Dostupná pôžička – pôžička pre všetkých od nebankových spoločností

Videli sme už mnoho reklám o pôžičkách s prísľubom, že je pre všetkých. Za každou sa však skrýva minimálne jedno obmedzenie. Vysoký úrok, maximálny vek, stály príjem od zamestnávateľa či zápis v úverovom registri – to všetko sú faktory, ktoré ovplyvňujú dostupnosť úverov. Ako by mala vyzerať dostupná pôžička pre všetkých?

Sú v rôznych výškach a na rôzne účely. Splácať ich môžeme zopár mesiacov, ale aj celé roky. S pôžičkami to nikdy nebolo jednoduché a výber tej správnej si vyžaduje hodiny hľadania a porovnávania.

Každá prichádza s tým najlepším znením, aby prilákala svojho potenciálneho klienta. Čo všetko však musí pôžička obsahovať, aby sme ju mohli nazvať dostupnou pôžičkou?

Dostupná pôžička – podmienky

Pri úveroch musí každý spĺňať štandardné podmienky, ktoré musí patrične dokladovať. Okrem zamestnania a dobrej bonity môže osobu obmedzovať vek, materstvo a niekedy aj celková výška príjmu.

V bankách sú tieto požiadavky oveľa prísnejšie, ako v nebankových spoločnostiach. No aj podmienky pre nebankovky sa sprísnili, a to v roku 2015, keď Národná banka Slovenskej republiky začala udeľovať licencie vybraným nebankovým finančným spoločnostiam.

Mnohé zo spoločností nespĺňalo podmienky, a tak museli ukončiť svoju činnosť. Medzi nimi aj kedysi najväčší Provident. Pôžičky sa tak stali od vtedy bezpečnejšími:

  • obmedzila sa cena pôžičiek (maximálna cena môže byť len dvojnásobok priemernej RPMN)
  • zakázali sa doplnkové služby
  • zakázali sa pôžičky v hotovosti

Aj keď sa nekalé praktiky obmedzili, stále existujú pôžičky, ktoré môžu klientovi spôsobiť nepríjemnosti. Výška pokút a úrokov môže znepríjemniť život každému, kto sa nechal nalákať na rýchlu pôžičku.

Dostupné pôžičky – nebankové spoločnosti

Keďže digitalizácia finančných produktov prežíva veľký rozmach, mnoho ponúk nájdeme práve v online forme. Človek už nemusí chodiť na pobočku, stačí mu pár klikov a žiadosť aj vybavenie pôžičky vyrieši za pár minút.

Túto formu využívajú najmä práve nebankové spoločnosti, čo môžeme hodnotiť ako výhodu a ako naozaj dostupnú pôžičku. Pozrieme sa na niekoľko z nich – koľko si môže človek požičať a pre koho sú určené.

MoneyTu

MoneyTu je nebanková spoločnosť, ktorá sľubuje poskytnutie úveru už do troch hodín. Je bezúčelový a samozrejme, klient všetko vyrieši online. Požičať si môže od 500 € do 5 000 € s dobou splatnosti 3 až 36 mesiacov. Výška úroku sa mení s výškou požičanej sumy, no RPMN sa pohybuje od 24,25 %.

Na tento produkt sa viažu aj poplatky, a to 4 % z poskytnutej sumy úveru. Tento poplatok musí klient splatiť ešte pred poskytnutím úveru. Môžeme ich produkt považovať za dostupnú pôžičku pre všetkých?

Nie. Pôžičky poskytujú len ľuďom v zamestnaneckom pomere, čím z uchádzačov vyradzujú:

  • dôchodcov
  • ženy poberajúce rodičovský príspevok
  • živnostníkov

Osoba musí myť stály príjem, minimálne 18 rokov, musí byť vlastníkom bankového účtu, nie je v skúšobnej alebo výpovednej lehote a, samozrejme, nesmie byť voči nej vedená exekúcia či konkurz.

Ahoj pôžičky

Ide o pomerne jednoduchý portál s veľmi stručnými informáciami. Ide o produkt 365. banky, no napriek tomu ide o nebankovú spoločnosť. Aké sú ich podmienky?

Klient si môže požičať od 400 € do 20 000 € s dobou splatnosti 1 až 8 rokov. Na úver sa viaže úroková sadzba, ktorá sa prispôsobuje celkovým nákladom pôžičky.

Osoba však musí mať minimálne 21 rokov a preukázať sa musí stabilným príjmom. Avšak, narozdiel od predošlej ponuky, nemusí ísť len o zamestnanie. Človek sa môže preukázať príjmom z dôchodku alebo aj podnikateľskej činnosti, čím ju možno zaradiť medzi dostupné pôžičky.

Podnikatelia pozor, ich činnosť musí fungovať minimálne 6 mesiacov a daňové priznanie by malo vykazovať pozitívne výsledky.

Spoločnosť neposkytne pôžičku v takom prípade, ak osobe práve prebieha odklad splátok, má platobné problémy v iných inštitúciách alebo je práve práceneschopná.

Vybavenie pôžičky prebieha pomerne rýchlo – predbežný výsledok sa klient dozvie do pár sekúnd, finálny výsledok zasielajú SMS správou do jedného dňa. Peniaze po schválení zasielajú okamžite.

Cofidis

V ponuke Cofidisu je spotrebiteľský, bezúčelový a revolvingový úver. Za vedenie úveru si nežiadajú žiaden poplatok a aj tento je možné vyriešiť prostredníctvom online formulára.

Klient si môže požičať od 500 € do 20 000 € s dobou splatnosti 6 až 96 mesiacov. Úroková sadzba sa mení od výšky pôžičky. Napríklad pri úvere 6 000 € s dobou splácania 36 mesiacov je výška úroku 11,99%.

Cofidis možno zaradiť medzi dostupné pôžičky, keďže ich poskytujú aj dôchodcom, živnostníkom a malým firmám. Stačí sa preukázať stálym príjmom a pozitívnym úverovým skóre. Klient zároveň nemusí mať ručiteľa.

V ponuke má Cofidis aj mini pôžičku 100 € vo forme revolvingového úveru CofiDirect. Revolvingový úver je jednoducho taký úver, pri ktorom môže klient poskytnutú sumu používať opakovane.

Hyperfinancie

Ide o portál, ktorý primárne slúži na porovnávanie finančných produktov. No disponujú aj svojím vlastným. Človek u nich nájde mini pôžičky pre každého, a to dokonca aj pôžičku bez dokladovania príjmu.

Klient si môže požičať do 50 € do 1 000 € s dobou splatnosti 1 až 30 dní. Ide o malú hyperPôžičku, ktorá však funguje inak, ako ostatné. Po vyplnení žiadosti poskytne spoločnosť údaje vybraným poskytovateľom pôžičiek, ktoré na základe posúdenia pôžičku schvália.

Preto sa na ich stránke človek nedočíta nič o úrokoch ani poplatkoch. Preto treba byť pri tomto produkte obozretný. Človek by sa po prvom telefonáte nemal nechať presvedčiť. Hrozia mu privysoké úroky, preto je vhodné najprv preštudovať všetky podmienky.

Nuxo

Nuxo pôžičky patria medzi sprostredkovateľov pôžičiek novodobého typu, tzv. kolektívnych pôžičiek. Niekde toto označenie nájdeme ak ako peer-to-peer, alebo v skratke P2P. Ide o proces, v ktorom bežný človek požičia peniaze bežnému spotrebiteľovi.

Táto spoločnosť ponúka najmä mini pôžičky pre každého, a to od 50 € do 500 € s dobou splatnosti 15 až 30 dní. Spoločne s pôžičkou však klient zaplatí aj spracovateľský poplatok, ktorý sa zdá byť vysoký. Ten mu stiahnu z celkovej požičiavanej sumy a na účet mu tak príde podstatne nižšia suma, než o akú žiadal.

Napríklad ak si osoba zvolí sumu 350 € s dobou splatnosti 30 dní, zaplatí poplatok až 93,28 €. Čím nižšia suma a menej dní splácania, tým menší bude aj poplatok. Klient sa síce nemusí preukazovať dokladmi ani potvrdeniami, no pôžička ho môže vyjsť draho.

Čínska pôžička

Spoločnosť s netradičným názvom, no klient u nich nájde aj mini pôžičku 100 €. K jej schváleniu klient potrebuje platný bankový účet a stály príjem.

Nejde však o úplne dostupnú pôžičku. Keďže je ohraničená vekom 65 rokov, nedostanú sa k nej dôchodcovia. Je však bezúčelová a jej vybavenie prebieha rýchlo, ako inak, prostredníctvom online formuláru.

Minimálna výška pôžičky je už 50 €, najviac si môže klient požičať 1 000 €. Pozor však na podmienky, stránka ich nemá nikde zverejnené. Človek sa nedočíta ani o maximálnej dobe splatnosti a ani o výške úrokov. Takže pred tým, než sa ktokoľvek rozhodne zaslať žiadosť tejto spoločnosti, mal by spozornieť.

Ako by mala vyzerať dostupná pôžička

Dôvod, prečo banky a nebankové spoločnosti neposkytujú úvery vybraným skupinám ľudí má svoje dôvody. Aj keď niekoho môže pôžička v určitom momente zachrániť, jej neskoršia neschopnosť splácania bude mať po čase opačný efekt.

Ak si niekto vyberá pôžičku v čase, keď jeho príjem je skôr príťažou ako potešením, mal by zvážiť všetky pre a proti. Žiadosť môžu podať tí, ktorí so sto percentnou istotou vedia, že nasledujúce obdobie budú mať nie len stály, ale aj dostatočný príjem.

Banky si vyžadujú minimálne trojmesačný výpis z účtu, no niektoré nebankovky môžu byť benevolentnejšie a po vzájomnej diskusii dokážu produkt prispôsobiť svojmu klientovi. Stále si však treba dôkladne prečítať podmienky zmluvy, a to najmä časť o úrokoch, poplatkoch a prípadných pokutách za omeškanie alebo neschopnosť splácať.

Niekto sa môže hnevať, že mu úver neschválili, no často to nakoniec vyjde pre jeho vlastné dobro. Ak niekomu nie je jasné, ako by mal so svojimi financiami hospodáriť, mal by sa poradiť s finančným poradcom.