo sa týka nebankových spoločností, scenár sa nemení. Dávnejšie existovali rôzne „pôžičkárne“, ktoré ste vo väčších mestách mohli nájsť na každom rohu.

Ako nevýhodu vnímame fakt, že pôžičkární bolo menej než bánk, a pokiaľ mal človek záujem o nebankovú pôžičku, vo svojom meste narazil na akýsi monopol. Jednoducho nemal veľmi na výber.

Požičiavanie cez internet prispelo aj k znižovaniu úrokov, a teda zlacneniu pôžičiek oproti minulosti. Kedysi monopolní poskytovatelia majú dnes obrovskú konkurenciu a prilákať nového klienta je možné buď na základe veľkolepej reklamy alebo práve čo najnižších úrokov a poplatkov.

Ako je to dnes s online pôžičkami?

Viac online pôžičiek dnes ponúkajú nebankovky. Bánk skutočne nie je až tak veľa, i keď prechádzka mestom môže vyznieť inak. Banka je síce na každom rohu, no internet „znesie“ vždy viac.

Nebankovým poskytovateľom sa môže stať prakticky ktokoľvek. Existujú overené, veľké a „značkové“ nebankovky, ktoré pôsobia už roky, no stále vznikajú nové a nové. Či ich zakladajú firmy alebo jednotlivci, každý môže byť poskytovateľom.

Práve to však zapríčiňuje, že sa objavuje množstvo podvodníkov a neserióznych firiem, ktorí kazia dobré meno ostatných.

TIP č. 1) Overte si, či je nebankovka registrovaná v Národnej banke Slovenska (NBS), ktorá nad ňou drží dozor.

Práve registrácia pomôže NBS-ke riadne preskúmať nového poskytovateľa s jeho históriou a zámermi do budúcna.

Môže sa stať, že podvodnícka nebankovka bude na svojich stránkach vyslovene klamať a tvrdiť, že je registrovaná. V prípade pochybností sa informujte priamo v NBS.

Jednoduchosť online pôžičiek

V tomto smere sa poskytovatelia nezvyknú líšiť. Zvykom je mať na stránkach umiestnení tzv. úverovú kalkulačku, na ktorej si prehľadne nastavíte výšku pôžičky a dĺžku jej splácania.

Zákon ukladá poskytovateľom online pôžičiek nariadenie uvádzať pri výpočtoch v kalkulačke informáciu o výške úroku a ročnej percentuálnej miere nákladov (RPMN).

TIP č. 2) Pri prehliadaní stránok poskytovateľov sa zamerajte, či je v úverovej kalkulačke uvedený úrok a RPMN. Pokiaľ nie je tento údaj uvedený, poskytovateľ nejedná v súlade s nariadením.

Bankové pôžičky o niečo jednoduchšie

O niečo jednoduchšie je vybaviť online pôžičku v banke, pokiaľ ste jej klientom. Banka má o Vás prehľad a ak Vás vníma ako spoľahlivého klienta, pôžičku môžete mať dokonca pred-odsúhlasenú.

Vtedy stačí prostredníctvom internetbankingu požiadať o pôžičku a počkať si na peniaze.

Ak sa rozhodnete žiadať o peniaze banku, v ktorej nie ste klientom, pravdepodobne na jej stránkach narazíte na kalkulačku. Banka bude postupovať klasicky cez kontrolu registrov, posúdenie príjmov, atď. Pracovná zmluva na dobu neurčitú výrazne pomôže pri schválení pôžičky.

Kvôli všetkým týmto krokom sa odoslanie peňazí tým pádom o niečo predĺži.

Nebankovky drahšie

Nebankové spoločnosti sa predbiehajú v tom, ktorá Vám peniaze doručí rýchlejšie. Do registrov nenahliadajú a nevyžadujú potvrdenia a ručenia. Bohužiaľ je toto „privieranie očí“ z ich strany zaťažené vyššími úrokmi poplatkami.

Nebankovky taktiež v hojnej miere používajú úverové kalkulačky, no stretnete sa aj s obyčajným kontaktným formulárom, v ktorom uvediete svoje údaje a operátor sa s Vami spojí telefonicky, prípadne si môžete dohodnúť osobné stretnutie s obchodným zástupcom.

Hlavne neplatiť nič vopred!

Toto je jedna z hlavných zásad ako sa vyhnúť podvodu. Neseriózni poskytovatelia poplatkami vopred okrádajú ľudí, pretože po zinkasovaní peňazí prestávajú komunikovať a často ich kvôli neuvedeniu sídla spoločnosti nie je možné vyhľadať. Jednoducho sa po nich „zľahne zem“ a taktiež Vaše peniaze.

TIP č. 3) Nikdy neplaťte peniaze vopred, pokým nemáte v rukách úverovú zmluvu.

Stretli sme sa s mnohými negatívnymi skúsenosťami oklamaných ľudí, ktorí nám písali, že zaplatili často aj niekoľko sto eurové „poplatky“ za sprostredkovanie úveru. Iní dokonca tvrdili, že dali peniaze neznámej osobe, ktorá im mala spoľahlivú pôžičku iba odporučiť!

Realita teda vyzerala tak, že niekomu zaplatili 150 € za odporúčanie, ďalšiemu 200 € za odsúhlasenie a peňazí sa nikdy nedočkali. Zrazu prišli o 350 € a to iba kvôli vlastnej dôverčivosti a drzosti niekoho „ťažiť“ s cudzieho nešťastia.

Splácanie online pôžičky

V otázke splácania je opäť jednoduchšie vziať si pôžičku vo svojej banke. Odpadá tak starosť o včasné splátky. Jednoducho ich nemusíte držať v hlave, pretože banka si ich z Vášho účtu strhne.

Ak splácate nebankovke, môžete si tiež zvoliť trvalý príkaz. Splátky je možné zaslať aj prevodom alebo poštovou poukážkou.

Existujú aj tzv. rýchle pôžičky. Tie klientom ponúkajú maximálne niekoľko sto euro a sú splatné jednorazovo. Zároveň majú krátku dobu splatnosti – zvyčajne jeden mesiac.

Zmena úverovej zmluvy

Pod zmenou zmluvy máme na mysli predĺženie alebo skrátenie doby splatnosti, zvýšenie alebo zníženie mesačnej splátky a mimoriadne (náhle a jednorazové) splátky. Málokedy sa stáva, že by poskytovateľ takéto zásahy do aktuálnej zmluvy poskytoval bezplatne.

Niekedy dochádza k neschopnosti klienta splácať mesačnú splátku v dohodnutej výške. Ak požiada o zníženie splátky, predĺži sa mu celková doba splatnosti a v reáli zaplatí viac. Ako pomoc pri náhlom nedostatku peňazí však služba môže pomôcť.

Rovnaká situácia nastane aj v prípade predĺženia doby splatnosti. Mesačná splátka sa zníži, avšak dĺžkou splácania môže byť výsledná odplata omnoho väčšia.

TIP č. 4) Pred podpísaním zmluvy si spravte prehľad o poplatkoch za dodatočné zmeny v nej.

Existujú 2 spôsoby, ktorými poskytovatelia tieto poplatky vypočítavajú: 

  • Poplatok za pozmenenie zmluvy môže byť vyjadrený v percentách z požičanej sumy. Pri pôžičke 1 000 € a poplatku 2 % z tejto sumy zaplatíte za predĺženie doby splatnosti 20 €.
  • Druhý poskytovateľ môže mať poplatok fixný (napr. 40 €) zaplatíte ho rovnako pri pôžičke 500 a rovnako 5 000 €.

Vždy preto zistite, aká bude výška poplatku pri percentuálnom výpočte a či u konkurencie s fixným poplatkom nezaplatíte menej, i keď sa môže cena zdať na prvý pohľad vysoká.

Ako funguje stránka do24hodin.sk?

Ako sme už písali vyššie, stránka združuje viacero slovenských nebankových spoločností. Všetky z nich sú obľúbené a registrované v NBS. Nespolupracujeme s neoverenými spoločnosťami.

Na stránke je umiestnený kontaktný formulár, v ktorom vyplníte údaje o sebe, kontaktné údaje a výšku pôžičky. Žiadosť odošlete.

Vaša žiadosť bude uložená v databáze, do ktorej majú prístup výhradne zúčastnené spoločnosti. Nemusíte sa teda báť, že by Vás po odoslaní nezáväznej žiadosti zahlcovali reklamou v maile alebo obťažujúcimi telefonátmi.

Telefonáty budú iba dva. Najskôr Vás bude kontaktovať spoločnosť, ktorá Vám ponúkne pôžičku. S operátorom dohodnete všetky podmienky, nastavíte si dobu splácania a prekonzultujete úrok s prípadnými poplatkami.

Nie je vylúčené, že operátor bude žiadať potvrdenie o príjme alebo iné potrebné dokumenty.

Ak sa nebudete chcieť stretnúť s obchodným zástupcom osobne, zmluva Vám bude doručená poštou.

TIP č. 5) Pre urýchlenie odsúhlasenia žiadosti odporúčame mať pripravené najčastejšie dokumenty (potvrdenie o príjme, výpis z účtu a podobne).

Druhý telefonát Vás oboznámi s odsúhlasením pôžičky. Ak by Vám z nejakého dôvodu nebola odsúhlasená, nezúfajte. Odošlite formulár znovu a spojí sa s Vami ďalšia spoločnosť. Tá, ktorá žiadosť zamietla alebo sa Vám jej ponuka nepozdávala, sa Vám už neozve.

Cieľom stránky do24hodin.sk je zabezpečiť ľuďom pôžičky s transparentnými podmienkami, bez skrytých a dodatočných poplatkov. Nespolupracujeme s novými a na trhu neoverenými spoločnosťami.

Záverečné zhrnutie

  • TIP č. 1) Overte si, či je nebankovka registrovaná v Národnej banke Slovenska (NBS), ktorá nad ňou drží dozor.
  • TIP č. 2) Pri prehliadaní stránok poskytovateľov sa zamerajte, či je v úverovej kalkulačke uvedený úrok a RPMN.
  • TIP č. 3) Nikdy neplaťte peniaze vopred, pokým nemáte v rukách úverovú zmluvu.
  • TIP č. 4) Pred podpísaním zmluvy si spravte prehľad o poplatkoch za dodatočné zmeny v nej.
  • TIP č. 5) Pre urýchlenie odsúhlasenia žiadosti odporúčame mať pripravené najčastejšie dokumenty.

Okrem týchto piatich zásad existuje ešte jedna, ktorá je platná za každých okolností.  ¨

Požičiavajte si iba vtedy, ak máte istotu, že peniaze dokážete splatiť. Nepožičiavajte si zbytočne veľa peňazí, ale iba toľko, koľko Vám bude na vyriešenie problému stačiť.

Žiadna pôžička nikdy neostane bez odplaty a aj jediný dlžný cent Vás môže s odstupom času dostať do problémov. Myslite na svoje záväzky a snažte sa ich riešiť okamžite. Neodkladajte ich na neskôr, pretože dlžná suma sa môže navýšiť do nezvládnuteľných rozmerov.

Prajeme bezproblémové a čo najrýchlejšie vyriešenie Vašich finančných ťažkostí.