Pôžička na 30 dní – čo o nej vedieť?

pozicka-na-30-dni

Človek nikdy nevie, kedy sa ocitne v náhlej finančnej núdzi. Neočakávané výdavky vedia poriadne zatočiť s rodinným rozpočtom a výplata môže byť v nedohľadne. Situáciu môže dočasne zachrániť malá pôžička, ktorá je často dostupnejšia, ako tie ostatné. Čo by sme mali vedieť o pôžičke na 30 dní?

Našťastie, v dnešnej dobe je finančný trh nastavený tak, aby si záujemca v prípade potreby mohol vziať krátkodobý úver, ktorým odvráti najhoršie. Podmienky sa líšia od poskytovateľa k poskytovateľovi, avšak niektoré skutočnosti sú identické vo všetkých prípadoch.

Ak sa chce niekto o krátkodobých pôžičkách dozvedieť to najpodstatnejšie, môže čítať ďalej.

Alfa a omega rýchlej pôžičky

Krátkodobá, alebo tzv. rýchla pôžička je typ úveru, ktorý ma splatnosť nanajvýš do 30 kalendárnych dní od schválenia. Nejde teda o žiadny dlhý záväzok, ktorý sa natiahne na mesiace.

Pôžička na 30 dní je teda vhodná predovšetkým na pokrytie nečakaných nákladov. Využíva sa aj napríklad na dofinancovanie kúpy, dovolenky a podobne. V žiadnom prípade nie je vhodná na každodennú spotrebu.

Takéto produkty ponúka viacero nebankových spoločností. Je už na záujemcovi, aby si zo širokej spotreby vybral čo najvhodnejší úver.

Krátkodobá pôžička ihneď k dispozícii má však svoje špecifiká, ktorými sa odlišuje od spotrebiteľských úverov na dlhšiu dobu, a preto je rozumné o nich vedieť ešte pred podávaním žiadosti.

Výhody pôžičky na 30 dní

Okrem samotnej krátkej doby splácania je to predovšetkým jednoduchosť a rýchlosť vybavenia, pričom platí, že peniaze má žiadateľ na účte často do niekoľkých hodín od schválenia.

V prípade nebankových spoločností ide o bezúčelové pôžičky, čiže odpadá ďalší byrokratický úkon. Aj dnes sa dajú nájsť inštitúcie, ktoré úver poskytnú aj bez registra či dokladania príjmov, je ich však veľmi málo.

Nebankové pôžičky mávajú dnes podmienky nastavené transparentne. Nehrozí teda riziko skrytých poplatkov a nečakaných sankcií – samozrejme za podmienky, že si záujemca zmluvu dôkladne naštuduje.

Veľa zo spoločností navyše ponúka rôzne vernostné programy pre pravidelných klientov, ktorí majú pri opakovaných žiadostiach možnosť navýšiť si požičanú sumu, prípadne získať iné výhody.

Nevýhody rýchlej pôžičky na 30 dní

Každá minca má dve strany a aj tzv. pôžička na 30 dní má svoje nevýhody. Predovšetkým na ne by mal potenciálny klient dbať ešte pred podaním žiadosti.

S rýchlou pôžičkou je často spojený vyšší úrok a splatnosť 30 dní môže byť pre niekoho pomerne neflexibilná. V dnešnej dobe sa záujemca často nevyhne dokladovaniu príjmu a nebankovky zvyknú čoraz častejšie kontrolovať úverový register.

Nájdu sa však aj výnimky. Zabúdať netreba ani na to, že takáto minipôžička nie je vhodná na pokrytie každodenných nákladov, v opačnom prípade sa žiadateľ môže dostať do začarovaného kruhu pôžičiek a splátok.

Ďalšou veľkou nevýhodou krátkodobých pôžičiek sú vysoké sankcie. Musia byť uvedené v zmluve o pôžičke, takže skôr, ako niečo človek podpíše, mal by si pozorne prečítať zmluvné podmienky, a najmä časť o poplatkoch.

Poplatok za omeškanie, poplatok za predĺženie splácania, ak náhodou neuhradí klient sumu načas, či akékoľvek porušenie podmienok je potrestané vysokým penále.

Ak si niekto nie je istý, že je na 100% schopný dodržať všetky zmluvné podmienky, radšej by sa mal poobzerať po pôžičke od známych alebo inej spoločnosti.

Ak niekto potrebuje vyšší obnos peňazí, bude sklamaný, pretože pôžička na 30 dní má zväčša limit maximálne do výšky 500 €. V opačnom prípade si nebankovka preverí bonitu klienta, no splatnosť môže byť aj dlhšia ako 30 dní.

Pôžičku musí osoba splatiť tiež splatiť v jednej splátke, takže počas mesiaca musí na tento výdavok myslieť.

Poskytovatelia krátkodobých pôžičiek na 30 dní

Na záver, už štandardne, ponúkame krátky prehľad niektorých z poskytovateľov opísaných produktov. Ide predovšetkým o nebankové pôžičky, no pozrieme sa aj na to, čo ponúkajú banky.

Pôžičkomat

Pôžičkomat je jeden z najznámejších slovenských poskytovateľov rýchlych pôžičiek, ktorý má navyše premyslený systém na čo najrýchlejšie schvaľovanie.

Požičia od 100 € do 500 € so splatnosťou 7 až 31 dní. Pri splácaní načas má klient možnosť stať sa členom vernostného programu, v rámci ktorého môže pri bezproblémovom splácaní získať pri opakovaných pôžičkách vyššie sumy.

Ide o online pôžičku, takže záujemca odošle žiadosť vyplnením online formuláru. Následne ho spoločnosť vyzve, aby sa registroval na stránke. Žiadosti sú posudzované rýchlo. Peniaze môže mať klient k dispozícii do niekoľkých minút.

Výšku pôžičky si môže klient nastaviť vopred prostredníctvom úverovej kalkulačky, ktorá mu hneď vypočíta výšku úrokovej sadzby a presnú sumu, ktorú musí do ďalšieho mesiaca vrátiť späť. Napríklad pri pôžičke 150 € je úrok za poskytnutie pôžičky 26,4 %, RPMN 29,8 % a odplata 26,4 %. Nakoniec tak vráti späť spoločnosti 153,26 €.

Ak má záujemca účet v jednej zo šiestich bánk (ČSOB, Fio Banka, Poštová banka, Slovenská sporiteľňa, Tatra banka či VÚB), peniaze má po schválení takmer okamžite. Podmienkou je, že nesmie byť v omeškaní pri splácaní iných úverov.

ČSOB poskytuje viaceré typy pôžičiek, medzi nimi aj hypotéku či spotrebný úver ČSOB. Banka má v ponuke aj výhodný ČSOB Spotrebný úver na čokoľvek s úrokovou sadzbou už od 6,19 % p. a.

Toppôžička

Toppôžička.sk je poskytovateľ rýchlych online pôžičiek s vysokým percentom schvaľovateľnosti. Požičať si môže klient od 50 € do 500 € s dobou splatnosti 1–30 dní.

Žiadosti posudzuje spoločnosť takmer ihneď, stačí vyplniť online formulár a počkať na vyjadrenie. Ak by pôžička bola príliš vysoká po posúdení klientovej bonity, Toppôžička ho bude kontaktovať s ponukou na nižší úver.

Toppôžička je produktom spoločnosti Bezvafinance s.r.o., ktorá na Slovensku prevádzkuje niekoľko ďalších stránok s identickou ponukou:

  • Bezúčelová pôžička
  • Čínska pôžička
  • WebPôžička
  • PôžičkaNaČokoľvek
  • Skvelá pôžička
  • Fun credit

Je to naozaj veľa portálov s rovnakým postupom a možnosťou minipôžičky od 50 €. Klient musí byť obozretný pri úrokoch a pred podpisom zmluvy ju dôkladne prečítať.

Quatro pôžička

V prípade nákupu, ktorý presahuje rodinný rozpočet, aj keď ide len o menšiu čiastku, pomôže na Slovensku už notoricky známa Quatro pôžička.

Nakupovať cez Quatro môže každý od 18 do 75 rokov už od 100 €. Ide o nábytok, elektroniku, vybavenie do domácnosti, športové príslušenstvo, dovolenku či rôzne iné služby. Na výber sú dva druhy splátok:

  • Šikovná splátka
  • Pevná splátka

Pri šikovnej splátke si môže klient vopred zvoliť dobu splácania, na základe čoho mu vypočítajú výšku splácanej sumy. Pri pevnej splátke to funguje naopak, klient si sám zvolí výšku splátky a Quatro mu vypočíta, do kedy ju bude splácať.

Človek si môže vopred overiť to, čo mu bude viac vyhovovať, v úverovej kalkulačke. Quatro pôžička ráta aj s akontáciou, takže človek môže určitú časť sumy zaplatiť už vopred a spláca len zvyšok. Spoločnosť často prichádza s rôznymi výhodami a zľavami, napríklad nákup s nulovým úrokom alebo nula percentné navýšenie.

Nejde však o pôžičku pre nezamestnaných, každý sa musí pred schválením preukázať pravidelným príjmom. Človek však môže mať zároveň inú pôžičku, no také prípady Quatro posudzuje individuálne.

Rýchle pôžičky od bánk

V banke predovšetkým nájdeme spotrebný úver, alebo rôzne iné, individuálne produkty, s ponukou nižších úverov. Na každom bankovom portáli nájdeme online kalkulačku, ktorá pomôže pri rozhodovaní a prerátaní našich nasledujúcich výdavkov na pôžičku.

Samozrejme, nehľadáme pôžičku pre nezamestnaných, keďže podmienky v banke sú oveľa prísnejšie. Ak však nie sme novým klientom, a účet v banke už máme dlhodobo, môžeme ju charakterizovať ako pôžičku bez dokladovania príjmu. Pracovníci banky si vďaka účtu dokážu overiť dostatok informácií aj bez ďalšieho dokladovanie, a preto môžu pôžičku bez dokladovania príjmu poskytnúť.

Banky majú zväčša dobu splatnosti minimálne 1 rok, takže splácať menej ako 30 dní určite nebudeme. Vo všeobecnosti banky ponúkajú spotrebný úver minimálne do 300 €, niektoré svoju ponuku začínajú až na 1 000 €.

Požiadať sa dá o ne online, bez návštevy pobočky, pričom záujemcovi vždy pomôže online kalkulačka. Tie majú však iba orientačný charakter, preto, ak to bude banka považovať za potrebné, bude svojho klienta dodatočne kontaktovať. Upravia a upresnia podmienky a so záujemcom prediskutujú všetky potrebné náležitosti.

Kto má záujem o nižšiu pôžičku v banke, stále má k dispozícii voľné prečerpanie. Ide však skôr o núdzovú službu, ku ktorej sa klient dostane až vtedy, ak mu na účte nezostanú žiadne vlastné prostriedky.