Pôžička od súkromnej osoby – 5 rizík a návod na ostražitosť

V súčasnosti je bežné, že si ľudia rôzne požičiavajú peniaze. Najistejšie je požičať si od banky alebo od overeného nebankového poskytovateľa pôžičiek. Niektorí z nás ale nemajú dostatočný prehľad o možnostiach získať pôžičku, kvôli čomu sa často stávajú obeťou rôznych podvodníkov, úžerníkov alebo priamo kriminálnych živlov.

V dnešnom článku sa dozvieme, na akých poskytovateľov medzi súkromnými osobami je dobré dať si pozor a komu sa vyhnúť úplne.

Pokiaľ má niekto nejaké skúsenosti s nekalými praktikami súkromných poskytovateľov pôžičiek, prípadne sa stal priamo obeťou podvodu, dajte nám vedieť konkrétne mená a kontakty. My sa posnažíme tieto informácie zverejniť, aby sme varovali ostatných ľudí so záujmom o pôžičku.

Ako rozlíšiť serióznu ponuku od „nekalého súkromníka“?

V prvom rade sa netreba nikam ponáhľať a vždy si najskôr dobre rozmyslieť, či pôžičku od súkromnej osoby skutočne potrebujem. Pokiaľ niekto potrebuje len pár desiatok alebo stoviek eur, mal by sa radšej obrátiť na rodinu a na priateľov. Z ich strany by riziko hroziť nemalo.

Ak ale človek nemá žiadnu inú možnosť, ako si peniaze požičať bezúročne, mal by mať oči otvorené. Dnes už skutočne nie je ťažké nájsť nejakého poskytovateľa pôžičky. Stačí si len zbežne prezrieť akékoľvek noviny alebo sa rozhliadnuť po ulici.

Vždy sa nájde množstvo drobných inzerátov, ktoré sľubujú rýchlu pôžičku s nízkym úrokom a ďalšími neodolateľnými vlastnosťami. Na uliciach sa zase stretneme s nálepkami na múroch, zastávkach a telefónnych búdkach. Niekedy sa títo poskytovatelia prezentujú ako firmy, inokedy na letákoch nájdeme uverejnené konkrétne meno súkromníka.

Tento typ reklamy treba INGOROVAŤ.

Treba sa nad tým logicky zamyslieť. Dobrý poskytovateľ je ten, ku ktorému sa klienti vracajú a stále prichádzajú noví. Pokiaľ je niekto úspešným poskytovateľom, dosahuje zisk, ktorý pri súčasnom záujme o pôžičky nie je vôbec malý.

Prechádzal by niektorý z týchto prosperujúcich poskytovateľov pôžičiek ulice a naliepal malé inzertné nálepky veľkosti 5 × 5 cm? Nie. Takejto prezentácii by žiaden spoľahlivý poskytovateľ nevenoval ani sekundu svojho času.

Tak isto by svojim časom nemrhal na zverejňovanie jednoriadkových inzerátov v regionálnych novinách. Prečo? Odpoveď je jednoduchá.

Takáto forma inzercie má malý dosah. Pre serióznu spoločnosť je takmer nepodstatná. Všíma si ju málo ľudí, avšak to je práve záujmom prípadného podvodníka, pretože z času na čas niekto zúfalý na inzerát skutočne zareaguje a tých pár euro, ktoré musel do inzerátu investovať, sa mu môže mnohonásobne vrátiť.

Ak už bude niekto riešiť pôžičku s kýmkoľvek, vždy by sa mal pýtať na jeho totožnosť, meno, prípadne firmu, ktorú zastupuje. Údaje si treba poznačiť, aby v prípade problémov človek vedel, kto vlastne nesie zodpovednosť.

Nebezpečenstvo číha aj na internete

A to v omnoho väčšej miere. Internetovú stránku vytvorí šikovný programátor za pol dňa. Presne taký šikovný môže byť aj podvodník, ktorého cieľom je vymámiť z človeka peniaze.

Internet však dokáže hrať aj v prospech záujemcu, a preto každú pôžičku, ktorá osobu na sieti zaujme, vyhľadá v Googli alebo inom prehliadači. Používať môže pri tom výrazy, ako pôžička:

  • diskusia
  • hodnotenie
  • kritika
  • názory
  • skúsenosti

V diskusiách sa objavujú reálni ľudia so svojimi skúsenosťami, na základe ktorých si každý utvorí obraz.

Zároveň si poskytovateľa možno vždy „preklepnúť“ aj v zoznamoch a registroch firiem. Pokiaľ tam daná súkromná osoba nie je, treba ju ignorovať a nesnažiť sa s ňou ďalej spojiť. Každá pôžička od súkromníka bez záznamu alebo histórie je podozrivá.

Ide o to, že pokiaľ si niekto privyrába alebo sa priamo živí požičiavaním peňazí, automaticky zarába na úrokoch a má tým pádom zisk.

Ako vieme, každý zisk musí byť zdanený a pokiaľ teda táto osoba nie je evidovaná na príslušných úradoch, dopúšťa sa tým nezákonného obohacovania voči štátu a, čo je podstatné, tiež na úkor nevinných ľudí.

O čo všetko môže osoba prísť pri pôžičke od súkromnej osoby

Podvodník alebo jeho „kumpán“ sa s klientom bude chcieť niekde stretnúť. Ideálne niekde, kde naňho bude môcť zapôsobiť ako dôveryhodná osoba.

Očakávať môžeme kaviarne, čajovne alebo reprezentatívne priestory. Avšak na tieto miesta sa treba nejako dostať, a zároveň v nich stráviť nejaký čas. Každý by mal venovať svoj čas a energiu perspektívnym stretnutiam.

Mnoho ľudí, ktorí sú zaslepení dôverou alebo zúfalosťou sú ochotní obetovať peniaze aj za tip na poskytovateľa. Existuje prípad, keď žena v online príspevku priznala, že dala 30 € iba za vizitku s kontaktnými údajmi na človeka, ktorý jej mal peniaze požičať. Našťastie telefón neexistoval a „dohadzovač“ sa už nikdy viac neukázal.

Nikto by nemal riešiť pôžičku cez viacero osôb a komunikovať by mal len priamo s poskytovateľom. Žiadny seriózny poskytovateľ od klienta nebude pýtať peniaze pred tým, než ich osobe reálne požičia.

Opäť sa nám ozvalo niekoľko ľudí s otázkou, čo majú robiť, keď žiadali o pôžičku od súkromnej osoby a podvodník od nich pýtal poplatok za jej poskytnutie alebo zrealizovanie. Jednalo sa až o stovky eur. Tu je niekoľko rád, ako sa takým prípadom vyvarovať:

  • Osoba by nikdy nemala platiť, pokiaľ si ich plánuje požičať – Tu už je prípad, keď klientovi niekto požičal, ale úroky s poplatkami sú zrazu tak vysoké, že ich osoba nedokáže splatiť. Najčastejšie sa tak stáva pri nedostatočnom preštudovaní zmluvy alebo pri zatajených poplatkoch. Seriózny poskytovateľ klienta oboznámi so všetkým ešte pred podpisom zmluvy. Zaplatí len to, čo podpíše.
  • Osoba by sa nikdy nemala nechať zmanipulovať podvodníkmi a mala by žiadať detaily – Najhorší možný scenár. Kvôli podvodnej zmluve sa klient zaviazal, že ak nesplatí pôžičku včas, poskytovateľ má právo siahnuť na jeho majetok. Pokiaľ sa človek v problematike nevyzná, osloví odborníka a nechá zmluvu prešetriť.

Nikto a za žiadnych okolností by nemal riskovať stratu svojho bývania. Nech sa cíti akokoľvek sebavedome, že všetko dokáže splácať v plnej sume a načas. Všetky okolnosti treba predvídať.

Pôžička od súkromníka – dá sa to aj bezpečne?

Ideálne by sa vôbec nemali brať pôžičky od súkromných osôb. Bohužiaľ je pravdou, že je medzi nimi viac neserióznych osôb než tých slušných, ktorí dodržia to, čo sľúbia.

Ideálnym postupom je buď navštíviť banku alebo pobočku nebankového poskytovateľa, no ak niekto hľadá jednoduchú a rýchlu pôžičku, môže si prezrieť ponuku nášho portálu.

Pôžičky na zmenku bez podvodu

Zmenka je právny dokument, ktorý slúži ako záväzný zápis o dlhu. Je to písomný platobný príkaz, v ktorom sa jedna strana, nazývaná vystavovateľ zmenky, zaväzuje zaplatiť určitú sumu peňazí druhej strane, nazývanej zmenečník. Zmenka je formálny platobný nástroj, ktorý poskytuje istotu platby pre druhú stranu. Všetky záležitosti o zmenkách upravuje Zákon č. 191/1950 Zb. Zákon zmenkový a šekový.

Zmenka by mala obsahovať:

  • označenie, že ide o zmenku
  • príkaz uhradiť určitú peňažnú sumu
  • meno toho, kto má platiť (zmenečník)
  • údaj sročnosti
  • údaj miesta, kde sa má platiť
  • meno toho, komu sa má platiť
  • dátum a miesto vystavenia zmenky
  • podpis vystaviteľa

Zmenku možno vystaviť na videnie, na určitý čas po videní, na určitý čas po dáte vystavenia a na určitý deň. Každú zmenku zároveň možno zaručiť zmenkovým ručením.

Existujú však pôžičky na zmenku bez podvodu? Áno, no napriek tomu sa s ňou spájajú vysoké riziká.

Pôžička od súkromnej osoby na zmenku zvyčajne nemusí dodržiavať prísne regulácie a obmedzenia, ktoré sa vzťahujú na inštitucionálnych veriteľov. To znamená, že podmienky pôžičky od súkromnej osoby na zmenku, ako je úroková sadzba, poplatky a doba splatnosti, môžu byť voľne stanovené a môžu byť pre klienta nevýhodné.

Okrem toho, ak dlžník nie je schopný svoj dlh splácať, veriteľ môže túto sumu vymáhať prostredníctvom súdu. To znamená, že klient sa môže dostať do oveľa hlbších problémov, ako je len pokuta za nesplácanie.

Osobe v takom prípade hrozí exekútor, čomu je najlepšie úplne sa vyhnúť. Pôžičky na zmenku bez podvodu tak síce existujú, no pre klienta predstavuje príliš vysoké riziko.

Ako funguje web do24hodin.sk?

Ide o „internetový filter“, ktorý osobe odporučí a zoženie pre ňu tú najvýhodnejšiu pôžičku.

Ako dokáže táto stránka zistiť, ktorá pôžička je pre klienta tá najvýhodnejšia? Jednoducho. Na stránke je totiž umiestnený formulár, do ktorého stačí vyplniť údaje o sebe a predstavu o pôžičke.

Portál združuje viacero overených a zákazníkmi kladne hodnotených poskytovateľov pôžičiek (napr. Provident, ProfiCredit, Homecredit atď.). Osobou nastavené parametre pôžičky sa tak dostanú k týmto poskytovateľom, na základe čoho sa dohodnú, ktorý z nich je schopný osobitné požiadavky splniť, prípadne sa k nim čo najviac priblížiť.

V praxi to znamená, že človek už nemusí oslovovať ďalších a ďalších poskytovateľov s tou istou otázkou. O pôžičku požiada iba raz a najvýhodnejšia ponuka príde priamo za ním.

Názov „do24hodin“ skutočne neklame a už do jedného dňa od odoslania žiadosti bude predložená najvýhodnejšia ponuka.

Čo portál do24hodin.sk ponúka?

  • peniaze od 100 do 5 000 €
  • zaslanie žiadosti, schválenie a odoslanie peňazí do 24 hodín
  • žiadne platby vopred
  • doba splatnosti od 6 do 84 mesiacov
  • pôžičky pre každého (nezamestnaní, rodičia na materskej dovolenke, dôchodcovia, študenti, zdravotne postihnutí) – vždy sa nájde ochotný poskytovateľ
  • úrok závisí od konkrétneho poskytovateľa, výšky pôžičky a doby splatnosti – vyplňte formulár a nechajte sa informovať

Nakoniec treba skonštatovať, že za svoje nesprávne kroky je zodpovedný v prvom rade ten, kto so žiadosťou o pôžičku podvodníka žiada.

Podvodníci sú všade. V uliciach, na internete a v kanceláriách tiež. Je len na jednotlivcovi, či bude slepo dôverovať komukoľvek a privolí na akékoľvek pôžičky od súkromných osôb, alebo sa obráti na seriózne spoločnosti, ktoré sa požičiavaniu úspešne a hlavne seriózne venujú roky.

Spoliehať sa treba na svoj vlastný rozum a pokiaľ sa niekomu nepozdáva čo len miniatúrny detail, mal by dať od ponuky radšej ruky preč. Hlavne treba byť trpezlivý a hľadať až dovtedy, než nájde skutočne spoľahlivý zdroj.

Pôžička od ľudí pre ľudí

V súčasnosti však predsa existujú aj bezpečnejšie spôsoby, ako nájsť pôžičku od súkromníka. Ľudia sa prostredníctvom webových portálov dostanú k súkromným osobám poskytujúcim pôžičky a zároveň sú chránení inštitúciou, ktorá takýto web prevádzkuje.

Ide o tzv. kolektívne pôžičky, ktoré umožňujú požičiavanie financií medzi jednotlivými osobami (investormi) a žiadateľmi o pôžičku, obchádzajúc tradičné finančné inštitúcie.

Online platformy, ktoré prevádzkujú kolektívne pôžičky, fungujú ako prostredníci medzi investormi a žiadateľmi o pôžičku. Tieto platformy zhromažďujú údaje o investoroch (zväčša súkromné osoby poskytujúce pôžičky) a žiadateľoch a zabezpečujú procesy spojené s požičiavaním peňazí.

Investori a žiadatelia o pôžičku sa na P2P platforme môžu zaregistrovať. Žiadatelia o pôžičku predkladajú svoju žiadosť a poskytujú potrebné informácie o sebe a svojej finančnej situácii.

Platforma P2P zhodnocuje žiadateľa na základe jeho finančnej situácie, kreditnej histórie a iných faktorov. Na základe týchto informácií sa žiadateľovi pridelí hodnotenie bonity a určí sa úroková sadzba, za ktorú môže požičať.

Schválené pôžičky sa zverejňujú investorom, ktorí majú možnosť vidieť a vybrať si pôžičky, do ktorých chcú investovať. Investori môžu investovať do jednej pôžičky alebo rozložiť svoje investície do viacerých pôžičiek na zníženie rizika.

Žiadateľ o pôžičku spláca pôžičku podľa dohodnutých podmienok, vrátane výšky splátok a doby splácania. Tieto platformy zvyčajne poskytujú služby na správu rizika, ako je zhromažďovanie informácií o žiadateľoch o pôžičku, monitorovanie splátok a poskytovanie informácií investorom o vývoji ich investícií.

Kolektívne pôžičky na Slovensku – pôžičky pre ľudí v registroch

Na Slovensku existuje dnes už niekoľko sprostredkovateľov pôžičiek od ľudí pre ľudí. Všetky sú dostupné online a môžu poslúžiť ako ako pôžičky pre ľudí v registroch. Všetko záleží na investorovi, či je ochotný investovať do klienta s určitou bonitou.

Medzi poskytovateľmi pôžičiek od ľudí pre ľudí sú:

  • Žltý melón
  • Finzo
  • Kolektívne pôžičky
  • PeerCredit
  • Zinc Euro a iné

Všetky fungujú na veľmi podobnom princípe, aký sme popísali v predošlej kapitole. Záujemca sa môže zaregistrovať online, čím si na portáli vytvorí osobný profil. Zvolí si výšku sumy, ktorú si chce požičať a počká na jej schválenie. Ak je všetko v poriadku, proces by mal prebehnúť rýchlo.

Požičať sa dá už od 50 € až do výšky niekoľko tisíc eur, nejde však o príliš vysoké sumy. Záleží na tom, pre ktorý portál sa klient rozhodne. Samozrejme, aj tu si treba dávať pozor na výšku úrokov.

Ak sa teda niekto rozhoduje požičať peniaze od súkromnej osoby, P2P portály mu môžu zabezpečiť overený a bezpečný proces. Pôžičky od súkromných osôb bez tretej strany, ktorá kontroluje investora a celkový priebeh, predstavujú príliš vysoké riziko.