Nákup na splátky bez dokladovania príjmu len s podmienkou

nakup-na-splatky-bez-dokladovania-prijmu

Určite každý z vás už zažil ten pocit sklamania, keď nájdete v obchode krásnu sedačku, nový televízor alebo obývaciu stenu, avšak razom zistíte, že si ju nemôžete dovoliť. Váš rodinný rozpočet jednoducho nepustí. A viete, že ani pustiť nemusí?

V súčasnosti väčšina predajcov poskytuje možnosť kúpy tovaru na splátky a dokonca aj bez zbytočne veľkých úrokov. Nemusíte tak behať po bankách a zháňať spotrebný úver s vysokým úrokom kvôli niekoľkým eurám. Všetko vybavíte za pár minút priamo v kamennom obchode, alebo dokonca online vo vybranom e-shope.

 Nákup na splátky je ďalším úverom

Ak ste sa rozhodli kúpiť si vysnený výrobok na splátky, tiež si treba všímať určité faktory, ktoré naznačujú, aký drahý bude skutočne váš nákup. Viac vám o tom prezradí hodnota RPMN, ktorá zahŕňa úrok, poplatok za poskytnutie úveru a poplatok za vedenie úverového účtu.

Čo musíte pri nákupe na splátky splniť? 

Rovnako ako pri žiadosti o pôžičku, samotnej kúpe na splátky predchádza nutnosť splniť základné podmienky. V prvom rade musíte dosiahnuť vek plnoletosti – 18 rokov a preukázať sa platným občianskym preukazom s trvalým pobytom na Slovensku.

Nákup na splátky bez dokladovania príjmu je možný len v jedinom prípade, a to ak ste zamestnaný na trvalý pracovný pomer (TPP). Tieto informácie si vie overiť samotný poskytovateľ splátky cez Sociálnu poisťovňu.

Od podnikateľov, živnostníkov sa vyžaduje na viac aj potvrdenie z daňového úradu a vydokladovanie ziskov za posledné obdobie.

Rizikovou skupinou žiadateľov o úver sú starší ľudia, osoby poberajúce invalidný dôchodok, dávky v hmotnej núdzi či mamičky na materskej dovolenke.

Všetky tieto osoby majú nižší príjem a okrem bežných dokladov musia preukázať výmer dôchodku, alebo rodičovského príspevku a doklad o výške inkasa.

V mnohých prípadoch je potrebný spolu žiadateľ – osoba so stálym príjmom pracujúca na TPP.

Vrátane vyššie spomínaných všeobecných kritérií si každá splátková spoločnosť určuje svoje špecifické podmienky nákupu tovaru na splátky. Na Slovensku nájdete množstvo nebankových spoločností, ktoré vám radi poskytnú splátkový kalendár.

Bez akontácie len do určitej výšky

Pri nákupe je potrebné zvyčajne uhradiť akontáciu, čiže preddavok vo výške 10 – 15% (podľa podmienok spoločnosti) z hodnoty tovaru. Ak nemáte k dispozícii vlastné finančné prostriedky, ako čiastočná nevýhoda sa môže javiť úhrada akontácie, najmä pri drahších tovaroch nad 1000 eur.

Pozrime sa na stručný prehľad podmienok tých najznámejších poskytovateľov splátkového predaja na našom trhu:

Triangel

Jedna z najväčších splátkových spoločností s dlhoročnou tradíciou. Poskytuje predaj tovaru výhradne na splátky s možnosťou výberu výšky akontácie a dĺžky splácania.

Výhodou je rýchlosť dodania tovaru spolu so zmluvou o poskytnutí pôžičky a doprava zdarma. Od vás vyžaduje občiansky preukaz, alebo iný doklad totožnosti a potvrdenie od zamestnávateľa o vašom príjme.

V prípade dôchodcov potvrdenie o výške starobného dôchodku, ktoré nesmie byť staršie ako jeden mesiac. Živnostníkom postačí zas overená kópia daňového priznania.

Quatro

Na rozdiel od predchádzajúcej spoločnosti, Quatro nepredáva tovar priamo, ale spolupracuje s mnohými kamennými predajňami a eshopmi. Ak ste si vybrali tovar v obchode, ktorý nesie logo Quatro nezabudnite, že musí mať hodnotu od 100 eur do 7000 eur.

Čo sa týka dokladov, pripravte si občiansky preukaz, prípadne akýkoľvek iný doklad totožnosti a aktuálne potvrdenie o výške vášho príjmu. V prípade, že váš tovar presahuje sumu 5000 eur vaša žiadosť o tzv. pôžičku sa posudzuje individuálne.

Výhodou je možnosť nákupu aj cez eshop, po predložení všetkých potrebných dokumentov vám príde sms, alebo email obsahujúci všetky informácie a zmluvu pripravenú na podpis.

Cetelem

nákup na splátky umožňuje aj ďalšia splátková spoločnosť Cetelem, ktorá spolupracuje s relatívne širokou sieťou kamenných a internetových obchodov. Poskytuje svoje služby občanom od 18 do 70 rokov s trvalým pobytom na Slovensku a pravidelným príjmom.

Vrátane žiadosti o spotrebiteľský úver sa musíte preukázať aj dokladom totožnosti a dať súhlas na overenie vašich údajov zo Sociálnej poisťovne.

Žiadať o kúpu tovaru na splátky môžu aj cudzinci s povolením pobytu na Slovensku a ľudia pracujúci v zahraničí. Výhodou je možnosť kúpy tovaru na splátky až v hodnote 17 000 eur a jeho predčasné splatenie.

Home Credit

Známa splátková spoločnosť spolupracujúca s viac ako 8000 predajňami na celom Slovensku. Od ostatných sa odlišuje poskytovaním tovaru na splátky aj bez akontácie avšak do maximálnej hodnoty 6000 eur.

Pri prvej splátke netreba teda žiadnu väčšiu hotovosť. Na vybavenie vám stačí občiansky preukaz spolu s ešte jedným dokladom totožnostipotvrdenie o výške príjmu. V prípade podnikateľov je potrebná aj presná adresa firmy a IČO.

Každá z uvedených splátkových spoločností má svoje špecifiká. Kým niekde si môžete sami určiť výšku splátok a dobu splácania, v inej spoločnosti sú tieto atribúty pevne stanovené.

Pred samotným podpisom zmluvy teda zvážte svoje finančné možnosti, porovnajte jednotlivé ponuky a nezabudnite ani na finančnú rezervu v prípade nepredvídateľných udalostí.

Alternatíva k splákovému predaju – bezúčelová pôžička

Ak ste si vyhliadli viacero vecí, ktoré potrebujete do domácnosti, z praktického hľadiska sa vám môže hodiť bezúčelová pôžička. Nemusíte tak myslieť na úhradu jednotlivých splátok, ale splácate len jednu splátku pôžičky.

Jej výhodou je rýchle schvaľovanie, nepotrebujete dokladovať čo si za peniaze kúpite a môžete ju mať na svojom účte už do niekoľkých hodín.