Online pôžičky – tipy pre správny výber

V dnešnej dobe má viac ľudí internet než televíziu, preto aj poskytovatelia pôžičiek vytvárajú alebo presúvajú svoju činnosť na internet. To je zároveň výhodou pre každého, kto má o pôžičku záujem. Ako si vybrať tú správnu online pôžičku?

Pomocou internetu sa možno dozvedieť všetko, na čo si len človek spomenie, a nemusí sa pri tom spoliehať na rady známych, s ktorými sa stretáva v reáli.

Tento článok sa podrobne venuje téme online požičky. Čitateľ sa v ňom dozvie, na akom princípe fungujú, kto ich v súčasnosti poskytuje a ako sa k takej online pôžičke môže dostať.

Online pôžičky poskytujú banky aj nebankovky

Pred časom sa online pôžičkami zaoberali skôr nebankoví poskytovatelia než banky. Mohol za to fakt, že banky fungovali ako kamenné pobočky, kde klient vyrieši všetky finančné potreby vrátane vybavenia účtu, kreditnej karty, hypotéky a v neposlednom rade aj pôžičku.

Klienti boli ešte donedávna zvyknutí ísť s každou potrebou a pripomienkou do banky. Doba sa však stále posúva ďalej a s príchodom internetu sa mnohí zákazníci začali domáhať zjednodušenia vybavovania.

Keďže medzi bankami vládne silná konkurencia, trend prechodu na internetové služby začala brať na zreteľ väčšina z nich.

Konkurenciu predstavovali a stále predstavujú aj nebankové spoločnosti. Tie dávnejšie taktiež museli zriaďovať pobočky alebo aspoň malé stánky roztrúsené po Slovensku. Trend ich ale neobišiel a v internete spoznali budúcnosť svojho podnikania.

Pokiaľ by v dnešnej dobe poskytovateľ pôžičky nefungoval aj na internete, stratil by tak obrovské množstvo budúcich zákazníkov.

Poskytovatelia online pôžičiek

Dlhšie fungujúce banky (VÚB, Tatra banka atď.) majú stále desiatky až stovky pobočiek po celej krajine, avšak pôžičky a ďalšie produkty zaradili do svojej online ponuky. O pôžičky od Tatra Banky či VÚB je teda dnes už možné požiadať aj elektronicky.

Ďalej existujú nové banky (ZUNO, mBank, Air bank, Fio banka atď.), ktoré už vstupovali na trh s tým, že budú viac alebo menej pôsobiť iba na internete. Vyznačujú sa nízkym výskytom pobočiek. Niektoré dokonca nemajú žiadne pobočky.

Čo sa týka nebankových spoločností, scenár sa nemení. Dávnejšie existovali rôzne „pôžičkárne“, ktoré bolo možné vo väčších mestách nájsť na každom rohu.

Nevýhodou bol fakt, že pôžičkární bolo menej než bánk, a pokiaľ mal človek záujem o nebankovú pôžičku, vo svojom meste narazil na akýsi monopol. Jednoducho nemal veľmi na výber.

Požičiavanie cez internet prispelo aj k znižovaniu úrokov, a teda zlacneniu pôžičiek oproti minulosti. Kedysi monopolní poskytovatelia majú dnes obrovskú konkurenciu a prilákať nového klienta je možné buď na základe veľkolepej reklamy alebo práve čo najnižších úrokov a poplatkov.

Pôžička bez dokladovania príjmu

Keď banky posudzujú žiadosti o pôžičky, jedným z najdôležitejších faktorov, ktorý berú do úvahy, a ktorý môže rozhodnúť v prospech klienta, je jeho príjem.

Vo väčšine prípadov totiž závisí práve od neho a jeho výšky, či pôžičku bude klient schopný riadne splácať a nepredstavuje pre banky priveľké riziko. Existujú však aj pôžičky bez dokladovania príjmu.

Hyperpôžička – pôžička bez dokladovania príjmu

Hyperpôžička nie je klasický úverový produkt od konkrétnej banky alebo nebankovky, aký je na Slovensku bežný. Jej poskytovateľ, portál Hyperfinancie.sk však dlhodobo spolupracuje s overenými a serióznymi finančnými inštitúciami s licenciou od NBS. Čo získa klient pri čerpaní Hyperpôžičky?

 • na výber medzi Hyperpôžičkou a Malou Hyperpôžičkou
 • možnosť požičať si od 50 € do 25 000 €
 • pôžičku možno požiť na čokoľvek
 • rýchla a jednoduchá žiadosť

Medzi rýchle nebankové pôžičky poskytované do 5 minút patrí Malá HyperPôžička. Medzi jej charakteristiky patrí:

 • pôžička od 50 € do 1 000 €
 • splatnosť od 1 do 30 dní
 • pôžička bez dokladovania príjmu
 • ročná úroková sadzba od 20 %
 • rýchle vybavenie
 • pôžička na mieru

Nevýhodou tejto pôžičky je vysoká úroková sadzba a obmedzená suma pôžičky.

Rýchla online pôžička – 5 tipov pre správny výber

Tu je 5 tipov, ktoré by mal zvážiť každý, ktor si vyberá rýchlu online pôžičku:

 1. Overiť si, či je nebankovka registrovaná v Národnej banke Slovenska (NBS), ktorá nad ňou drží dozor.
 2. Pri prehliadaní stránok poskytovateľov sa zamerať, či je v úverovej kalkulačke uvedený úrok a RPMN.
 3. Nikdy neplatiť peniaze vopred, pokým klient nemá v rukách úverovú zmluvu.
 4. Pred podpísaním zmluvy si spraviť prehľad o poplatkoch za dodatočné zmeny v nej.
 5. Na urýchlenie odsúhlasenia žiadosti sa odporúča mať pripravené najčastejšie dokumenty.

Okrem týchto piatich zásad existuje ešte jedna, ktorá platí za každých okolností: Požičiavať si iba vtedy, ak má klient istotu, že peniaze dokáže splatiť. Nepožičiavať si zbytočne veľa peňazí, ale iba toľko, koľko Vám bude na vyriešenie problému stačiť.

Žiadna pôžička nikdy neostane bez odplaty a aj jediný dlžný cent môže človeka s odstupom času dostať do problémov. Je dôležité myslieť na svoje záväzky a snažiť sa ich riešiť okamžite. Neodkladať ich na neskôr, pretože dlžná suma sa môže navýšiť do nezvládnuteľných rozmerov.

Ako je to dnes s online pôžičkami?

Viac online pôžičiek dnes ponúkajú nebankovky. Nebankovým poskytovateľom sa môže stať prakticky ktokoľvek. Existujú overené, veľké a „značkové“ nebankovky, ktoré pôsobia už roky, no stále vznikajú nové a nové. Či ich zakladajú firmy alebo jednotlivci, každý môže byť poskytovateľom.

Práve to však zapríčiňuje, že sa objavuje množstvo podvodníkov a neserióznych firiem, ktorí kazia dobré meno ostatných.

Je dôležité si overiť, či je nebankovka registrovaná v Národnej banke Slovenska (NBS), ktorá nad ňou drží dozor. Práve registrácia pomôže NBS riadne preskúmať nového poskytovateľa s jeho históriou a zámermi do budúcna.

Môže sa stať, že podvodnícka nebankovka bude na svojich stránkach vyslovene klamať a tvrdiť, že je registrovaná. V prípade pochybností sa informujte priamo v NBS.

Jednoduchosť online pôžičiek

V tomto smere sa poskytovatelia nezvyknú líšiť. Zvykom je mať na stránkach umiestnenú tzv. úverovú kalkulačku, na ktorej si prehľadne nastavíte výšku pôžičky a dĺžku jej splácania.

Zákon ukladá poskytovateľom online pôžičiek nariadenie uvádzať pri výpočtoch v kalkulačke informáciu o výške úroku a ročnej percentuálnej miere nákladov (RPMN).

Pri prehliadaní stránok poskytovateľov je dôležité sa zamerať, či je v úverovej kalkulačke uvedený úrok a RPMN. Pokiaľ nie je tento údaj uvedený, poskytovateľ nejedná v súlade s nariadením.

Čo je to minipôžička?

Na rozdiel od spotrebných úverov, ktorých lehota splatnosti sa začína na úrovni 1 roka, je pri minipôžičkách zmluvná lehota oveľa kratšia. Najčastejšie je to 31 dní, no existujú aj kratšie lehoty.

Dnes sa dá rýchla minipôžička zariadiť pohodlne cez internet so splatnosťou už od 7 dní. Preto slúži predovšetkým na rýchle preklenutie finančného nedostatku a vyriešenie krátkodobých finančných ťažkostí. Neodporúča sa ju využívať na splatenie starých dlhov.

Kontrola úverového registra pri tomto type pôžičky existuje, no je iná ako pri bežných úveroch, čo v konečnom dôsledku dáva ľuďom s negatívnym záznamom v registroch dlžníkov výhodu.

Poplatky za zmenu úverovej zmluvy

Pod zmenou zmluvy si možno predstaviť predĺženie alebo skrátenie doby splatnosti, zvýšenie alebo zníženie mesačnej splátky a mimoriadne (náhle a jednorazové) splátky. Málokedy sa stáva, že by poskytovateľ takéto zásahy do aktuálnej zmluvy poskytoval bezplatne.

Pred podpísaním zmluvy si spravte prehľad o poplatkoch za dodatočné zmeny v nej.

Existujú 2 spôsoby, ktorými poskytovatelia tieto poplatky vypočítavajú: 

 • Poplatok za pozmenenie zmluvy môže byť vyjadrený v percentách z požičanej sumy. Pri pôžičke 1 000 € a poplatku 2 % z tejto sumy klient zaplatí za predĺženie doby splatnosti 20 €.
 • Druhý poskytovateľ môže mať poplatok fixný (napr. 40 €), klient ho zaplatí rovnako pri minipôžičke 500 € a rovnako 5 000 €.

Vždy je preto dôležité zistite, aká bude výška poplatku pri percentuálnom výpočte a či u konkurencie s fixným poplatkom človek nezaplatí menej, i keď sa môže cena zdať na prvý pohľad vysoká.

Záver

Online pôžičky sú skvelým spôsobom, ako sa rýchlo zbaviť dlhov alebo financovať veľký nákup bez toho, aby sa človek musel spoliehať na banku. Tieto pôžičky sú zvyčajne schválené v priebehu niekoľkých minút, čo z nich robí ideálnu voľbu pre tých, ktorí potrebujú spoľahlivú pôžičku bez zdĺhavého procesu žiadosti.

Pri hľadaní online pôžičky sa odporúča porovnať veriteľov a ich úverové podmienky a uistiť sa, že si klient vybral pôžičku s rozumnou úrokovou sadzbou a splátkovým kalendárom. Dobrým nápadom je aj preskúmanie a zhodnotenie povesti a skúseností veriteľov na nájdenie najlepšej online pôžičky.

Medzi ďalšie dôležité faktory patria všetky podmienky, poplatky za obnovenie a predĺženie, poplatky za oneskorené platby a možnosť zmeniť výšku pôžičky alebo dobu splatnosti v prípade potreby.

Najlepšie online pôžičky zvyčajne ponúkajú atraktívne podmienky splácania, od flexibilných až po fixné splátky, preto si netreba zabudnúť prečítať všetko drobné písmo. Ak človek venuje čas výberu správnej online pôžičky, môže získať najlepšiu ponuku a bezproblémové financovanie.