Úver na bývanie – Pôžičky bez registra

Pôžička na bývanie je typ účelového úveru. Účel pôžičky na bývanie je rekonštrukcia, modernizácia bývania, zateplenie domu alebo oprava domu či bytu.

Pôžičky na bývanie sú účelové pôžičky, čo znamená, že je potrebné dokladovať ich použitie. Poskytnutie býva podmienené ručením nehnuteľnosťou alebo ručiteľom. Výška mesačných splátok býva podmienená požičanou sumou a dĺžkou doby splatnosti.

Štátny fond rozvoja bývania poskytuje pôžičky na bývanie pre mladych ak spĺňate ich podmienky.

Pôžičky na byt alebo dom

Pôžičky na byt alebo dom vám poskytne viacero poskytovateľov, najmä z radov bánk. Pri rekonštrukciách bývania, či kúpe pozemku/domu/bytu ide o vysoké sumy, takže poskytovateľ musí mať istotu, že ste schopný úver splácať.

Bývanie je základom každého spokojného života. Bez strechy nad hlavou to jednoducho nejde. V súčasnosti je však získanie decentného bývanie relatívne veľký problém, a to najmä pre mladých ľudí, ktorým sa nepodarí žiadnu nehnuteľnosť zdediť. Na kúpu bývania sa berú úvery, ktoré sa splácajú desiatky rokov.

Kúpa bývania sa financuje hypotekárnymi úvermi, teda úvermi, ktoré sú zabezpečené vlastnou nehnuteľnosťou. Toto ručenie dáva bankám dostatočne veľkú záruku, že o svoje peniaze neprídu. V prípade, že klient prestane pôžičku splácať, banka nehnuteľnosť zabaví a predá. Takto sa jej podarí získať potrebné peniaze.

Hypotekárne úvery sú v porovnaní s bežnými spotrebnými úvermi veľmi lacné. Dôvod sme už spomínali. Založenie nehnuteľnosti znižuje riziko banky takmer na nulu. To znamená,  že banka dokáže peniaze získať späť aj v prípade, klient sa stane nesolventný.

Nehnuteľnosti sa iba zriedka financujú spotrebnými úvermi. Úver bez založenia nehnuteľnosti nedáva veľký zmysel, pretože je zbytočne drahý. Hypoteka bez zalozenia nehnutelnosti jednoducho neexistuje, keďže založenie nehnuteľnosti je podstatou tohto typu úveru.

Ľudia však zvyknú využívať účelové spotrebné úvery na rekonštrukciu či opravu bývania. Tieto úvery disponujú o čosi lepším úrokom, ako majú spotrebné úvery, keďže ide o účelové úvery.

Peniaze z týchto úverov je možné použiť len a len na rekonštrukciu bývania. V mnohých prípadoch poberatelia pôžičky musia použité peniaze dokladovať. To znamená, že banke predkladajú bločky.

Využívanie účelových spotrebných však nemá veľký význam, keďže celú rekonštrukciu zbytočne predražuje. Vždy je výhodnejšie si zobrať hypotéku, založiť nehnuteľnosť  a užívať si nízke úroky.

Spotrebné úvery sú výhodné iba pri opravách malého rozsahu, kde nie je možné čerpať žiadnu hypotéku. Hypotéka bez založenia nehnuteľnosti, ako už bolo povedané, neexistuje.