Slováci majú radi rýchle pôžičky, avšak opatrnosť je na mieste

Počas života sa takmer každý dostane do nepríjemnej situácie, na ktorú nie je pripravený. Vyžaduje si to prísun väčšieho množstva financií a mesačný plat na to jednoducho nestačí. Vtedy sú prvou voľbou mnohých ľudí práve rýchle pôžičky. Na čo si pri takýchto typoch úverov treba dávať pozor?

V ťažkých finančných situáciách niekomu pomôže rodina. Keď však ani táto možnosť neprichádza do úvahy, prídu na rad inštitúcie, ktoré svojim klientom pomáhajú sa z nechcených a nečakaných situácií čo najľahšie dostať.

Rýchla pôžička je u Slovákov veľmi populárna

Podľa prieskumu, ktorý uskutočnila mBank na vzorke tisícov Slovákov a Čechov, už u pôžičiek nie je rozhodujúca ich úroková sadzba, ale rýchlosť poskytnutia.

Problémom však je, že banky mnohých klientov odmietnu, pretože nespĺňajú prísne podmienky alebo žiadajú doloženie dokumentov a vybavovanie pôžičky trvá príliš dlho.

V tomto prípade však netreba zúfať. Stále sú tu nebankové spoločnosti. Prídu naozaj vhod hlavne v prípade, kedy sa chce človek vyhnúť zdĺhavému vybavovaniu a peniaze potrebuje naozaj rýchlo.

Takéto spoločnosti môžu byť naozaj užitočné. Treba však vedieť, ako si tú správnu pôžičku vybrať a na aké veci si treba dať pozor.

Rýchla pôžička online – najvýhodnejšia pôžička

Pri porovnávaní pôžičiek a hľadaní tej najvýhodnejšej pôžičky by mal človek zvažovať niekoľko faktorov. Každý by si mal určiť, či je pôžička naozaj nevyhnutná a nedá sa situácia vyriešiť bez pôžičky. Ak už je situácia, že človek potrebuje pôžičku a peniaze rýchlo, najdôležitejším číslom pri pôžičkách je RPMN – ročná percentuálna miera nákladov.

Od tohto čísla sa odvíja to, o koľko daný človek preplatí požičanú sumu peňazí. Okrem spomenutého by mal byť pri výbere zvážený aj daný poskytovateľ, teda či ide o bezpečnú formy pôžičky.

Nech sa už každý rozhodne akokoľvek, mal by si byť istý, že dané peniaze dokáže splatiť včas a tým sa vyhnúť omnoho väčším problémom, aké mal pred žiadosťou o pôžičku. Z toho dôvodu je porovnávanie ponúk a hľadanie tej najvýhodnejšej pôžičky rozhodujúce.

Výhody rýchlych nebankových pôžičiek

Rýchle nebankové pôžičky sú atraktívne u mnohých žiadateľov.

Tu sú niektoré výhody, ktoré tieto pôžičky prinášajú:

 • vyššia pravdepodobnosť schválenia žiadosti ako v banke
 • rýchly proces od žiadosti po zaslanie peňazí na účet
 • dokáže pomôcť, keď človek rýchlo potrebuje hotovosť
 • vybavenie online

Na Slovensku existuje množstvo produktov, cez ktoré sa človek dostane sa k menším sumám aj vyšším nebankovým pôžičkám. Ktorákoľvek sa dá získať veľmi jednoducho a rýchlo vďaka online komunikácii.

Nevýhody rýchlych pôžičiek bez dokladovania príjmu

Rovnako ako všetky druhy pôžičiek, aj rýchle online pôžičky bez dokladovania príjmu so sebou prinášajú určité nevýhody:

 • na začiatok nebankovky požičajú iba rádovo v stovkách eur
 • krátka doba splatnosti – väčšinou do 30 dní
 • vyšší úrok
 • pri pôžičkách na vyššie sumy je často potrebný ručiteľ

Každý už musí zvážiť, či sa v jeho situácii oplatí siahnuť po pôžičke bez dokladovania príjmu, alebo radšej vyhľadať iný typ pôžičky. Na trhu je dostupných mnoho pôžičiek tohto druhu, stačí si len vybrať.

Online pôžičky ihneď na účet

Rýchle online pôžičky na menšie sumy, tzv. minipôžičky, môžu byť schválené v prípade krátkodobých úverov aj do 10 minút a po schválení sú peniaze ihneď prevedené na účet klienta. Viaceré pôžičky sa dajú vybaviť online aj cez SMS správu.

Na tieto dva typy úverov sa zameriavajú aj také nebankové spoločnosti, ktoré sa špecializujú práve na krátkodobé úvery, minipôžičky a pôžičky na čokoľvek.

V prípade nebankových spoločností je možné získať u niektorých aj pôžičky pre nezamestnaných s online vybavením pohodlne cez internet.

Populárne sú aj rýchle online nebankové pôžičky bez registra, kedy sa na schválenie úveru neoverujú nebankové registre a nenahliada sa do registra dlžníkov. Peniaze môže získať aj klient s finančnými problémami. Pôžičku pre dlžníkov však ponúkajú len niektorí poskytovatelia a nie je ich veľa.

Kým nebankové spoločnosti vedia poskytnúť online pôžičku ihneď na účet, v bankách nie je také jednoduché získať rýchle peniaze. V bankách ide najmä o spotrebné úvery, kde je potrebné dlhšie overovanie klienta a viacero bánk poskytuje takýto úver len svojim klientom cez internet banking.

Minipôžička pre nezamestnaných

Pre nezamestnaných na klasickom bankovom trhu s pôžičkami nastanú ťažké časy, pretože banky obvykle poskytnú pôžičku len človeku, ktorý vie vydokladovať svoj príjem. Akú možnosť pôžičky majú teda nezamestnaní?

Rýchla pôžička pre nezamestnaných bez dokladovanie príjmu funguje rovnako ako iné pôžičky. Poskytujú ju väčšinou nebankové spoločnosti, ktoré požičiavajú aj bez kontroly úverového registra alebo bez dokladovania príjmu.

Pôžička bez dokladovania príjmu pre nezamestnaných predstavuje skôr menšie sumy a na kratšiu dobu splatnosti, ako sú napríklad rýchle pôžičky cez internet. Tieto minipôžičky pre nezamestnaných sú vhodným riešením pri neočakávaných situáciách, nakoľko celý proces žiadosti možno vybaviť do pár minút.

Rýchle pôžičky mnohým ľuďom pomôžu prekonať náhle finančné problémy.
Rýchle pôžičky mnohým ľuďom pomôžu prekonať náhle finančné problémy.

SMS pôžička pre nezamestnaných ihneď

SMS pôžičky pre nezamestnaných ihneď sú špeciálnou formou úveru, pričom takáto pôžička je bez dokladovania príjmu a jeho overovania zo strany nebankovej spoločnosti. Takéto rýchle SMS pôžičky poskytuje len zopár nebankových spoločností.

Ide o rýchlu nebankovú pôžičku s krátkou dobou splatnosti, ktorá sa výborne hodí práve pre nezamestnaných. Výhodou týchto pôžičiek je ich rýchle vybavenie, peniaze sú obvykle dostupné do 24 hodín. Ďalším pozitívom je bezúčelovosť, čiže klient nemusí dokladovať, na čo finančné prostriedky minul.

Podobne ako iné pôžičky sú SMS pôžičky pre nezamestnaných dostupné ihneď aj cez víkend. Ide o rýchle pôžičky cez SMS s vybavením takmer ihneď a s vyplatením na účet v banke v bezhotovostnej forme. Úver možno použiť na čokoľvek, a to bez dokladovania použitia.

SMS Credits – rýchla SMS pôžička

Pôžička cez SMS je základným produktom nebankovej spoločnosti SMS Credits, ktorá je známa po celom Slovensku a poskytuje úvery každému. Tieto úvery sa vybavujú prostredníctvom odoslania krátkej textovej správy, avšak je potrebná aj registrácia vopred, a to online cez webstránku nebankovky.

Charakteristiky pôžičky SMS Credits:

 • pôžička od 20 do 350 €
 • doba splatnosti od 5 do 15 dní
 • možnosť predĺženia splatnosti za poplatok
 • rýchla pôžička pre každého občana SR nad 18 rokov

Na vybavenie nie je nutné dokladovať výšku príjmu, nebankovka nevyžaduje ani ručiteľa alebo iné ručenie za úver a nie sú tu ani žiadne skryté poplatky vopred.

Na čo si dať pozor pri SMS pôžičkách ihned a iných rýchlych pôžičkách?

V reklamách možno pozorovať, že finančné inštitúcie propagujú výhodnosť svojich pôžičiek prostredníctvom nízkych úrokových sadzieb. Áno, úroková miera je dôležitá. Tvorí však iba časť celku, ktorý vyjadruje skratka RPMN.

RPMN, čiže ročná percentuálna miera nákladov, okrem úroku vyjadruje aj iné poplatky, ktoré okolo pôžičky bude človek musieť zaplatiť, napríklad poplatky za vybavenie, poistenie a podobne.

Keď si teda niekto bude vyberať pôžičku, mal by sa zamerať nielen na úrokovú sadzbu, ale aj na RPMN. Úroková sadzba totiž vyjadruje len úrok. V RPMN sú vyjadrené aj všetky ďalšie poplatky. Napríklad, ak je v pôžičke zarátané aj poistenie, neráta sa to do úrokovej miery, ale až do RPMN. Preto sa môže stať, že človek zaplatí viac, ako si vypočíta.

Predtým, ako si niekto vezme rýchlu pôžičku by mal mať prehľad všetkých poplatkov, ktoré bude musieť počas splácania zaplatiť. Preto sa neodporúča podpísať zmluvu predtým, ako má človek o poplatkoch naozaj prehľad a vie, koľko a ako dlho bude pôžičku splácať.

Splátky by si mal každý nastaviť tak, aby ich dokázal mesačne splácať. Extrémom by sa mal človek vyhnúť, pretože by ho mohli dostať do oveľa ťažšej situácie, v akej bol predtým, ako si pôžičku vzal.

Často sa stáva, že si nebankovka klientov preveruje. Čím viac informácii o klientovi bude nebanková spoločnosť mať, tým nižšie riziko pre ňu predstavuje. Pôžičku tak človek získa výhodnejšie. Banke možno príjem nestačil, no aj nižší príjem, ktorý vie človek zdokladovať, môže byť pri nebankových pôžičkách dostačujúc

Opatrnosť pri rýchlych pôžičkách sa vyplatí

Ľudia, ktorí nemajú prehľad vo svete financií alebo majú finančné problémy sa môžu v rozhodovaní príliš unáhliť. Často si zoberú úplne nevýhodnú pôžičku. Platí to najmä pri krátkodobých pôžičkách na niekoľko dní.

Vždy je treba zvážiť, či rýchla pôžička skutočne pomôže vyriešiť finančnú tieseň. Pri nedodržaní podmienok splatnosti alebo predĺžení doby splatnosti si totiž nebankové spoločnosti účtujú vysoké sankcie.

Opačný prípad je príliš dlhá doba splácania, prípadne odklad splátok, ktorý pôžičku ešte predražuje. Pri rozhodovaní vždy treba voliť zlatú strednú cestu.

Nesnažte sa splatiť pôžičku za každú cenu rýchlo, najmä ak by to malo byť neúmerne vysokými splátkami, ktoré zaťažia váš rozpočet. A na druhej strane, nepredlžujte zbytočne dobu splácania, ak naozaj nemusíte.