Slováci majú radi rýchle pôžičky, no opatrnosť je na mieste

Počas života sa takmer každý dostane do nepríjemnej situácie, na ktorú nie je pripravený. Vyžaduje si to prísun väčšieho množstva financii a mesačný plat na to jednoducho nestačí.

Niekomu pomôže rodina, no keď ani táto možnosť neprichádza do úvahy, prídu na rad inštitúcie, ktoré svojim klientom pomáhajú sa z nechcených a nečakaných situácií čo najľahšie dostať.

Rozhodujúca je rýchlosť schválenia

Ako informuje portál Webnoviny, podľa prieskumu, ktorý uskutočnila mBank na vzorke tisíc Slovákov a Čechov, už nie je rozhodujúca úroková sadzba, ale rýchlosť poskytnutia.

Problém však je, že banky mnoho klientov odmietnu, pretože nespĺňajú prísne podmienky alebo žiadajú doloženie dokumentov a vybavovanie pôžičky trvá príliš dlho.

Nezúfajte, že svoje finančné problémy nevyriešite. Stále sú tu nebankové spoločnosti. Prídu naozaj vhod hlavne v prípade, kedy sa chcete vyhnúť zdĺhavému vybavovaniu a peniaze potrebujete naozaj rýchlo.

Takéto spoločnosti môžu byť naozaj užitočné. Treba všakvedieť, ako si tú správnu pôžičku vybrať a na aké veci si treba dať pozor.

Úrok nie je jediný dôležitý ukazovateľ

Predtým, ako sa dostanete k samotnej rýchlej pôžičke, mali by ste poznať niekoľko pojmov a ich vysvetlenie. Pri rýchlej pôžičke sa vám totiž môže stať, že si vyberiete takú, ktorú by ste si za normálnych okolností vôbec nezobrali a dokonca sa nad ňou ani len nezamýšľali.

Z reklám sme zvyknutí, že finančné inštitúcie propagujú výhodnosť svojich pôžičiek prostredníctvom nízkych úrokových sadzieb. Áno, úroková miera je dôležitá. Tvorí však iba časť celku, ktorý vyjadruje skratka RPMN.

RPMN, čiže ročná percentuálna miera nákladov, okrem úroku vyjadruje aj iné poplatky, ktoré okolo pôžičky budete musieť zaplatiť, napríklad poplatky za vybavenie, poistenie a podobne.

Kedysi sa bežne stávalo, že RPMN pri nebankových úveroch dosahovalo hodnoty aj 100%. Novela zákona z apríla roku 2015 a povinné získavanie licencií od NBS prečistili trh od pofidérnych spoločností a v súčasnosti musia aj nebankovky dodržiavať stanovené pravidlá.

Keď si budete vyberať pôžičku je dôležité, aby ste sa nepozerali len na úrokovú sadzbu, ale aj na RPMN. Úroková sadzba totiž vyjadruje len úrok. Je to poplatok, ktorý zaplatíte za požičanie.

No v RPMN máte vyjadrené aj všetky ďalšie poplatky. Napríklad, ak máte v pôžičke zarátané aj poistenie, neráta sa to do úrokovej miery, ale až do RPMN. Preto sa môže stať, že zaplatíte viac, ako si povedzme vypočítate.

Predtým, ako si vezmete pôžičku by ste mali mať prehľad všetkých poplatkov, ktoré budete musieť počas splácania zaplatiť. Preto nikdy nepodpíšte žiadnu zmluvu predtým, ako o poplatkoch máte naozaj prehľad a viete, koľko, všetko a ako dlho budete pôžičku splácať.

Neúmerná výška splátky

V tomto prípade by ste tiež mali byť opatrný. Splátky si nastavte tak, aby ste ich dokázali mesačne splácať a nie len dúfali, že vám na to alebo na iné poplatky zvýšia peniaze. Každý by chcel mať dlhy čo najskôr z krku.

Extrémom by sme sa mali vyhnúť, pretože by nás mohli dostať do oveľa ťažšej situácie v akej ste boli predtým, ako ste si pôžičku vzali.

Nezľaknite sa, keď si vás nebankovka bude preverovať

Naopak, je to pozitívny znak. Čím viac informácii o vás bude nebanková spoločnosť mať, tým nižšie riziko pre ňu predstavujete. Pôžičku tak získate výhodnejšie. Banke možno váš príjem nestačil, no aj nižší príjem, ktorý viete zdokladovať môže byť pri nebankových pôžičkách dostačujúci.

Nebankovky si bežne overujú: 

Nová nebanková spoločnosť Silverside má prísnejšie podmienky posudzovania žiadateľov. Kým v iných spoločnostiach požičajú aj mamičkám na materskej alebo dôchodcom, v Silverside je potrebné zdokladovať príjem zo zamestnania alebo podnikania.

Chránia tak nielen seba pred pôžičkami, ktoré by klienti neplatili, ale aj klientov pred pôžičkami, na ktoré nemajú. Za svoje krátke pôsobenie na slovenskom trhu si už získali množstvo spokojných klientov.

Neprimerané obdobie splácania

Ľudia, ktorí nemajú prehľad vo svete financií alebo majú finančné problémy sa môžu v rozhodovaní príliš unáhliť. Častokrát si  zoberú úplne nevýhodnú pôžičku. Platí to najmä pri krátkodobých pôžičkách na niekoľko dní.

Zvážte, či vám skutočne pomôže vyriešiť finančnú tieseň a peniaze na splatenie dlhu o pár dní budete mať. Pri nedodržaní podmienok splatnosti alebo predĺžení doby splatnosti si nebankové spoločnosti účtujú vysoké sankcie.

Opačný prípad je príliš dlhá doba splácania, prípadne odklad splátok, ktorý pôžičku ešte predražuje. Pri rozhodovaní voľte zlatú strednú cestu.

Nesnažte sa splatiť pôžičku za každú cenu rýchlo, najmä ak by to malo byť neúmerne vysokými splátkami, ktoré zaťažia váš rozpočet. A na druhej strane, nepredlžujte zbytočne dobu splácania, ak naozaj nemusíte.

Odklad splátok kvôli strate zamestnania alebo chorobe je v poriadku, no ak miniete peniaze na splátku na menej dôležité výdavky, nesprávate sa práve zodpovedne.

Zobrať si pôžičku teda nie je až také náročné ak viete, na čo všetko si máte dať pozor. Nemusíte byť experti na financie, aby ste dokázali vyriešiť svoju finančnú situáciu ľahko a bez toho, aby ste sa dostali do ďalších problémov.