FAQ – časté otázky ohľadom rýchlej pôžičky

caste-otazky-rychla-pozicka

V prípade, ak človek potrebuje pôžičku rýchlo a bez zložitého dokladovania, môže využiť najrýchlejší spôsob vybavenia pôžičky – online cez internet. V ponuke sú bankové pôžičky pre bonitných klientov aj nebankové pôžičky bez dokladovania príjmu. Súčasťou tohto článku sú najčastejšie otázky ohľadom rýchlej pôžičky.

Vždy je dôležité vybrať si správnu rýchlu pôžičku a ešte predtým sa oboznámiť s jej samotnými podmienkami, aby nedošlo k nedorozumeniam a zbytočným problémom pri je splácaní.

Rýchla online pôžička

Rýchla online pôžička je pomerne ľahko dostupný úver, kedy nikto nesleduje, na aký účel sa požičané peniaze používajú. Samotná rýchlosť vybavenia pôžičky spočíva v tom, že sa vybavuje online bez zbytočnej osobnej návštevy pobočky spoločnosti.

Takéto rýchle online pôžičky ponúkajú viaceré bankové aj nebankové spoločnosti, pričom rozdiel je v tom, že pri bankových spoločnostiach sa väčšinou vyžaduje dokladovanie príjmu či výpis z registra dlžníkov a pri nebankovkách to nemusí byť potrebné.

Faktom však ostáva, že bankové spoločnosti si za takúto službu účtujú oveľa menší úrok ako tie nebankové, preto je na zváženie klienta, s ktorou spoločnosťou sa rozhodne spolupracovať.

Rýchla pôžička sa väčšinou vybavuje online, ale samozrejme vždy je možné osobne navštíviť pobočku pre prípadné pochybnosti či otázky. Pracovník by mal danému klientovi podrobne a trpezlivo vysvetliť všetko tak, aby tomu žiadateľ porozumel, s cieľom vyhnúť sa bezdôvodným možným prieťahom v budúcnosti.

Výhody rýchlych pôžičiek

Rýchle nebankové pôžičky sú atraktívne u mnohých žiadateľov. Tu sú niektoré výhody, ktoré tieto pôžičky prinášajú:

 • vyššia pravdepodobnosť schválenia žiadosti ako v banke
 • rýchly proces od žiadosti po zaslanie peňazí na účet
 • dokáže pomôcť, keď človek rýchlo potrebuje hotovosť, ktorú je schopný za pár dní vrátiť
 • vybavenie online

Na Slovensku existuje množstvo produktov, cez ktoré sa človek dostane sa k menším sumám aj vyšším pôžičkám. Ktorákoľvek sa dá získať veľmi jednoducho a rýchlo vďaka online komunikácii.

Nevýhody rýchlych pôžičiek

Rovnako ako všetky druhy pôžičiek, aj rýchle nebankové pôžičky so sebou prinášajú určité nevýhody:

 • na začiatok nebankovky požičajú iba rádovo v stovkách eur
 • krátka doba splatnosti – väčšinou do 30 dní
 • vyšší úrok
 • pri pôžičkách na vyššie sumy je často potrebný ručiteľ

Každý už musí zvážiť, či sa v jeho situácii oplatí siahnuť po pôžičke, alebo radšej vyhľadať iný typ pôžičky. Na trhu je dostupných mnoho pôžičiek tohto druhu, stačí si len vybrať.

Minipôžička – rýchla pôžička na malé výdavky

Minipôžička je pôžička malej sumy peňazí, ktorá je určená na poskytnutie krátkodobej finančnej pomoci ľuďom s každodennými výdavkami.

Tieto pôžičky sú zvyčajne menšie ako bežné pôžičky a poskytujú dlžníkovi okamžité finančné prostriedky. Úrokové sadzby minipôžičiek bývajú vyššie ako pri tradičných pôžičkách a sú prísnejšie z hľadiska splácania.

Výška minipôžičky, o ktorú môže osoba požiadať, sa u jednotlivých veriteľov líši, a väčšina z nich má stanovenú maximálnu sumu, ktorú sú ochotní požičať.

Okrem toho majú mnohí z týchto veriteľov miernejšie požiadavky na kreditné skóre ako tradičný veriteľ a môžu byť ochotnejší poskytnúť pôžičku s pomerne vysokou úrokovou sadzbou. Niektorí nebankoví poskytovatelia ponúkajú napríklad aj pôžičku pre nezamestnaných.

Minipôžičky sa zvyčajne používajú na pokrytie krátkodobých výdavkov alebo mimoriadnych nákladov. Zvyčajne na vybavenie minipôžičky nie je nutné navštíviť osobne pobočku a vybaviť ju možno ľahko aj cez internet.

HyperPôžička – pôžička bez dokladovania príjmu

Medzi nebankové pôžičky poskytované rýchlo na účet žiadateľa patrí napríklad Malá HyperPôžička. Táto pôžička patrí medzi krátkodobé úvery s krátkou dobou splatnosti, preto sa výborne hodí na pokrytie nečakaných výdavkov.

Medzi charakteristiky Malej HyperPôžičky patrí:

 • pôžička od 50 € do 1 000 €
 • splatnosť od 1 do 30 dní
 • pôžička bez dokladovania príjmu
 • ročná úroková sadzba od 20 %
 • rýchle vybavenie
 • pôžička na mieru

Nevýhodou tejto pôžičky, ktorá je bez dokladovania príjmu, a teda vhodná aj pre nezamestnaných, je vysoká úroková sadzba a obmedzená suma pôžičky.

Home Credit – nebanková pôžička ihneď

Rýchlu nebankovú pôžičku ihneď má v ponuke aj nebanková spoločnosť Home Credit. Jednou z jej mnohých výhod je jej rýchle vybavenie online do 15 minút. Čo ďalšie človek získa čerpaním tejto pôžičky?

 • pôžička od 400 € do 10 000 €
 • bezúčelová pôžička na čokoľvek
 • flexibilná pôžička – každý mesiac si možno prispôsobiť výšku splátky
 • vybavenie a vedenie zadarmo

Flexibilná pôžička na kartu od spoločnosti Home Credit predstavuje revolvingový úver, ktorý možno čerpať opakovane na čokoľvek.

Nebankové pôžičky ihneď dnes už poskytuje mnoho spoločností. Stačí požiadať o pôžičku prostredníctvom formulára na webe nebankovky a peniaze má človek ihneď na účte.

Ako získať peniaze ihneď?

Fráza „Požičiam peniaze hneď“ sa na finančnom trhu často používa na označenie procesu požičiavania kapitálu od jednotlivca alebo inštitúcie. Tento typ pôžičky sa zvyčajne používa vtedy, keď jednotlivec potrebuje rýchly prístup ku kapitálu alebo keď má potrebu, ktorú tradičné finančné inštitúcie nemôžu uspokojiť.

Nebankové spoločnosti sú spoločnosti, ktoré službu rýchleho požičania peňazí ponúkajú veľmi často. Preto, ak sa z ich internetových stránok ozývajú hlasy ako napríklad „Požičiame peniaze ihneď“, klient môže počítať s tým, že je to pravda. Aj v týchto prípadoch však treba byť obozretný a dobre porozumieť nastoleným podmienkam, ktoré nebanková spoločnosť ponúka.

Mať peniaze ihneď je síce veľmi motivujúce, na druhej strane pri nedostatočnej obozretnosti a opatrnosti to môže mať aj katastrofálne dôsledky pre človeka vo finančnej tiesni.

A keďže získanie peňazí ihneď v mnohých prípadoch nie je až také zložité, pred tým, ako klient využije takúto možnosť, by mal zvážiť všetky pozitíva a negatíva a premýšľať nad možnými dôsledkami.

1. Aké sú podmienky na získanie pôžičky?

Na získanie pôžičky postačí splnenie dvoch podmienok: mať príjem (netreba byť zamestnaný, stačí napríklad poberať dôchodok, popr. materskú) a dovŕšený vek 18 rokov. Samozrejmosťou je riadne splácanie prípadných predošlých úverov od akejkoľvek inej finančnej inštitúcie.

2. Som dôchodca a mám záujem o pôžičku

Pôžičky pre dôchodcov sú dosť špecifickou časťou pôžičiek ako celku. Dôchodcovia patria medzi dlhodobo najviac ohrozenú skupinu občasnou chudobou. Tým pádom poskytovateľov produktov ako pôžička pre dôchodcov nie je veľa.

Stále však ide o skupinu obyvateľov, ktorí majú (hoci nie veľký) pravidelný príjem. Rozhodnutie o priznaní dôchodku je jedným z najdôležitejších dokumentov v procese vybavovania.

Aj dôchodcovia majú v dnešnej dobe viacero možností rýchlej pôžičky.
Aj dôchodcovia majú v dnešnej dobe viacero možností rýchlej pôžičky.

3. Som mamička na materskej dovolenke a mám záujem o pôžičku

Mnohé ženy na materskej dovolenke sa obávajú, že im nikto nepožičia. Opak je však pravdou. Ženy na materskej majú otvorené dvere nielen v bankách, ale aj v nebankových spoločnostiach.

Poskytovatelia pôžičiek si takéto žiadosti overujú a kontrolujú pritom napríklad tieto okolnosti: zamestnanosť pred materskou, schopnosť ručiť, vedľajší príjem a možnosť ženy zamestnať sa po skončení materskej dovolenky.

V prípade mamičiek na materskej dovolenke sa vyžaduje dokladovanie potvrdenia o dávkach a príspevkoch, ktoré mamička poberá.

4. Koľko peňazí si môžem požičať?

Rýchle pôžičky sa obvykle poskytujú len na malé sumy a na krátku dobu. Obvykle ide o pôžičky do 350 € na obdobie 30 dní. Existujú však aj rýchle nebankové pôžičky, kde si možno požičať až do 40 000 € na obdobie splácania až 8 rokov.

5. Nestíham so splátkami. Môžem si splácanie predĺžiť?

V prípade, že sa niekomu nedarí splácať svoj úver načas, obvykle si možno predĺžiť dobu splácania za poplatok uvedený v zmluve a v podmienkach pôžičky. Predĺženie pôžičky je výhodnejšie, než sa dostať do finančnej tiesne kvôli zameškaným splátkam.

6. Môžem získať viac než jednu pôžičku?

Obvykle má človek na druhú pôžičku nárok až po úspešnom splatení predchádzajúcej pôžičky. Znovu však závisí na type pôžičky, ktorú chce človek čerpať.

7. Za ako dlho v prípade schválenia pôžičky dostanem peniaze na účet?

Ak bude pôžička po vyplnení formulára a dodaní potrebného potvrdenia odsúhlasená, peniaze sú zaslané na účet žiadateľa obvykle do 24 hodín.

8. Do kedy musím pôžičku splatiť?

Štandardná lehota na splatenie pôžičky sa odvíja podľa zmluvnej dohody. Obvykle je to v rozmedzí 12 až 96 mesiacov na väčšie pôžičky, menšie pôžičky sa splácajú do 30 dní. V prípade, že človek nie je schopný pôžičku načas splatiť, je možné požiadať o tzv. predĺženie pôžičky.

9. Ako a kde mám žiadať o pôžičku?

Získať pôžičku je veľmi jednoduché. Stačí vyplniť jednoduchý a prehľadný online formulár na internetových stránkach banky či nebankovej spoločnosti.

Vyplnením jednoduchého formulára zo základnými údajmi a jeho odoslaním na stránke banky či nebankovej spoločnosti sa proces vybavovania online pôžičky začína.

Následne takúto žiadosť musí schváliť pracovník spoločnosti a v prípade pozitívnej odpovede sa uskutočňujú ďalšie dôležité kroky na to, aby klient potrebné peniaze dostal čo najskôr.