Vyhnite sa dlhovej pasci: 9 vecí, na ktoré si radšej nepožičiavajte

Finančné návyky ľudí sa za posledné desiatky rokov zmenili. V minulosti boli bežné sporiace účty a vkladné knižky. Tam si rodiny sporili. No dostupnosť materiálnych vecí často vedie k nerozvážnym rozhodnutiam a kúpe toho, čo vlastne ani nepotrebujeme.

Chýbajúce peniaze v rodinnom rozpočte sa potom najjednoduchšie riešia pôžičkou. Dostupnosť pôžičiek a rôzne lákavé ponuky vyústili do situácie, že si požičiavame čoraz viac.

Iste, ak ste si istý, že počas doby splácania budete vedieť každý mesiac bez problémov zaplatiť splátku, vziať si pôžičku je úplne v poriadku.

Ľudia prestali vnímať hranicu medzi tým, čo si môžu a nemôžu dovoliť a míňajú peniaze na veci, bez ktorých by stále vedeli plnohodnotne žiť. 

Pri takomto neuváženom požičiavaní sa ocitnú v dlhovej pasci, z ktorej sa dostáva len veľmi komplikovaným spôsobom. Neuvedomujú si totiž, že tie rýchlo a jednoducho dostupné peniaze nie sú ich. 

Jednoduchšie je premýšľať a zvažovať riziká vopred, než riešiť problém, ako sa dostať von z dlhov alebo nebodaj exekúciu, či osobný bankrot kvôli neuváženému požičiavaniu.

Dovolenka

Potešiť rodinu luxusnou dovolenkou iste nie je zlý nápad, no iba v prípade, že si ju môžete dovoliť zaplatiť z vlastného vrecka. Ospravedlňujete to tým, že nemusí ísť o veľa peňazí, ak si kúpite last minute so stravou v cene, no dovoľte nám nesúhlasiť.

Aj keď si zakúpite akýkoľvek zájazd, výdavky na dovolenku jeho uhradením nekončia. Určite si budete chcieť pozrieť okolie, kúpiť niečo pamätné a to všetko stojí ďalšie peniaze.

Pôžička je krajné riešenie, ktoré má vyriešiť nevyhnutné finančné výdavky. Úprimne, užili by ste si dovolenku, keď viete, že ste si jú kúpili na dlh?

Kedy sa oplatí zobrať pôžičku? Úplné iné je zobrať si pôžičku na študijný pobyt alebo zahraničný jazykový kurz, najmä ak máte vidinu lepšieho pracovného miesta.

Vyplácanie starých dlhov

Blíži sa čas splatenia starých pôžičiek, ale peniaze k dispozícii nemáte? Ako najjednoduchšie sa javí zobrať si novú pôžičku a starý dlh ňou splatiť. Premýšľajte, práve sa totiž dostávate do dlhovej pasce, z ktorej je ťažké uniknúť.

Ak dlžíte inej spoločnosti a nedokážete ďalej platiť splátky, rovnaká situácia nastane aj pri novej pôžičke. Pokúste sa preto požiadať o odklad splátok alebo splátkový kalendár. Najdôležitejšia je komunikácia, férový prístup určite ocení aj spoločnosť, ktorej dlžíte.

Dlžíte peniaze známym či rodine? Keď im situáciu vysvetlíte, určite vás podržia a dobu splatnosti presunú na iný termín. Berte to ako varovný prst, aby ste pristupovali k hospodáreniu zodpovednejšie a predišli rovnakej situácii v budúcnosti.

Hazard

Ľudia často hrajú hazardné hry v nádeji, že sa im zadarí a zlepšia si svoju finančnú situáciu. Inšpirujú sa známymi, ktorým sa náhodou podarilo vyhrať pekné peniaze, no v 99% prípadoch opak je pravdou.

Ešte horšie, než prehrať svoje peniaze, je prísť o požičané.

Hazard je závislosť a spájať ho s neuváženými pôžičkami je cesta do pekla. Pôžičky si neberte, ani keď spočiatku istý obnos peňazí vyhráte a získate motiváciu v hraní pokračovať.

Nové auto

Kupovať si nové auto len preto, že sused/kolega/brat si práve kúpil tiež nie je práve rozumné.

Bývate na dedine a dochádzate do práce? V tom prípade sa auto javí ako nutnosť. Aj na to však existuje riešenie bez požičiavania: staršie auto, ktoré zaplatíte v hotovosti.

Áut je na cestách toľko, že ranné zápchy v mestách a málo parkovacích miest je každodennou realitou. Pritom v mnohých prípadoch sa do práce rýchlejšie prepravíte MHD.

Zaplatením za auto však výdavky nekončia – pripočítajte si PZP, tankovanie, údržbu, technické kontroly, prípade diaľničnú známku a hneď napočítate niekoľko sto eur ročne naviac. Aj keď má Komunálna poisťovňa PZP výhodné ponuky, stále ide o ďalšie náklady.

Ak predsa len potrebujete nové auto, vyberajte ho s ohľadom na užitočnosť a nie najmodernejšie technológie, najsilnejší motor a podobne. Ten vám predraží PZP a pri bežnej jazde do práce spotrebujete oveľa viac paliva, čo sú ďalšie výdavky navyše.

Na vybavenie najvýhodejšieho PZP môže každý využiť online kalkulačku PZP, vďaka ktorej si nájde to najlepšie povinné zmluvné poistenie.

Nové vybavenie domácnosti

Vymieňať nábytok len preto, že sa vám po mesiaci prestala páčiť? Kupovať si zbytočne spotrebiče, ktoré už máte a bez problémov fungujú? Rovnako ako v prípade ostatných vecí dobre porozmýšľajte, či pôžička a zaplatené úroky stoja za rozmar a nevystačíte si s tým, čo aktuálne vlastníte.

Kedy si požičať? Ak sa stane havarijná situácia, napríklad praskne potrubie alebo treba vymeniť kotol, je úplne v poriadku požičať si na nevyhnutnú opravu.

To isté platí, ak je treba rekonštruovať strechu, vymeniť staré okná. Vždy si však zvážte, či je situácia natoľko akútna, že si peniaze nedokážete ušetriť a musíte si vziať pôžičku.

Značkové oblečenie, najnovší telefón

Požičiavať si na drahé kabelky, topánky či šaty je veľmi nerozvážne. V psychológii sa dokonca objavila diagnóza závislosti od nákupov ako problém dnešnej konzumnej spoločnosti. Ak na značkové oblečenie nemáte, tak vám postačí aj obyčajné neznačkové, napríklad dostupné Bonprix šaty. Účel splní rovnako.

To isté platí pre najnovší telefón, tablet či inú elektroniku. Ak by ste si mali vziať pôžičku, radšej si vyberte lacnejší model, ktorý si môžete dovoliť zaplatiť v hotovosti za vlastné peniaze.

Nie je rozumné zadĺžiť sa kvôli materiálnym veciam, ktoré strácajú hodnotu už keď si ich rozbaľujete a odstraňujete štítok s cenou.

Pôžička pre lepšiu budúcnosť detí

Zadlžovať sa kvôli tomu, že vaše deti chcú bývať vo svojom alebo si nevedia nájsť prácu nepomôže ani im, ani vám.

Pracovný trh mladých a šikovných ľudí potrebuje, takže pri aktívnom hľadaní si vaše deti prácu isto nájdu. Dnes je tiež normálne zdieľať byt s ďalšími spolubývajúcimi, kým si našetria nejakú hotovosť. Rovnako nepotrebujú ani nové auto a nový telefón, ak sa kvôli tomu máte zadĺžiť.

Okázalé darčeky

Vianoce, narodeniny a iné sviatky sú príležitosť, ako potešiť svojich milovaných. No nie na dlh! Tlak reklám pred Vianocami je intenzívny, preto vziať si pôžičku na darčeky môže byť veľmi lákavé.

Ak vás však vaši blízki majú radi, akýkoľvek darček to nezmení a navyše, nadšenie z darčekov by nebolo veľké keby zistili, že ste si kvôli nim zobrali pôžičku.

Darčeky sa dajú kupovať priebežne už niekoľko týždňov pred Vianocami, aby rodinný rozpočet neutrpel príliš veľký šok. Navyše, na internete je plno návodov, ako si doma za pár eur vyrobiť krásny darček pre všetky vekové kategórie.

Pôžička na svadbu alebo životné jubileum

Aj keď svadba dieťaťa je iste veľkou udalosťou. Zadĺžiť sa kvôli nej je veľmi nezodpovedné. Svadby nie sú lacná záležitosť, no všetko nemusí ísť z vášho vrecka. Všetko potrebné sa dá platiť postupne, prípade zložiť zálohu za rezerváciu a doplatiť neskôr.

Rovnaký scenár platí v prípade veľkolepých osláv, kde pozvete desiatky ľudí, aj keď si to aktuálne nemôžete dovoliť. Drahú reštauráciu vie nahradiť aj záhradná grilovačka, ktorá je uvoľnenejšia a pre vás oveľa menej finančne náročná.

Záver

Požičať si na auto, keď ho nutne potrebujete či opravu poškodení v domácnosti je bežné.Vždy si však dobre prepočítajte, či mesačné splátky zvládnete uhrádzať.

Nepožičiavajte si za každú cenu od neoverených osôb alebo spoločností, o ktorých si neviete nájsť dôveryhodné informácie. Najmä na internete sa objavuje veľa podvodníkov. Tí sa snažia zarobiť na zakázaných poplatkoch od ľudí v zúfalých situáciách.