Ako predísť exekúcii a zbaviť sa dlhov?

ako-predist-exekucii

Keď sa povie exekúcia, tak nemusíte byť veštec/veštica na to, aby ste vedeli, že sa nejedná o nič príjemné. Aj tí z vás, ktorí sa s ňou ešte nestretli, tak určite vedia, že keď klope na dvere exekútor, situácia je vážna. Prečítajte si pár rád o tom, ako sa dá predísť exekúcii a nedovoľte viac aby vám exekúcia naháňala strach.

Čo je to exekúcia?

Exekúcia je nútený výkon súdneho alebo iného rozhodnutia, ktorý predstavuje výrazný zásah do majetkových práv osôb. Štátom určená a splnomocnená osoba, ktorá vykonáva nútený výkon súdnych a iných rozhodnutí, sa nazýva exekútor.

 Exekučný titul je rozhodnutie, na základe ktorého možno vykonať exekučné konanie.

Nesplácanie vašich záväzkov je pozvánkou pre exekútora, aj keď je to väčšinou posledná možnosť, po ktorej veritelia siahajú. Ak vám dlhy padajú na hlavu, najlepšia cesta je komunikácia. No ešte lepšia je do dlhov sa nedostať a neriešiť, či si každým dňom nájdete v schránke list o začatí exekučného konania.

Ako predísť exekúcii a zbaviť sa dlhov?

1. Naučte sa žiť bez požičiavania

Áno! Nie je to jednoduché, ale dá sa to. Stačí len trochu chcieť. Nedovoľte aby vás problémy so splácaním dlhov zahltili natoľko, že ostanete na mizine.

V súčasnej dobe je mnoho inštitúcií, ktoré vám s radosťou požičajú na čokoľvek, čo chcete. Treba si však zapamätať, že pôžičky sú tu na to, aby slúžili ľuďom a nie naopak.

Veľmi jednoducho sa z pár eur môže stať pravidelné požičiavanie na bežné každodenné výdavky a ani neviete ako, stanete sa otrokom svojich dlhov. 

Čo robiť v prípade, ak sa dostavia neočakávané výdavky?

Tí, ktorí majú v banke sporiaci účet isto vedia o čom je reč. Podľa prieskumu, ktorý vykonala UniCredit Bank na začiatku roka 2017, si viac ako polovica Slovákov sporí na sporiacom účte.

Finančná rezerva na financovanie takýchto neočakávaných výdavkov sa vždy hodí a niektoré situácie sa jednoducho stávajú práve v okamihu, keď bankový účet zíva prázdnotou.

Bez ohľadu na to, či sa vo vašom živote vyskytnú alebo nevyskytnú neplánované udalosti, je dobré mať odloženú  istú finančnú hotovosť. Veď ak sa nič neočakávané nevyskytne, tak napríklad taká vysnívaná dovolenka padne vhod, nie?

Aj napriek tomu chcem úver

Ak aj napriek všetkému, ste sa rozhodli pre úver, tak v prvom rade sa čo najlepšie oboznámte so zmluvou o pôžičke. Prípadne využite služby odborníka.

Aj v tomto prípade platí príslovie: „Tri krát meraj a raz strihaj“. Dobre si premyslite a zvážte to, či naozaj potrebujete pôžičku. Porovnávajte parametre a nepodpíšte ihneď prvú ponuku. 

Celosvetovo odporúčaná hranica, ktorú by nemala prekročiť výška mesačnej splátky je 30 % platu. Neodporúča sa dávať viac ako 30 % z platu na splácanie dlhov. Myslite aj na vaše ostatné výdavky!

Ochrániť vás pred exekúciou môže aj to, ak si pôžičku poistíte. Budete síce splácať o trochu viac, ale vyhnete sa tak problémom v prípade straty práce, práceneschopnosti, invalidite či smrti. 

2. Naučte sa efektívne hospodáriť

Efektívne hospodárenie je hlavným nástrojom toho, ako predísť exekúcii. O to viac to platí v prípade, že už máte na krku finančné problémy.

Vaše finančné problémy nevznikli len tak z ničoho, a preto sa ich nezbavíte len mávnutím ruky. Verte tomu, že ak sa chcete zbaviť vašich finančných problémov, tak musíte na to vynaložiť obrovské úsilie, ktoré  ale stojí za tú námahu.

Prvým krokom k tomu, aby ste sa zbavili dlhov je urobenie si poriadku vo vašich výdavkoch a vytvorenie nového rozpočtu. Vaše dlhy sa nesplatia bez toho, aby ste sa zbavili nepotrebných výdajov. Najlepšie, ako zistiť vaše nepotrebné výdavky je tak, že si budete viesť detailný zoznam toho, na čo míňate.

 Príkladom je napríklad drahé oblečenie, exkluzívne dovolenky, jazda autom, kupovanie nepotrebných vecí a podobne. Veď nakupovať sa dá aj sekáčoch, dovolenku môžete nahradiť dobrodružným stanovaním niekde v lese a miesto auta jednoducho cestujte autobusom.

Budete prekvapení, koľko zbytočných výdavkov máte počas mesiaca. Stačí ich vyradiť a pripraviť si nový rozpočet rozdelený podľa položiek. Rozpočet bude pre vás ideálnym prehľadom, ktorý vás upozorní na veci, na ktoré utrácate zbytočne veľa. 

Jedným z riešení, ako zvládnuť svoje mesačné výdavky je nová práca s vyšším príjmom. To však neprichádza do úvahy u všetkých. 

3. Rozpredajte nepotrebné veci

Ďalším riešením ako získať peniaze na splatenie dlhov je nájdenie si druhej práce alebo rozpredanie nepotrebných vecí. Ak máte dostatok času, tak ho využite a nájdite si popri hlavnému zamestnaniu ešte nejakú vedľajšiu prácu. S väčším obnosom peňazí, sa rýchlejšie  zbavíte dlhov.

Okrem práce môžete speňažiť aj vaše veci ako napríklad auto, laptop, drahé obrazy, luxusné šperky a oblečenie. Jednoducho všetko čo sa len dá.

Áno,  píše sa to ľahko a pre Vás to nebude určite ľahké, ale myslite na ten pocit, keď sa svojho dlhu raz a navždy zbavíte.  Je to lepšie riešenie, ako keby ste mali čeliť exekútorovi.

4. Splatenie množstva starých úverov

Problémom klientov, ktorým hrozí exekúcia, je množstvo starých a predražených pôžičiek, kvôli ktorým sa dostali do omeškania a úverových registrov. Automaticky sa tak pripravili o možnosť získať úver v banke, pre ktorú predstavujú príliš veľké riziko.

Neostáva im nič iné, len obrátiť sa na nebankové spoločnosti, no aj v tomto prípade je lepšie zobrať si jednu pôžičku, ktorou vyplatíte všetky staré pôžičky a budete myslieť iba na jednu splátku.

Ak sa vám podarí získať peniaze, napríklad z rozpredania nepotrebných vecí, pôžičku môžete predčasne splatiť. Takúto možnosť ponúka aj spoločnosť Silverside, podmienkou na jej získanie je dokladovateľný príjem.

Okrem toho je možné požiadať aj o zmenu splátkového kalendára, ak sa vyskytnú nepredvídané problémy. Treba však počítať s tým, že to bude za cenu väčšieho preplatenia pôžičky.