Na financovanie rekonštrukcie požičia aj nebankovka

Nie v každom prípade sa financovanie rekonštrukcie musí riešiť úverom so založením nehnuteľnosti a hľadať ručiteľa, najmä ak nejde o kompletnú prerábku domu. Prísne podmienky bánk znemožňujú ľuďom s nižšími príjmami požičať si. No aj pre nich existuje riešenie, ako si svoj domov zútulniť.

Licencované nebankové spoločnosti musia plniť prísne podmienky Národnej banky, a preto sú ich ponuky férovejšie v porovnaní s praktikami, na ktoré upozorňovali klienti v minulosti. Preto sú nebankové pôžičky pre každého, kto potrebuje financie na rekonštrukciu domu.

Akú cenu očakávať pri prerábke bytu?

Prerábka bytu môže stáť tisíce eur v závislosti od veľkosti priestoru, náročnosti prác a kvality použitých materiálov.

Základná prestavba jednej miestnosti v byte môže vyjsť na 1 000 až 3 000 €. Zahŕňa to maľovanie, výmenu podlahovej krytiny a základné zmeny existujúceho vybavenia. V prípade komplexnejšej prerábky bytu s ďalšími úpravami stien a stropov môže byť táto cena ešte vyššia.

Prestavba kuchyne alebo kúpeľne bude stáť podstatne viac. Pri malej prestavbe kuchyne možno počítať s výdavkami minimálne niekoľko tisíc eur. Ak človek plánuje urobiť väčšie zmeny – napríklad presunúť steny alebo vymeniť skrinky – celkové náklady sa môžu vyšplhať až na päťmiestnu sumu.

Prestavba kúpeľne stojí vo všeobecnosti najmenej niekoľko tisíc eur, opäť v závislosti od povahy a zložitosti zmien. Vyššie výdavky možno očakávať v prípade výmeny príslušenstva, výmeny obkladov alebo väčších zmien na skriniach.

Pokiaľ ide o prerábku bytu, určite platí staré príslovie „človek dostane to, za čo si zaplatí“. Ak si niekto vyberie lacnejšie materiály alebo sa pokúsi ušetriť, možno ich bude musieť neskôr vymeniť. Je dôležité spolupracovať so skúseným dodávateľom, ktorý pozná zákutia práce s bytmi. To pomôže zabezpečiť, aby bola práca vykonaná správne a aby boli všetky zmeny v medziach platných stavebných predpisov.

Bez ohľadu na to, aké zmeny človek plánuje počas prerábky bytu, cena na prestavbu bude pravdepodobne značná. Je však dôležité si uvedomiť, že kvalitná práca môže mať obrovský vplyv na celkovú spokojnosť s bytom a na hodnotu priestoru pri ďalšom predaji. Pokiaľ ide o prestavbu bytu, niekedy si treba zaplatiť za to, čo človek dostane.

Ako financovať rekonštrukciu domu s nebankovou pôžičkou?

Nebankové spoločnosti ponúkajú na rekonštrukciu domu dva základné typy úverov: bezúčelové a účelové pôžičky.

 • Bezúčelové pôžičky umožňujú relatívne rýchlo požičať väčšiu čiastku peňazí. Výhodou je, že človek nemusí dokladovať použité finančné prostriedky. Možno tak časť peňazí použiť na prerobenie kuchyne, kúpu nového auta alebo splatenie iných dlhov. V tomto prípade však treba počítať s vyššími hodnotami RPMN. Bezúčelové pôžičky sa dajú získať aj od Profi Credit.
 • Druhou možnosťou je účelová pôžička. Tá je viazaná na modernizáciu alebo rekonštrukciu. Úrokové sadzby sú nižšie v porovnaní s bezúčelovými pôžičkami, sú dostupné takmer pre každého a dajú sa vybaviť veľmi rýchlo. Účelová pôžička znamená, že je potrebné zdokladovať účelovosť, čiže všetky práce, pomôcky, použitý materiál treba vydokladovať faktúrami, ktoré sú výhradne na meno osoby, ktorá požiadala o túto pôžičku.

Napriek všetkým papierom sa účelová pôžička oplatí podstatne viac a nie všetky pôžičky nebankovky požadujú zdokladovanie. Na trhu si v súčasnosti možno vybrať hneď z niekoľkých nebankových spoločností. Tie radi poskytnú účelovú pôžičku s výhodným úrokom.

Hypotéka na rekonštrukciu od ČSOB

V banke ČSOB je možné získať hypotéku na rôzne účely, ako je bývanie, výstavba, rekonštrukcia alebo refinancovanie existujúcich úverov. Výška hypotéky závisí od niekoľkých faktorov.

Charakteristiky úveru na bývanie od ČSOB:

 • doba splácania hypotéky až do 30 rokov
 • široký výber fixácie 1, 3, 4, 5, 10, 15, 20 rokov
 • výška poplatku za spracovanie úveru 250 €
 • výšku splátky si možno vypočítať cez hypokalkulačku dostupnú na webe
 • možnosť získania daňového bonusu na 50 % zo zaplatených úrokov, max. do výšky 400 € za rok, nárok na daňový bonus vzniká päť po sebe nasledujúcich rokov

S hypotékou od ČSOB možno navyše získať:

 • záložné zmluvy a návrh na vklad záložného práva banka doručí na príslušný kataster
 • poistenie bytu či domu – budovy, domácnosti a zodpovednosti za škodu
 • poistenie úveru v prípade nečakaných životných situácií alebo životné poistenie Vital

Banka ponúka aj možnosť požiadať o hypotéku v ČSOB s energetickým certifikátom a človek tak môže nielen ušetriť, ale aj prispieť k lepšej budúcnosti.

Výhody, ktoré možno získať s hypotékou na rekonštrukciu od ČSOB:

 • úroková sadzba od 3,99 % p. a. pri fixácii na 5 rokov
 • v prípade, že nehnuteľnosť má energetickú triedu A alebo lepšiu – odmena vrátením 1 splátky
 • možnosť zriadiť poistenie nehnuteľnosti Domos Kompakt s EKO bonusom
 • poistenie úveru alebo životné poistenie Vital v prípade nečakaných životných situácií

Pri zriaďovaní poistenia DOMOS Kompakt a prenesení hypotéky z inej banky je možné získať odmenu v maximálnej výške 1 500 € (zodpovedajúca 3 splátkam). Okrem toho, banka taktiež poskytuje odmenu v hodnote 1 splátky, ak je predložený Energetický certifikát s triedou A alebo lepšou.

Porovnanie spotrebných úverov – pôžičky na rekonštrukciu bytu alebo starého domu

Spotrebný úver je formou úveru, ktorá je vhodná pre rôzne druhy spotrebného tovaru. Je možné ho využiť na nákup vozidla, renováciu starého domu alebo bytu, na dovolenku, alebo dokonca na splatenie stávajúcich dlhov. Avšak, nie je určený pre podnikateľské účely.

Možno povedať, že pri nebankových spoločnostiach je primárnym zameraním spotrebiteľský druh úveru. Oproti bankám je získanie nebankového úveru jednoduchšie, čo sa premieta aj do ich ponuky. Väčšinou nebankové spoločnosti len zriedka poskytujú hypotéky na bývanie.

V nebankových ponukách sa môžu nachádzať bezúčelové pôžičky na nákup akéhokoľvek druhu spotrebného tovaru. Niektoré z nich je možné získať bez potreby dokladovania príjmu, no väčšinou ide o malé pôžičky, ktoré sú okamžite prevzaté na účet. Avšak pri vyšších sumách si nebankové spoločnosti už viac overujú svojich klientov a často je nutné poskytnúť dôkaz o niektorom type príjmu.

V nasledujúcich odstavcoch si možno pozrieť porovnanie spotrebných úverov, ktoré sú vhodné ako pôžičky na financovanie rekonštrukcie bytu alebo starého domu.

Home Credit – Flexibilná pôžička na kartu

Revolvingovú formu spotrebného úveru ponúka spoločnosť Home Credit. Ten možno nájsť v ponuke spoločnosti pod názvom Flexibilná pôžička na kartu. Aké sú hlavné výhody tohto spotrebného úveru, ktorý je ideálny na financovanie rekonštrukcie starého domu alebo bytu?

Medzi hlavné výhody Flexibilnej pôžičky na kartu patria tieto:

 • v rámci pôžičky možno požiadať od 400 do 10 000 € 
 • voliteľná mesačná splátka, od ktorej sa následnej odvíja aj doba splatnosti
 • požiadanie o úver online do 15 minút
 • vybavenie a vedenie úveru je bez poplatku
 • bezúčelová pôžička – peniaze je možné použiť na čokoľvek

Na získanie úveru sa okrem plnoletosti a dvoch dokladov totožnosti vyžaduje aj dokladovanie príjmu.

Cetelem pôžička

Pôžička od nebankovej spoločnosti Cetelem je pôžičkou na čokoľvek. Výborne sa teda hodí aj na financovanie rekončtrukcie bytu či starého domu. Čo človek získa čerpaním práve tejto pôžičky:

 • možnosť zobrať si pôžičku vo výške od 2 000 do 25 000 €
 • žiadateľ si môže nastaviť dobu splácania alebo výšku splátky
 • doba splácania je možná od 6 do 96 mesiacov
 • nulový poplatok za poskytnutie pôžičky
 • pôžička bez ručiteľa

Nahodenie všetkých údajov do online kalkulačky umožní pomerne okamžité predbežné posúdenie žiadateľa a výpočet celkového nákladu. Klient sa po vyplnení žiadosti bude mať možnosť rozhodnúť, či chce dobrovoľné poistenie.

Cetelem pôžička ponúka možnosť navýšiť pôžičku už počas splácania, prípadne pôžičku predčasne splatiť. Ak žiadateľ ešte spláca iný úver, pôžičku či lízing, Cetelem ponúka možnosť refinancovania úveru touto pôžičkou.

Silverside – Rozumná pôžička

Relatívny nováčik na slovenskom trhu – nebanková spoločnosť Silverside – ponúka bezúčelovú pôžičku pod názvom Rozumná pôžička. Aké výhody so sebou táto pôžička prináša v porovnaní s inými spotrebnými úvermi?

 • požičať si možno od 500 do 10 000 €
 • doba splatnosti od 12 do 96 mesiacov
 • bez poplatku za poskytnutie pôžičky
 • možnosť splatenia pôžičky vopred a bez poplatku

Je vyžadovaný stály príjem zo zamestnania alebo podnikania pre poskytnutie pôžičky. Pre vybavenie potrebných krokov nám stačí zaslanie vyplneného kontaktného formulára alebo online žiadosti. Plnenie podmienok zmluvy po schválení žiadosti prebieha výhradne na obchodnom mieste Silverside Financial services, s.r.o. v spolupráci so sieťou finančných sprostredkovateľov. 

Keďže Silverside je nová nebanková spoločnosť, treba sa pripraviť na prísnejšie preverovanie bonity. Pôžičku nedostanú mamičky na materskej či ľudia poberajúci akékoľvek sociálne dávky.

Slovenská Požičovňa

Slovenská požičovňa sa radí k nebankovým spoločnostiam, ktorá pôsobí na trhu už vyše dvadsať rokov. Špecializuje sa na rýchle a bezstarostné pôžičky s malým množstvom dokladovania. Jej dlhoročné pôsobenia na trhu zaručuje spoľahlivosť a kvalitu poskytovaných služieb.

Najľahšia pôžička je vhodná aj pre podnikateľov a dôchodcov do veku 68 rokov. V prípade potreby je možné splátku odložiť či pôžičku naopak predčasne splatiť.

Základné parametre Najľahšej pôžičky sú nasledovné:

 • pôžička od 600 do 5 000 €
 • mesačná splátka od 16 €
 • doba splatnosti od 1 do 5 rokov
 • bezúčelová pôžička
 • možnosť predčasného splatenia pôžičky
 • možnosť požiadať o odloženie splátky

Ak chce človek požiadať o túto pôžičku, tak jednoducho vyplní online formulár. Táto pôžička sa radí medzi tzv. pôžičky od ľudí ihneď – peniaze po schválení dostane žiadateľ do 24 hodín na účet.

Quatro – nákup na splátky

Pôžičku na rekonštrukciu domu alebo bytu poskytne žiadateľom vo forme nákupu na splátky bez registra aj spoločnosť Quatro. Vďaka tejto pôžičke je možné nakupovať na e-shope aj v kamennej predajni pohodlne a postupne.

Viac ako 5 000 obchodov ponúka možnosť platiť nákup cez Quatro splátky. Proces prebieha nasledovne: Zákazník najprv overí, či jeho vybraný obchod umožňuje platbu cez Quatro splátky. Ak áno, stačí dodať vybrané produkty do virtuálneho košíka a pri platbe vybrať možnosť nákupu na splátky.

Cena tovaru sa bude pohybovať od 100 do 10 000 € a pred potvrdením nákupu má zákazník možnosť vypočítať si výšku splátky pomocou Quatro kalkulačky. V niektorých obchodoch je kalkulačka dostupná priamo v ich internetovom obchode. Zákazník si tak môže vybrať už vopred stanovenú výšku splátky alebo si zvoliť vlastné splácanie a dobu splácania podľa svojho uváženia.

Pred potvrdením nákupu cez Quatro si musí spoločnosť overiť identitu kupujúceho. Ide o bezpečnostný prvok, aby nedochádzalo k zneužívaniu, podvodom či krádežiam na strane zákazníka. Preto musí predložiť dva doklady totožnosti:

 • občiansky preukaz
 • iný, ľubovoľný preukaz totožnosti (zväčša vodičský preukaz)

Okrem toho musí zaslať platbu v hodnote 0,01 € z účtu vedeného na jeho meno. Tím potvrdzujú zhodu osobných údajov z priložených dokladov.

Výhodu majú klienti VÚB banky, ktorí sa nemusia obzvlášť preukazovať. Banka si ich totožnosť overí sama prostredníctvom ich existujúceho účtu. Zákazník sa tak identifikuje prihlásením do služby VÚB Internet banking (pozn. Quatro je službou VÚB banky).