Americká hypotéka – podmienky, poskytovatelia

Stretol sa už niekto s výrazom americká hypotéka? Potrebuje si požičať peniaze a pri hľadaní výhodného úveru narazil na ten americký? Pokiaľ sa chce dozvedieť o akú hypotéku ide a čím sa odlišuje od ostatných, pozornosť môže venovať nasledujcim riadkom.

Pozrieme sa bližšie na podmienky pre získanie americkej hypotéky, uvedieme jej výhody a prípadné nedostatky. Zároveň si ozrejmíme, pre koho je táto hypotéka vhodná a kto by sa jej mal radšej vyhnúť.

Na začiatok si upresníme pojmy

Bežná, klasická hypotéka od banky je vlastne úver, ktorým plánujeme uhradiť kúpu nového bývania. Hypotéku následne splácame čas, na ktorom sme sa s jej poskytovateľom dohodli. Za splácanie hypotéky ručíme predmetnou nehnuteľnosťou. V prípade, že nebudeme riadne splácať, veriteľ je oprávnený na nehnuteľnosť siahnuť a zabaviť ju.

Jediným spoločným bodom americkej hypotéky s tou bežnou je ručenie nehnuteľnosťou. Vlastníctvo nehnuteľnosti je teda základným predpokladom pre odsúhlasenie a získanie americkej hypotéky. Môže o ňu žiadať priamy vlastník nehnuteľnosti, no zároveň aj iná osoba, pokiaľ sa preukáže súhlasom jej vlastníka.

Prečo by som mal žiadať o americkú hypotéku?

Nie všetci žiadatelia sú pri žiadaní o pôžičku úspešní. Niekto nemá pre jej odsúhlasenie dostatočný príjem, druhý je zas evidovaný v zozname dlžníkov u niektorého z poskytovateľov. Banky a finančné inštitúcie berú takýchto žiadateľov ako rizikové osoby a nie vždy sú ochotné im požičať peniaze s rizikom.

Poskytovatelia hypotéky amerického typu toto riziko odstrániť alebo prehliadať nedokážu, no nakoľko je prípadné nesplácanie poistené nehnuteľnosťou, nemajú sa čoho obávať. Preto je americká hypotéka tak veľkorysá a úrok je iba mierne vyšší oproti klasickej hypotéke (Tatra banka od 3,25 %, mBank od 2,09 %).

To, čo však mnohých ľudí na americkej hypotéke láka, je bezúčelnosť. Zatiaľ čo klasickú hypotéku budeme musieť zdokladovať reálnymi nákladmi, súvisiacimi so stavbou alebo rekonštrukciou nehnuteľnosti, pri americkej hypotéke tieto povinnosti odpadajú a za požičané peniaze si môžeme kúpiť čokoľvek. Ide o bezúčelový úver s ručením nehnuteľnosťou.

Skutočne nemusím preukázať účel pôžičky?

Odpoveď znie NIE. Väčšina odborníkov, bánk a poskytovateľov bude tento typ hypotéky odporúčať v prípade nutnosti väčších investícií. Medzi tie patrí najčastejšie rekonštrukcia bytu, kúpa auta alebo zabezpečenie poplatkov za vysokoškolské štúdium detí. Uvedené prípady patria medzi najviac rozšírené dôvody žiadostí o úver.

Človek sa však za život dostáva do rôznych situácií a americká hypotéka môže pomôcť aj v tých negatívnych. Pokiaľ máme nedoplatky, dlhy alebo exekúcie, v bežných bankách sa s porozumením prakticky nemáme možnosť stretnúť.

Žiadateľa odpíšu už pri prvom náznaku, že získané peniaze plánuje použiť inak, než je zvykom. Najrozšírenejším dôvodom je svojpomocná rekonštrukcia, pri ktorej je problematické alebo nemožné dokladovať výdaje na ňu.

Situácia môže nastať, keď rekonštruujeme s kamarátmi, ktorých neplatíme s fakturáciou, prípadne stavebný materiál zoženieme bez dokladu. Zároveň je vhodná na financovanie nehnuteľností, ktoré nie sú určené na bývanie (chaty, chalupy a pod.). Na stavbu, ktorá nemá slúžiť na bývanie, klasická banka s najväčšou pravdepodobnosťou nepožičia. Vďaka bezúčelnosti akékoľvek dokazovanie a skúmanie mizne.

Pripomína Americká hypotéka bežný spotrebný úver?

Úroková sadzba pri americkej hypotéke býva zväčša nižšia, než pri štandardných spotrebných úveroch. Klasické bezúčelové spotrebné úvery sú v súčasnosti zaťažené úrokom od 7 do 13 %. Čo sa týka úverov, ktoré ponúkajú nebankové spoločnosti, úroky sa pri najdlhších lehotách splatnosti môžu vyšplhať až na 16 %.

Vyššiu sadzbu zapríčiňuje spomínané riziko nesplácania klientom. Americká hypotéka sa s úrokmi pohybuje v rozmedzí 2 až 8 %, čo ju v porovnaní s bežným úverom vyhodnocuje ako výhodnejšiu.

V porovnaní s bežnou hypotékou na stavbu alebo rekonštrukciu je zas výhodná o niečo menej. Bežné hypotéky nezvyknú prekročiť 6 % a momentálne sa pohybujú okolo 3 %. Je však u nich nutné dokladovať účel, čo mnohí žiadatelia vnímajú ako veľké mínus.

Bežné hypotéky sú pre mladých žiadateľov bonifikované zľavou 1 až 1,5 %. Americká hypotéka je bez bonifikácie, štátneho príspevku a rôznych úľav, čím sa líši od bežnej hypotéky.

Aká je maximálna výška americkej pôžičky?

Klasická hypotéka je zo zákona obmedzená na čerpanie maximálne 70 % z hodnoty nehnuteľnosti. Výhodou americkej hypotéky je čerpanie peňazí až do 100 % hodnoty nehnuteľnosti.

Bežné banky požičiavajú okolo 60 % (mBank) – 80 % (Tatra banka), nebankové spoločnosti až spomínaných 100 % (uver4you). Dobu a výšku splácania si nastavíme podľa vlastných predstáv priamo pri komunikácii s obchodným zástupcom vybraného poskytovateľa.

Hlavné výhody americkej hypotéky

  • bezúčelnosť
  • bez nahliadania do registrov dlžníkov
  • bez dokladovania príjmu (závisí na poskytovateľovi)
  • možnosť ručenia cudzou nehnuteľnosťou
  • jednoduché vybavenie on-line alebo telefonicky
  • peniaze na bankovom účte do 2-3 pracovných dní
  • nijaké poplatky vopred
  • výhodnejšia ako bežný spotrebný úver
  • možnosť čerpať väčšiu sumu, než pri spotrebnom úvere
  • bez ručiteľa
  • bez zabezpečenia
  • bez notárskeho overenia
  • stačí mať doklady o nehnuteľnosti a preukaz totožnosti (závisí na poskytovateľovi)
  • možnosť ponechať úrokovú sadzbu fixnú alebo variabilnú

Nevýhodami americkej hypotéky sú v prípade problémov riziko straty nehnuteľnosti a tiež, že nehnuteľnosť musí byť skolaudovaná. Tento typ hypotéky je bez štátneho príspevku a zľavy (bez bonifikácie) a súvisia s ňou vyššie náklady na získanie hypotéky.

Nie vždy je možné ručiť domom s nadstavbou/prístavbou alebo nedostavaným domom a nie vždy je možné ručiť súčasne jednou nehnuteľnosťou za kombináciu úverov (americká hypotéka + spotrebný úver a pod.).

Uver4you.sk – obľúbený poskytovateľ americkej hypotéky na Slovensku

V súčasnosti na Slovensku funguje viacero poskytovateľov americkej hypotéky. Deje sa tak vďaka faktu, že Slováci o tento typ úveru majú záujem a neboja sa ručiť svojou nehnuteľnosťou. Spoločnosť uver4you.sk si získala dôveru klientov, čo je možné overiť si aj v nezávislých internetových diskusiách. Prístup spoločnosti je transparentný, ku klientom pristupujú individuálne a ľudsky.

Čo budem potrebovať pre získanie americkej hypotéky od uver4you.sk:

  • list vlastníctva nehnuteľnosti, určenej na ručenie
  • platný občiansky preukaz

V prípade, že nedisponujeme vlastnou nehnuteľnosťou, no naša rodina alebo známi sú ochotní pomôcť a založiť svoju nehnuteľnosť, budeme potrebovať:

  • list vlastníctva cudzej nehnuteľnosti
  • podpísaný súhlas na ručenie od priameho vlastníka nehnuteľnosti
  • platný občiansky preukaz vlastníka nehnuteľnosti, prípadne všetkých ďalších zúčastnených osôb (pokiaľ je vlastníkov viac)

Ak sme sa rozhodli žiadať o americkú pôžičku od spoločnosti uver4you.sk, postup pre jej získanie je veľmi rýchly, prehľadný a jednoduchý. Kontaktujeme spoločnosť uver4you na čísle 0918 883 794. Operátor jasne vysvetlí podmienky a zodpovie všetky otázky ohľadom úveru. Zároveň s jeho pomocou môžeme vyplniť žiadosť.

Cenná rada na záver

Pred podaním žiadosti o úver u ktoréhokoľvek poskytovateľa si pozorne spočítajme, či budeme schopní tieto peniaze splatiť. Ak nemáme jasno vo financiách, oslovme odborníka alebo sa zapojme priamo do niektorej z internetových diskusií.

Dostaneme cenné  rady a informácie priamo od ľudí v rovnakej situácii, v akej sme sa ocitli my a poradia nám úplne zadarmo.