Mladomanželská pôžička môže pomôcť – kto na ňu dosiahne

Zasaď strom, postav dom – počujú mladí ľudia po svadbe často z úst staršej generácie. Máloktorí mladomanželia chcú aj po svadbe ostať rodičom „na krku“. Ceny bytov či nehnuteľností sa však šplhajú do astronomických výšok, kde teda na vlastné bývaniu majú mladomanželia vziať peniaze?

Siahnuť môžu po bankových hypotékach, ktoré ponúkajú ako pôžičky pre mladých, tak aj hypotéky na bývanie určené pre mladých ľudí do 35 rokov. Získať tiež možno daňový bonus od štátu a ušetriť na úrokoch v banke.

Výhodnou ponukou pre mladých manželov môže byť aj tzv. mladomanželská pôžička zo Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB). Fond rozvoja bývania vie mladým poskytnúť peniaze na kúpu či stavbu nového bývania, ale aj na rekonštrukciu bytu.

Čo je mladomanželská pôžička alebo pôžička pre mladých

Pôžičky pre mladých ľudí im poskytujú mnoho príležitostí, ako získať finančnú podporu, ktorú potrebujú na rôzne dôležité projekty alebo ciele. Od školného na vysokej škole až po investície do podnikania – k dispozícii sú rôzne pôžičky, ktoré mladým ľuďom pomôžu vybudovať si lepšiu budúcnosť.

Mnohí veritelia ponúkajú špeciálne pôžičky prispôsobené mladým ľuďom, ktorí si začínajú požičiavať, s výhodnými podmienkami, ktoré im pomôžu získať náskok pri vytváraní svojich financií. Okrem toho je k dispozícii mnoho organizácií a programov podporovaných vládou, ktoré mladým ľuďom ešte viac uľahčujú prístup k pôžičkám s výhodnejšími podmienkami.

Pre koho je mladomanželská pôžička

Mladomanželská pôžička je bankový produkt, ktorý je určený pre mladé páry, ktoré sa práve chystajú založiť rodinu. Táto pôžička poskytuje špeciálne financovanie pre projekty, ktoré súvisia s domácnosťou, napríklad s nákupom nábytku alebo vybavením nového domova.

Každá banka má vlastnú politiku ohľadom mladomanželskej pôžičky. Konkrétne podmienky získania mladomanželskej pôžičky si tak žiadatelia musia zistiť vo vybranej banke.

Vo všeobecnosti môžu ľudia žiadať o mladomanželskú pôžičku, ak sa zaviažu, že v nasledujúcej období minimálne dva roky nebudú mať žiadny úver alebo pôžičku vo výške vyššej ako mladomanželská pôžička.

Banky môžu od žiadateľov požadovať:

 • doklad o príjme
 • doklad o bezúhonnosti
 • pozitívnu finančnú históriu

V závislosti od banky môže schválenie trvať od niekoľko dní až po niekoľko týždňov. Ak banka vyžaduje podrobnosti ohľadne príjmovej minulosti, úverovej histórie a iných informácií môže sa proces predĺžiť.

Mladomanželská pôžička je skvelý nástroj pre mladé páry, ktoré chcú začať nový domáci život a splniť si svoje sny, ako napríklad kúpiť si nábytok alebo zariadiť dom.

Mladomanželská pôžička z fondu rozvoja bývania

Mladá rodina chce mať samozrejme svoje bývanie. Ceny nehnuteľností sa však v súčasnosti šplhajú do astronomických čísel. Kde teda získať financie na byt či dom?

Poobzerať sa možno medzi bankovými produktmi, ktoré zvyčajne ponúkajú výhodné úvery pre mladých ľudí, resp. mladomanželov. Využiť možno napríklad aj štátnu pomoc z Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB).

Od roku 2019 totiž môžu mladí ľudia získať mladomanželskú pôžičku z fondu rozvoja bývania. Umožňuje im to novela zákona, ktorá rozšírila možnosti financovania z ŠFRB.

Z fondu rozvoja bývania možno vrámci mladomanželskej pôžičky financovať:

 • obstarania bytu a rodinného domu
 • obnovu bytu či rodinného domu
 • výstavbu alebo kúpu nájomných bytov
 • technickú vybavenosť a kúpu pozemku k nájomným bytom
 • stavebné úpravy bytu alebo rodinného domu

Novinkou oproti minulosti je možnosť financovať zo ŠFRB kúpu bytu v bytovom alebo rodinnom dome staršieho ako 3 roky. Zmiernili sa aj podmienky získania úveru pre mladomanželov.

Novomanželská pôžička nie je úplne bežnou pôžičkou pre mladých. Ide skôr o určité zvýhodnené kritéria k poskytnutiu úveru, aby bola pôžička pre mladých dostupnejšia. Úľavu mladomanželia dostanú pri kúpe alebo stavbe bytu či rodinného domu, ale aj pri rekonštrukcii bývania. Prvé spoločné bývanie môžu vyriešiť aj lacné domy na kľúč do 50 000 €.

Finančnú podporu zo ŠFRB možno poskytnúť iba jednorazovo.

O mladomanželskú pôžičku možno požiadať do 3 rokov od svadby

O pôžičku pre mladých manželov z fondu rozvoja bývania môžu požiadať mladomanželia vo veku od 18 do maximálne 35 rokov s trvalým pobytom v Slovenskej republike. Podmienkou je, aby žiadosť podali najneskôr do 3 rokov od uzavretia manželstva.

Ďalšie podmienky pre získanie mladomanželskej pôžičky z ŠFRB:

 • výška stabilného príjmu – čistý príjem žiadateľov za uplynulý kalendárny rok nesmie byť vyšší ako 5-násobok životného minima na domácnosť
 • žiadatelia nesmú mať nedoplatky na daniach, sociálnom či zdravotnom poistení

Mladomanželskú pôžičku z fondu rozvoja bývania môžu mladí použiť na výstavbu nového alebo prístavbu k existujúcemu domu, kúpu bytu v bytovom, rodinnom či polyfunkčnom dome či na rekonštrukciu bytu v bytovom či rodinnom dome, ktorý má aspoň 10 rokov.

Fond rozvoja bývania poskytuje na výstavbu alebo kúpu bytu úver vo výške do 100 percent z obstarávacieho nákladu stavby, najviac do 120 000 eur s dobou splatnosti do 40 rokov a ročnou úrokovou sadzbou 1 percento.

Na rekonštrukciu poskytne ŠFRB najviac 30 000 eur s dobou splatnosti 20 rokov a ročnou úrokovou sadzbou 1 percento. Mladomanželia pri pôžičke pre mladých ručia ŠFRB nehnuteľnosťou. Pri narodení dieťaťa fond rozvoja bývania môže mladým odpustiť 2000 eur z úveru, avšak treba o to požiadať.

O mladomanželskú pôžičku možno žiadať od januára do septembra

O mladomanželskú pôžičku možno požiadať ŠFRB od 15. januára do 30. septembra príslušného kalendárneho roka.

Žiadosť treba predložiť písomne na miestnom úrade v mieste, kde si mladí zriaďujú nové bývanie. Fond rozvoja bývania o žiadosti rozhodne najneskôr do 31. decembra príslušného kalendárneho roka, v ktorom bola žiadosť podaná.

Čerpať podporu na bývanie zo ŠFRB možno niekoľkými spôsobmi:

 • možno získať 30 percent pri otvorení čerpacieho účtu bez dokladovania, pričom faktúry treba vydokladovať do 6 mesiacov od otvorenia účtu
 • po zdokladovaní môže žiadateľ čerpať zvyšných 70 percent na základe doložených faktúr

Príspevok na bývanie, teda tzv. mladomanželská pôžička, sa z ŠFRB poskytuje na základe zákona č. 150/2013 Z.z. o Štátnom fonde rozvoja bývania.

Pôžička pre mladých z banky alebo nebankovej spoločnosti

Pôžička pre mladých je úver, ktorý je buď primárne určený pre mladých, alebo je dostupný aj pre mladých ľudí. Takto sa dá získať hypotéka pre mladých, ktorá má pre porovnanie s inými hypotekárnymi úvermi lepšie podmienky, ale napríklad aj mladomanželská pôžička, prípadne bezúčelový úver pre mladých na čokoľvek.

Pre študentov je najvýhodnejšia pôžička formou študentského úveru pre mladých, prípadne banky majú pre nich aj kontokorent, ktorý je naviazaný na účet pre mladých v banke.

Veľmi často sa v rámci preferovaných úverov objavuje napríklad pôžička pre mladomanželov alebo pôžička na bývanie pre mladých od 18 do 35 rokov.

V oboch prípadoch ide o úvery špeciálne určené pre určitú skupinu ľudí, ktoré majú výhodnejšie finančné, nefinančné a úrokové podmienky oproti konkurenčným úverovým produktom.

Mladí ľudia si môžu požičať aj z nebankových spoločností, a to tak krátkodobé pôžičky do 24 hodín, ako aj väčšie spotrebiteľské úvery na čokoľvek.

Aby mal mladý človek nárok na pôžičku, musí spĺňať určité kritériá. Potrebuje:

 • platný doklad totožnosti, ako je cestovný pas alebo občiansky preukaz
 • pravidelný príjem
 • mať dobrú úverovú históriu
 • trvalý pobyt na Slovensku

Pôžičku možno použiť na rôzne účely vrátane kúpy auta, nábytku alebo elektroniky, zaplatenie vzdelávania alebo školenia, prípadne na vylepšenie alebo opravu domácnosti.

Splácanie úveru musí prebiehať v pravidelných splátkach počas dohodnutého obdobia. Nedodržanie splátok môže mať za následok dodatočné poplatky alebo sankcie.

Nebankové pôžičky pre mladých

V nebankových subjektoch je možné získať pre mladých nad 18 rokov s dostatočným príjmom všetky možné druhy úverov.

V ponuke sú pôžičky na kratšiu dobu a menšiu sumu, ako sú SMS či online úvery. Môže ísť aj o o spotrebiteľský úver, ktorý sa dá získať bezúčelovo, ale napríklad aj úver na bývanie alebo refinancovanie starých dlhov.

V prípade nebankových úverov je možné získať u niektorých poskytovateľov aj zvýhodnené pôžičky pre manželov s lepšími podmienkami a limitmi ako pre jednotlivcov.

Bankové úvery pre mladých

Čo sa týka bankových úverov, v ponuke sú úvery spotrebného charakteru a napríklad aj hypoúvery.

Bežná spotrebná pôžička sa môže poskytovať napríklad zvýhodnene pre študentov a vysokoškolákov, ale takýto úver je len v niektorých bankách. Klasické spotrebné úvery sú dostupné v každej banke a napríklad pre mladých manželov aj za lepších podmienok.

Hypotéka pre mladých so štátnym príspevkom má zas prísnejšie podmienky, ale každá online kalkulačka ukáže, že ide o najvýhodnejší úver s najlepším úročením na trhu.