Pôžička na občiansky preukaz – kde ju získať?

Nie každý mladý vysokoškolák má to šťastie, že dostáva od rodičov či príbuzných pravidelné mesačné vreckové a nemusí sa starať o nič iné, len o samotné štúdium a popritom si užívať radovánky študentského života.

Financovanie študentského života môže byť pomerne nákladné. Aj študenti však majú viacero možností ako získať peniaze – môžu skúsiť požiadať o štipendium, pôžičku z Fondu na podporu vzdelávania či o nebankovú pôžičku ihneď.

Pôžička online

Online pôžičky sa stávajú čoraz populárnejšími, odkedy sa aj slovenský finančný trh otvoril netradičným finančným inštitúciám. Tradičné modely pôžičiek boli vnímané ako pomalé a neefektívne, preto trh privítal nových poskytovateľov, ktorí ponúkajú modernejšie riešenia. A tým je napríklad aj pôžička online.

Online pôžičky sú navrhnuté tak, aby boli jednoduchým a efektívnym zdrojom financovania pre tých, ktorí potrebujú dodatočné finančné prostriedky. Schvaľovací proces je zvyčajne jednoduchý, v niektorých prípadoch na vybavenie postačí len občiansky preukaz.

Pôžička online si spravidla vyžaduje minimálne doklady a žiadosť o ňu možno zvyčajne podať a schváliť v priebehu niekoľkých minút. Pre zaujímavosť, online rezervácia termínu na doklady zaručí pohodlnejší a efektívnejši priebeh vybavovania.

Proces žiadosti o pôžičku online je jednoduchý a zvyčajne vyžaduje len niekoľko osobných údajov. Po vyplnení žiadosti dostane dlžník zvyčajne takmer okamžite rozhodnutie o schválení. Po schválení môže mať žiadateľ peniaze ihneď na účte. Finančné prostriedky sú totiž zvyčajne prevedené na určený bankový účet žiadateľa do jedného dňa.

Poskytovatelia online pôžičiek na Slovensku spravidla fungujú transparentne a zodpovedne. Všetky súvisiace poplatky a úrokové sadzby sú jasne uvedené v dokumentoch k pôžičke, takže dlžníci presne vedia, s čím súhlasia. Navyše, ak zákazníci splácajú pôžičku načas v súlade s úverovou zmluvou, môžu mať pri žiadosti o budúce pôžičky nárok na lepšiu sadzbu.

Nebankové pôžičky ihneď si treba dobre preveriť

Hoci online pôžičky môžu poskytnúť cennú finančnú pomoc ľuďom v núdzi, stále je dôležité mať na pamäti potenciálne riziká spojené s týmto procesom. Inzerát, ktorý ponúka pôžičky ihneď môže byť veľkým lákadlom, avšak obozretnosť je vždy na mieste.

Na zabezpečenie bezpečnej a úspešnej skúsenosti s pôžičkou je vždy rozumné urobiť si prieskum poskytovateľa, aby sa človek uistil, že ponuka, ktorou je možné získať peniaze ihneď je legitímna. Je tiež dôležité uvedomiť si úroky a poplatky a vziať si len takú pôžičku, ktorá je cenovo dostupná.

Celkovo sa online pôžičky na Slovensku stali atraktívnou alternatívou k tradičným modelom poskytovania úverov. Vďaka jednoduchým žiadostiam, peniazom ihneď na účte, konkurenčným sadzbám a rýchlemu rozhodnutiu môže byť nebanková pôžička ihneď pohodlným a nákladovo efektívnym spôsobom prístupu k dodatočným finančným prostriedkom.

Peniaze ihneď aj na občiansky preukaz

Pôžička na občiansky preukaz je výhodná finančná služba na slovenskom trhu, ktorá umožňuje klientom rýchlo si požičať peniaze prostredníctvom občianskeho preukazu. Je určená najmä pre spotrebiteľov, ktorí potrebujú krátkodobú pôžičku na pokrytie nepredvídaných výdavkov alebo preklenutie výpadku príjmu.

Je to tiež skvelá možnosť pre tých, ktorí potrebujú peniaze, ale nemajú prístup k tradičnejším finančným službám. Ide v podstate o jednoduchý spôsob ako získať nebankovú pôžičku ihneď.

Najskôr totiž možno pôžičku na občiansky preukaz vybaviť v nebankovej spoločnosti. Banka takýmto spôsobom požičia len za určitých okolností a skôr menšie pôžičky alebo kreditné úvery. Naopak niektoré nebankové spoločnosti vedia poskytnúť aj spotrebiteľskú pôžičku na občiansky preukaz.

Proces online pôžičky na občiansky preukaz je rýchly a jednoduchý.

 • Žiadatelia si musia najprv zaregistrovať účet u poskytovateľa pôžičky a poskytnúť údaje, ako je ich meno, adresa, telefónne číslo a občiansky preukaz.
 • Po registrácii môžu zákazníci požiadať o pôžičku prostredníctvom online žiadosti.
 • Po splnení kritérií oprávnenosti veriteľa je pôžička vyplatená priamo na bankový účet zákazníka.

Lehota splatnosti online pôžičky na občiansky preukaz je zvyčajne 1 až 6 mesiacov a požičaná suma sa zvyčajne pohybuje v rozmedzí 100 až 1 000 eur.

Okrem toho sú účtované úrokové sadzby zvyčajne vyššie ako pri iných tradičných úverových kurzoch, ale pohodlie z hľadiska rýchlosti a jednoduchosti z nich robí pre niektorých žiadanú možnosť.

Jednou z najvýznamnejších výhod online pôžičiek na občiansky preukaz je, že žiadatelia nemusia poskytovať majetok ako zábezpeku ani podstupovať prísnu kontrolu bonity. To tiež znamená, že klienti so zlým kreditným skóre majú väčšiu šancu na schválenie.

Dôležité je, že žiadatelia musia zabezpečiť dodržanie termínu splátky, aby sa vyhli ďalším poplatkom za omeškanie a poškodeniu svojho kreditného skóre. Okrem toho by si zákazníci mohli chcieť porovnať veriteľov, aby sa uistili, že dostanú najlepšiu ponuku. To sa dá ľahko urobiť pomocou internetových porovnávacích stránok.

Na záver možno povedať, že online pôžička na občiansky preukaz je vhodnou možnosťou pre ľudí, ktorí potrebujú krátkodobé pôžičky a hľadajú rýchle a jednoduché riešenie s minimom prekážok. Hoci ich úrokové sadzby takýchto nebankových pôžičiek ihneď sú zvyčajne vyššie ako u iných veriteľov, pohodlnosť procesu si zaslúži pozornosť.

Jednoducho možno získať nebankovú pôžičku ihneď.

Finančnú situáciu môžu študenti riešiť štipendiom

Nie každý mladý vysokoškolák má to šťastie, že dostáva od rodičov či príbuzných pravidelné mesačné vreckové a nemusí sa starať o nič iné, len o samotné štúdium a popritom si užívať radovánky študentského života.

Realita je, žiaľ, taká, že väčšina vysokoškolákov musí hľadať spôsoby, ako sa dostať k potrebným financiám. Medzi štandardné možnosti patria sociálne, eventuálne aj prospechové štipendium a brigádnické zárobky počas akademického roka.

Výška sociálneho štipendia sa odvíja od viacerých faktorov, ako je výška príjmu spoločne posudzovaných rodinných príslušníkov a vzdialenosť VŠ od miesta bydliska.

Študent má možnosť získať maximálne 275 eur mesačne, čo síce nie je zanedbateľná čiastka, ale pri súčasných vysokých životných nákladoch nemusí byť postačujúca.

Prospechové štipendium za výborné študijné výsledky tiež môže trochu pomôcť, no ani tu nemôže študent počítať s vysokými čiastkami. Každá fakulta či vysoká škola má parametre tohto štipendia nastavené ináč.

Vo všeobecnosti však majú študenti šancu prilepšiť si jednorazovo o 200 až 500 eur, to vychádza na 30 až 50 eur mesačne.

Treťou možnosťou je nájsť si nejakú prácu na brigádnický pomer, v lepšom prípade sa zamestnať na polovičný úväzok.

Výška zárobku v tomto prípade závisí od podmienok zamestnávateľa a často aj od šikovnosti brigádnika. Určiť paušálne číslo je veľmi ťažké, priemerne však slovenský študent zarobí na brigádach od 100 do 200 eur mesačne, ak pracuje na pol úväzku, zárobky môžu byť aj vyššie.

Avšak na sociálne ani prospechové štipendium nemá nárok každý a brigády niekedy ani pri najlepšej vôli a snahe nestačia na pokrytie nevyhnutných mesačných výdavkov spojených so životom študenta. Vtedy sa ako jediná dostupná možnosť ukazuje peniaze si požičať.

Pôžička zo študentského fondu

Asi najlepšou voľbou je požiadať si o študentskú pôžičku od Fondu na podporu vzdelávania (FNPV).

Kto môže požiadať o pôžičku od FNPV:

 • každý študent v ktoromkoľvek stupni VŠ štúdia
 • študent s trvalým pobytom na území SR (ak študuje na VŠ na Slovensku)
 • nielen denný študent, ale aj externista
 • študent nielen slovenskej, ale aj zahraničnej VŠ
 • študent s platným preukazom Slováka žijúceho v zahraničí (ak študuje na zahraničnej VŠ)

Prehľadný postup podania žiadosti o pôžičku od FNPV:

 • najskôr treba vyplniť žiadosť o pôžičku
 • vyplnenú žiadosť musí potvrdiť študijné oddelenie univerzity
 • treba pripojiť potrebné povinné prílohy
 • žiadosť možno doručiť poštou, kuriérom, alebo osobne na adresu: Fond na podporu vzdelávania, Panenská 29, 811 03 Bratislava 1
 • v elektronickej podobe na emailovú adresu pozicka@fnpv.sk, pričom žiadosť o pôžičku musí byť podpísaná kvalifikovaným (zaručeným) elektronickým podpisom žiadateľa

Pôžičky od FNPV sú z hľadiska súm limitované nasledovne:

 • minimálna požičaná suma je 500 eur
 • maximálna požičaná suma pre študentov I. a II. stupňa VŠ je 2 500 eur
 • maximálna požičaná suma pre študentov III. stupňa VŠ je 5 000 eur

Výhody pôžičky z Fondu na podporu vzdelávania:

 • pôžička sa začne úročiť a splácať ju budete až po ukončení štúdia na VŠ
 • veľmi priaznivá úroková sadzba
 • spomenutá úroková sadzba je garantovaná počas celej doby splácania
 • splácanie sa dá rozložiť podľa potreby na 5 až 10 rokov, čo zabezpečuje priaznivú výšku splátok
 • možnosť odkladu splátok až na obdobie 5 rokov v prípade materskej alebo rodičovskej dovolenky
 • možnosť mimoriadnej splátky, avšak za poplatok
 • automatické poistenie pre prípad úrazu alebo smrti

Nevýhody pôžičky z Fondu na podporu vzdelávania:

 • maximálna suma 2 500 eur (eventuálne 5 000 eur na doktorandskom štúdiu) nemusí byť pre každého postačujúca na vykrytie jeho nárokov a potrieb spojených so štúdiom
 • na schválenie konkrétnej sumy má vplyv napríklad to, aký má študent prospech, či poberá nejaké štipendium a podobne
 • pôžičku nie je možné získať bez ručiteľa

Podmienkou získania pôžičky je, že si študent zoženie jedného ručiteľa, ktorého podpis bude figurovať na zmluve o pôžičke.

Kto môže byť ručiteľom:

 • osoba s trvalým pobytom v SR, spôsobilá na právne úkony (môže to byť rodič i kamarát)
 • musí mať od 18 do 62 rokov
 • má príjmy z pracovného pomeru na neurčitý čas, prípadne pravidelný príjem z podnikania

Väčšine študentov maximum 2 500 eur, ktoré môžu získať z FNPV, jednoducho nestačí, a preto sú nútení siahnuť po komerčnej pôžičke. Tá je síce menej výhodná, ale štatistiky neklamú a hovoria jasnou rečou – študenti si touto formou požičiavajú sumy pohybujúce sa v priemere od 3 000 do 4 000 eur.

Ďalším dôvodom, prečo študenti využívajú komerčné pôžičky je možnosť dostať sa k peniazom vtedy, keď je to potrebné, t. j. na začiatku akademického roka. Pôžička z Fondu na podporu vzdelávania, napriek tomu, že je veľmi výhodná z hľadiska RPMN (ročnej percentuálnej miery nákladov), je v tomto smere neflexibilná.

Banky majú priaznivejší úrok, nebankovky sú zasa flexibilnejšie

O pôžičku možno požiadať buď v banke, alebo nebankovej spoločnosti. Banky, samozrejme, ponúkajú výhodnejšie úročenie, a teda u nich získaná pôžička vyjde lacnejšie.

Aj v banke môže pôžičku získať ako denný i externý študent vysokej školy. Doba splatnosti sa pohybuje najčastejšie v rozmedzí 1 až 5 rokov, niektoré banky však ponúkajú aj možnosť splácať úver 10 rokov.

Nevýhodou však je, že vo väčšine prípadov majú banky pri študentských pôžičkách stanovený tzv. úverový limit.

Tento sa posudzuje od prípadu k prípadu, môže sa však stať, že za nepriaznivých okolností banka poskytne maximálne pôžičku 1 000 eur.

Všetko, samozrejme, závisí od mnohých faktorov. Banka napríklad vyhodnocuje potenciálnu budúcu bonitu po skončení vysokej školy, ale predovšetkým solventnosť ručiteľa, ktorý je hlavným pilierom zabezpečenia úveru.

Študent síce má možnosť dostať sa v niektorých bankách aj k študentskému úveru bez potreby ručiteľa, no ak sa rozhodne pre takéto riešenie, musí počítať s tým, že banka zvýšené riziko nesplácania pôžičky premietne do výrazne vyššej úrokovej sadzby.

Vyšší úrok si banky budú účtovať aj v prípade, ak sa žiadateľ rozhodne pre odklad splátok istiny počas štúdia.

Ďalšou nevýhodou pri bankách je, že požičajú až študentom od druhého ročníka VŠ štúdia.

Týmto spôsobom sa banky snažia zbaviť rizika, ktoré pre nich predstavuje začínajúci študent, u ktorého je vyššia pravdepodobnosť, že štúdium z nejakého dôvodu zanechá.

Požičať si peniaze na vykrytie štúdia v tomto akademickom roku si možno aj v nebankových domoch. Veľkou výhodou je, že nebanková spoločnosť požičia peniaze rýchlejšie a bez zbytočných byrokratických prieťahov. Študenti tak môžu získať aj pôžičky ihneď.

Ručeniu sa v tomto prípade síce tiež dá len ťažko vyhnúť, ale nebankové spoločnosti sú pri posudzovaní bonity ručiteľa a lustrovaní v úverových registroch oveľa benevolentnejšie.

Vybavenie pôžičky online je rýchle a jednoduché.

Študenti majú viac možnosti financovania štúdia

Možností, ako sa dostať k finančnej injekcii potrebnej na bezproblémové preplávanie akademickým rokom je viacero. Najvýhodnejšou z nich – okrem sociálneho či prospechového štipendia – je jednoznačne pôžička z Fondu na podporu vzdelávania.

Tá má však svoje limity v podobe maximálnej možnej požičanej čiastky vo výške 2 500 eur (či 5 000 eur pri doktorandskom štúdiu). Plus asi najväčšou nevýhodou je skutočnosť, že k peniazom sa reálne študent dostane až koncom zimného, prípadne začiatkom letného semestra.

Slovenský trh s úvermi však ponúka pomerne slušné porfólio komerčných pôžičiek. Na študentov myslia tak banky, ako aj nebankové spoločnosti. To, pre ktorú z nich sa človek rozhodne závisí od mnohých faktorov.

Banky ponúkajú výhodnejšiu RPMN, no nebankové spoločnosti majú zasa miernejšie nastavené kritériá pri posudzovaní žiadosti o úver. Získať u nich napríklad nebankovú pôžičku ihneď či pôžičku online tak nie je nič nemožné.

Avšak vždy platí, že požičiavať peniaze si treba len v nevyhnutných prípadoch. V prípade pôžičky na vysokoškolské štúdium ide o výdavky bezprostredne spojené so štúdiom a zabezpečením prechodného bývania.

Peniaze zo študentského pôžičkového fondu, ale aj tie z komerčných úverov možno získať aj bez dokladovania účelu.