Pôžička od súkromnej osoby – 5 rizík a návod na ostražitosť

V súčasnosti je bežné, že si ľudia rôzne požičiavajú peniaze. Najistejšie je požičať si od banky alebo od overeného nebankového poskytovateľa pôžičiek.

Niektorí z nás ale nemajú dostatočný prehľad o možnostiach získať pôžičku, kvôli čomu sa často stávajú obeťou rôznych podvodníkov, úžerníkov alebo priamo kriminálnych živlov.

V dnešnom článku sa dozvieme, na akých poskytovateľov medzi súkromnými osobami je dobré dať si pozor a komu sa vyhnúť úplne.

Pokiaľ máte nejaké skúsenosti s nekalými praktikami súkromných poskytovateľov pôžičiek, prípadne ste sa stali priamo obeťou podvodu, dajte nám vedieť konkrétne mená a kontakty. My sa posnažíme tieto informácie zverejniť, aby sme varovali ostatných ľudí so záujmom o pôžičku.

Ako rozlíšiť serióznu ponuku od „nekalého súkromníka“?

V prvom rade sa nikam neponáhľajte a vždy si najskôr dobre rozmyslite, či pôžičku skutočne potrebujete. Pokiaľ potrebujete len pár desiatok alebo stoviek euro, obráťte sa na rodinu a na priateľov. Z ich strany by riziko hroziť nemalo.

Ak ale nemáte žiadnu inú možnosť, ako si peniaze bezúročne požičať, majte oči otvorené.

Dnes už skutočne nie je ťažké nájsť nejakého poskytovateľa pôžičky. Skúste si len zbežne prezrieť akékoľvek noviny alebo sa rozhliadnite po ulici.

Vždy nájdete množstvo drobných inzerátov, ktoré sľubujú „výhodné pôžičky s nízkym úrokom“ a ďalšími „neodolateľnými vlastnosťami“. Na uliciach sa zase stretnete s nálepkami na múroch, zastávkach a telefónnych búdkach. Niekedy sa títo poskytovatelia prezentujú ako firmy, inokedy na letákoch nájdete uverejnené konkrétne meno súkromníka.

Máme pre Vás radu: IGNORUJTE TIETO REKLAMY!

Skúste sa logicky zamyslieť. Dobrý poskytovateľ je ten, ku ktorému sa klienti vracajú a stále prichádzajú noví. Pokiaľ ste úspešným poskytovateľom, dosahujete zisk, ktorý pri súčasnom záujme o pôžičky nie je vôbec malý.

Myslíte si, že niektorý z týchto prosperujúcich poskytovateľov pôžičiek obchádza ulice a naliepa malé inzertné nálepky veľkosti 5 x 5 cm? Nie! Takejto prezentácii by žiaden spoľahlivý poskytovateľ nevenoval ani sekundu svojho času.

Tak isto by svojim časom nemrhal na zverejňovanie jednoriadkových inzerátov v regionálnych novinách. Viete prečo? Odpoveď je jednoduchá.

Takáto forma inzercie má malý dosah. Pre serióznu spoločnosť je takmer nepodstatná. Všíma si ju málo ľudí, avšak to je práve záujmom prípadného podvodníka, pretože z času na čas niekto zúfalý na inzerát skutočne zareaguje a tých pár euro, ktoré musel do inzerátu investovať, sa mu môže mnohonásobne vrátiť.

Ak už budete riešiť pôžičku s kýmkoľvek, vždy sa pýtajte na jeho totožnosť, meno, prípadne firmu, ktorú zastupuje. Údaje si poznačte, aby ste v prípade problémov vedeli, kto vlastne nesie zodpovednosť.

Nebezpečenstvo číha aj na internete…

…a to v omnoho väčšej miere. Internetovú stránku vytvorí šikovný programátor za pol dňa. Presne taký šikovný môže byť aj podvodník, ktorého cieľom je vymámiť z Vás peniaze.

Internet však dokáže hrať aj vo Váš prospech, a preto každú pôžičku, ktorá Vás na sieti zaujme, vyhľadajte v Googli alebo inom prehliadači. Používajte pri tom výrazy ako „pôžička xxx diskusia, hodnotenie, kritika, názory, skúsenosti atď.“.

V diskusiách sa objavujú reálni ľudia so svojimi skúsenosťami, na základe ktorých si utvoríte obraz.

Zároveň si poskytovateľa vždy „preklepnite“ aj v zoznamoch a registroch firiem. Pokiaľ tam danú súkromnú osobu nenájdete, ignorujte ju a nesnažte sa s ňou ďalej spojiť.

Ide o to, že pokiaľ si niekto privyrába alebo sa priamo živí požičiavaním peňazí, automaticky zarába na úrokoch a má tým pádom zisk.

Ako vieme, každý zisk musí byť zdanený a pokiaľ teda táto osoba nie je evidovaná na príslušných úradoch, dopúšťa sa tým nezákonného obohacovania voči štátu a, čo je podstatné, tiež na úkor nevinných ľudí.

O čo všetko môžete prísť?

Podvodník alebo jeho „kumpán“ sa s Vami bude chcieť niekde stretnúť. Ideálne niekde, kde na Vás bude môcť zapôsobiť ako dôveryhodná osoba.

Očakávajte kaviarne, čajovne alebo reprezentatívne priestory. Avšak na tieto miesta sa musíte nejako dostať, a zároveň v nich stráviť nejaký čas. Venujte svoj čas a energiu perspektívnym stretnutiam!

Neverili by ste, ale mnoho ľudí, ktorí sú zaslepení dôverou alebo zúfalosťou sú ochotní obetovať peniaze aj za tip na poskytovateľa.

Na internete sme čítali príspevok od pani, ktorá dala 30 € iba za vizitku s kontaktnými údajmi na človeka, ktorý jej mal peniaze požičať. Nanešťastie telefón neexistoval a „dohadzovač“ sa už nikdy viac neukázal.

Neriešte pôžičku cez viacero osôb a komunikujte priamo s poskytovateľom!

Pamätajte: Žiadny seriózny poskytovateľ od Vás nebude pýtať peniaze pred tým, než Vám ich reálne požičia.

Opäť sa nám ozvalo niekoľko ľudí s otázkou, čo majú robiť, keď žiadali o pôžičku a podvodník od nich pýtal poplatok za jej poskytnutie alebo zrealizovanie. Jednalo sa až o stovky euro.

Nikdy neplaťte peniaze, pokiaľ si ich plánujete požičať.

Tu už sa dostávame k prípadu, keď Vám niekto požičal, ale úrok s poplatkami sú zrazu tak vysoké, že ich nedokážete splatiť. Najčastejšie sa tak stáva pri nedostatočnom preštudovaní zmluvy alebo pri zatajených poplatkoch.

Seriózny poskytovateľ Vás oboznámi so všetkým ešte pred podpisom zmluvy. Zaplatíte len to, čo podpíšete.

Nenechajte sa zmanipulovať podvodníkmi a žiadajte detaily!

Najhorší možný scenár. Kvôli podvodnej zmluve ste sa zaviazali, že ak nesplatíte pôžičku včas, poskytovateľ má právo siahnuť na Váš majetok. Pokiaľ sa v problematike nevyznáte, oslovte odborníka a nechajte zmluvu prešetriť.

V žiadnom prípade neriskujte stratu svojho bývania!

Chceli by ste získať pôžičku jednoducho a najmä bezpečne?

Ideálne by sa vôbec nemali brať pôžičky od súkromných osôb. Bohužiaľ je pravdou, že je medzi nimi viac neserióznych osôb než tých slušných, ktorí dodržia to, čo sľúbia.

Ideálnym postupom je buď navštíviť banku alebo pobočku nebankového poskytovateľa, no ak hľadáte rýchlosť a jednoduchosť, prezrite si ponuku nášho portálu.

Ako funguje web do24hodin.sk?

Jedná sa o „internetový filter“, ktorý Vám odporučí a zoženie pre Vás tú najvýhodnejšiu pôžičku.

Pýtate sa, ako dokáže táto stránka zistiť, ktorá pôžička je pre Vás tá najvýhodnejšia? Jednoducho. Na stránke je totiž umiestnený formulár, do ktorého vyplníte údaje o sebe a predstavu o pôžičke.

Portál združuje viacero overených a zákazníkmi kladne hodnotených poskytovateľov pôžičiek (napr. Provident, ProfiCredit, Homecredit atď.). Vami nastavené parametre pôžičky sa tak dostanú k týmto poskytovateľom, na základe čoho sa dohodnú, ktorý z nich je schopný Vaše požiadavky splniť, prípadne sa k nim čo najviac priblížiť.

V praxi to znamená, že už nemusíte oslovovať ďalších a ďalších poskytovateľov s tou istou otázkou. O pôžičku požiadate iba raz a najvýhodnejšia ponuka príde priamo za Vami.

Názov „do24hodin“ skutočne neklame a už do jedného dňa od odoslania žiadosti Vám bude predložená najvýhodnejšia ponuka. Pokojne najskôr vyplňte nezáväzný formulár a presvedčte sa sami, či budete s ponukou spokojní alebo nie.

Čo portál do24hodin.sk ponúka?

  • peniaze od 100 do 5 000 €
  • zaslanie žiadosti, schválenie a odoslanie peňazí do 24 hodín
  • žiadne platby vopred
  • doba splatnosti od 6 do 84 mesiacov
  • pôžičky pre každého (nezamestnaní, rodičia na materskej dovolenke, dôchodcovia, študenti, zdravotne postihnutí) – vždy sa nájde ochotný poskytovateľ
  • úrok závisí od konkrétneho poskytovateľa, výšky pôžičky a doby splatnosti – vyplňte formulár a nechajte sa informovať

Záver

Na záver nám ostáva iba konštatovať, že za svoje nesprávne kroky je zodpovedný v prvom rade ten, kto so žiadosťou o pôžičku podvodníka žiada.

Podvodníci sú všade. V uliciach, na internete a v kanceláriách tiež. Je len na Vás, či budete slepo dôverovať komukoľvek a zdravý rozum necháte doma alebo sa obrátite na seriózne spoločnosti, ktoré sa požičiavaniu úspešne a hlavne seriózne venujú roky.

Spoliehajte sa na svoj rozum a pokiaľ sa Vám nepozdáva čo len miniatúrny detail, dajte od ponuky radšej ruky preč. Buďte trpezliví a hľadajte až dovtedy, než nájdete skutočne spoľahlivý zdroj. Veríme, že s ponukou nášho portálu budete spokojní.