Máte vôbec šancu si ako dlžník požičať?

moze-si-dlznik-pozicat

Človek, ktorý dnes spláca nejaký úver, je s najväčšou pravdepodobnosťou evidovaný v niektorom z tzv. registrov dlžníkov.

Táto skutočnosť značne limituje jeho možnosti požičať si ďalšie peniaze od iných licencovaných finančných inštitúcií. Tie totiž takéhoto záujemcu vnímajú ako rizikovú osobu so zníženou bonitou a produkty im ponúkajú len veľmi nerady.

Čo ale robiť, keď človek pri čerpaní úveru naozaj potrebuje dodatočné financie? Je situácia na tomto fronte úplne beznádejná?

Odpoveď na túto a ďalšie otázky sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.

Kde si požičia dlžník?

Na úvod je potrebné skonštatovať, že človek so záznamom v jednom z úverových registrov (t. j. dlžník) v banke pôžičku nedostane. Tie majú totiž podmienky nastavené veľmi prísne. Žiadosti od rizikových osôb okamžite zamietajú.

Banky sú prísne monitorované a nemôžu si dovoliť prijať riziko a požičať klientovi so záznamom v registri a množstvom dlhov na krku.

Má teda dlžník vôbec šancu niekde si požičať?

Odpoveď je áno, stále existujú možnosti. Treba sa však pripraviť na to, že podmienky pre záujemcov sú pomerne nepriaznivé.

Pôžička od nebankovej spoločnosti

Na trhu totiž ešte vždy existujú nebankové spoločnosti, ktoré požičajú aj dlžníkom.

Takéto pôžičky však veľmi často sprevádza vysoký úrok. Nehovoriac o tom, že za prípadné omeškanie hrozia klientovi prísne sankcie.

Dlžníci tiež často nemajú možnosť požiadať o odklad. Dobu splatnosti teda nemôžu prekročiť.

Keďže nebankovka ide do rizika, že môžete prestať splácať aj túto pôžičku, bude si prísnejšie overovať iné informácie.

Samozrejmosťou je mať pravidelný príjem, bez ktorého môže dlžník na úver od nebankovky rovno zabudnúť. Myslíme tým príjem od zamestnávateľa, pretože niektoré pôžičky je možné získať aj keď poberáte rodičovský príspevok či dôchodok

. Nebanková spoločnosť môže tiež požadovať, aby ste u aktuálneho zamestnávateľa boli zamestnaný určitú dobu.

Pôžička od súkromnej osoby

Druhou možnosťou je požičať si od súkromnej osoby, t.j. fyzickej osoby, ktorá disponuje väčším množstvom financií. Ide však o veľmi rizikové transakcie.

Tie sú nepriaznivo naklonené práve záujemcom o peniaze. Podmienky si totiž určuje poskytovateľ a to môže znamenať vysoký úrok, založenie nehnuteľnosti, ručenie vozidlom a podobne. Výnimkou nie sú ani poplatky za vybavenie pôžičky.

Výhodami takéhoto druhu pôžičiek sú predovšetkým rýchlosť a jednoduchosť vybavenia, žiadna kontrola registra a flexibilná výška úveru.

Ak sa už človek rozhodne pre pôžičku od súkromníka, dôkladne si musí preštudovať úverovú zmluvu, presne stanoviť splátkový kalendár, informovať sa o prípadných sankciách za omeškanie a overiť si, či je možné požiadať o odklad. Až keď si je istý, že všetkým podmienkam bez výhrad rozumie, môže s transakciou súhlasiť.

Pôžička na zmenku

Súkromné osoby, okrem zmluvy, požičiavajú aj na zmenku, ktorou je pôžička zabezpečená. Osoba, ktorá požičiava, má vďaka zmenke zaručené, že svoje peniaze dostane späť aj s úrokmi. 

Ide o veľmi rýchly spôsob získania peňazí, ktorý však so sebou nesie aj veľké riziko. Na jednej strane, nepotrebujete zakladať svoj majetok ani hľadať ručiteľa.

Na druhej strane, zmenka je vymáhateľná súdnou cestou – ak raz súd vydá platobný rozkaz, je splatná okamžite a vy ako dlžník sa dostanete do exekučného konania.

Dajte si pozor na to, čo podpisujete. Podvodníci zvyknú podstrčiť viac papierov, pričom medzi nimi môže byť ďalšia zmenka, ktorú pomenujú ako kópiu. Nedajte sa oklamať. Každá “kópia” je novou zmenkou. 

TIP: Skôr, než podpíšete zmenku alebo zmluvu o pôžičke so súkromnou osobou, prečítajte si tento článok.

Existujú aj iné alternatívy?

Ideálnym riešením je dostať sa z registra dlžníkov. To znamená vzorne splácať svoje záväzky a vyplatiť každý úver.

Záznamy z úverových registrov sa zvyknú mazať až niekoľko rokov po splatení poslednej pohľadávky. Záujemca o pôžičku teda môže dostať úver aj so záznamom, avšak iba ak nemá žiadne aktívne dlhy, teda evidované sú iba jeho splatené záväzky.

Ďalšou možnosťou je oddlženie. Nie je to však jednoduchý a bezbolestný spôsob. Najrozumnejšie je v takomto prípade využiť služby profesionálov, napríklad spoločnosti Prvá oddlžovacia, s.r.o. Každý prípad je individuálny a pridelený pracovník vám navrhne riešenie šité na mieru.

Ním môže byť napríklad aj vyhlásenie osobného bankrotu. Opäť ide o komplexný proces, ktorý si vyžaduje isté úkony a dodržanie postupnosti krokov. Pomocou osobného bankrotu sa svojich dlhov dokážete zbaviť formou konkurzu alebo splátkovým kalendárom.

Osobný bankrot na Slovensku rastie z roka na rok na popularite. V marci 2017 prešiel veľkými zmenami a najmä kvôli zrušeniu minimálnej hodnoty majetku, ktorá bola potrebná k vyhláseniu osobného bankrotu, sa stal dostupnejším pre ľudí, ktorí chcú riešiť svoje dlhy.

Platí, že zbavením sa svojich dlhov a predchádzajúcich finančných záväzkov rastie vaša bonita a spolu s ňou aj šanca na získanie pôžičky.