Nebankové pôžičky cez internet – podmienky, výhody a žiadosť

nebankove-pozicky-cez-internet

Peniaze. To je téma, ktorú dnes riešia všetci ľudia. Pokiaľ je ich dosť, všetko je v poriadku, no keď práve chýbajú, nastáva problém. Vtedy ľudia pristupujú k žiadostiam o pôžičku.

Okamžité odsúhlasenie pôžičky, rýchle doručenie peňazí, žiadne nahliadanie do registrov, pôžička so záznamom, peniaze na čokoľvek, ale hlavne okamžite atď.

Sú Vám tieto slovné spojenia známe? Možno ich sami používate.

To sú najvyhľadávanejšie výrazy na internete. Znamená to, že pre ľudí, ktorí sa ocitli vo finančných ťažkostiach, sú tieto vlastnosti pôžičiek smerodajné.

Peniaze ihneď, peniaze dnes, peniaze do 24 hodín. Tieto 3 výrazy sú úplne najrozšírenejšie.

V článku si povieme niečo o rýchlych pôžičkách cez internet – online pôžičkách.

Čoraz obľúbenejšie nebankové pôžičky

Človek v núdzi sa v prvom rade vždy rozhoduje medzi bankovou a nebankovou pôžičkou. Každý má právo žiadať o peniaze svoju alebo inú banku, no prax je často taká, že banka jednoducho nepožičia.

Banky sú všeobecne prísnejšie a vyžadujú množstvá dokladov, potvrdení a čakacích lehôt. Práve tieto činitele často vedú k tomu, že klient nesplní všetky podmienky a pôžička je zamietnutá.

Prečo banky odmietajú požičať peniaze?

Najčastejšie dôvody pre zamietnutie pôžičky bankou sú nasledovné:

„Bočný príjem“, „čierna práca“, „práca na ústnu dohodu“ a podobne. Takto dnes, bohužiaľ, zarába peniaze množstvo ľudí. Nemajú doklad o príjme, často sú vyplácaní iba na ruku, prípadne príjem nedania, kvôli čomu nechcú dokladovať nič, čo sa ho akokoľvek týka.

Banka Vás bez potvrdenia o príjme pošle preč skôr, než vojdete do dverí. Existuje však aj tzv. čestné prehlásenie o príjme. To niektorým bankám stačí na odsúhlasenie, počítajte však s vyšším úrokom a drahšími poplatkami.

Ak banke nedoložíte príjem, ihneď siaha po registroch neplatičov a hľadá Vašu predošlú platobnú históriu. Niektorá banka úver poskytne aj vtedy, ak máte záznam. Opäť ho však zaťaží často neúnosným úrokom, pretože od Vás chce získať čo najviac pre prípad, že by ste sa dostali do problémov so splácaním.

Nebankovky do registrov nenahliadajú, i keď k nim majú prístup taktiež. Nebudú Vás teda hodnotiť podľa Vašej histórie a skôr Vám na prvý krát požičajú menšiu sumu. Po jej bezproblémovom splatení budete môcť požiadať o viac a ušetríte aj na úroku.

V takomto prípade Vám nepožičia nikto. Jedná sa o bežné základné predpoklady pre získanie pôžičky, medzi ktoré patrí minimálny vek 18 rokov, spôsobilosť na právne úkony, slovenské občianstvo, trvalý alebo prechodný pobyt na území SR atď.

Niektorí poskytovatelia majú aj iné základné podmienky. Informujte sa o nich u konkrétnej spoločnosti.

Prečo sú rýchle online pôžičky také obľúbené?

Online nebankové pôžičky si v poslednej dobe získali najväčšiu obľubu na trhu s pôžičkami – krátkodobými úvermi. Majú viacero výhod, ktoré pri iných úverových produktoch nenájdete. V bodoch by sa tieto klady dali zhrnúť nasledovne:

 • jednoduchá forma žiadosti
 • takmer okamžité odsúhlasenie
 • peniaze od pár desiatok euro až po tisíce
 • prehľadné podmienky
 • ponuka porovnateľná s bankami
 • maximálne plnenie požiadaviek klienta
 • bez nahliadania do registrov
 • bez dokazovania účelu
 • rýchle doručenie
 • aj bez dokladovania príjmu
 • žiadne vyčkávanie na pobočkách

Rozdiely medzi bankovými a okamžitými nebankovými pôžičkami

1. Jednoduchá forma žiadosti

V rámci zjednodušenia a urýchlenia celého procesu sa poskytovatelia snažia budúceho klienta odbremeniť od vypisovania zložitých formulárov s desiatkami políčok a často nezrozumiteľnými otázkami. Trendom je pomocou kontaktného formulára získať iba osobné údaje (pre prípad kontroly v registroch) a informáciu o výške požadovanej pôžičky.

Do24hodin.sk týchto pár údajov zobrazí zúčastneným spoločnostiam, ktoré ich použijú pre vytvorenie adekvátnej ponuky.

2. Ničím nezdržiavané odsúhlasenie

Banka Vás bude preverovať, čím sa zákonite predĺži celková doba odsúhlasenia pôžičky a doručenie peňazí na Váš účet. Registre preverujú aj nebankovky, nie však všetky. V množstve dostupných spoločností na trhu sa vždy nájdu také, ktoré registre ignorujú.

Pri nebankovkách toto „zdržanie“ nehrozí, pretože peniaze odosielajú okamžite. Upozorňujeme však, že nebankovky vrátane našej stránky vybavujú žiadosti počas pracovných hodín (do24hodin.sk má pracovnú dobu PO-PIA od 08:00 do 17:00).

Pokiaľ sa Vám zvolená spoločnosť neozvala ihneď, uistite sa, či žiadosť neodosielate po pracovnej dobe, v deň pracovného kľudu a podobne.

3. Peniaze od pár euro až po tisíce

Opäť jedna z výhod, ktorú Vám ponúknu skôr nebankovky. Banky sa nezvyknú zameriavať na požičiavanie nízkych súm. Nebankovky Vám s produktom SMS alebo online pôžička dokážu požičať kľudne aj 20 alebo 50 €, ktoré Vám možno chýbajú do výplaty.

Tieto krátkodobé pôžičky sú splatné jednorazovo a po pripísaní príjmu na účet ich jednoducho vrátite. Ich obľuba je veľká, pretože klient sa nemusí trápiť s mesačnými splátkami. Taktiež si nemusí požičiavať zbytočne veľa, ale presne toľko, koľko akurát potrebuje.

Banky sa zameriavajú na vyššie sumy pôžičiek. Tie Vám však ponúkne aj nebankovka a to často za podobných, pokiaľ nie výhodnejších podmienok, ako banka.

4. Prehľadné podmienky

Vládne nariadenie prikazuje poskytovateľom pôžičiek vždy presne uvádzať presný úrok a tzv. celkovú odplatu (úrok + poplatky + RPMN). Po preskúmaní niekoľkých internetových ponúk sme zistili, že najznámejšie banky a nebankovky toto nariadenie spĺňajú.

Taktiež sledujeme, či sa ponuka poskytovateľov riadi podľa tzv. úrokového stropu.

5. Ponuka porovnateľná s bankami

Momentálne je trh s pôžičkami na svojom vrchole a medzi poskytovateľmi sa rozmáha obrovská konkurencia. Pre klientov je to potešiteľná správa. Vďaka „preplnenému“ trhu sa banky s nebankovkami predbiehajú v rýchlosti doručenia, v spoľahlivom odsúhlasení, ale najmä vo výhodnosti svojich ponúk.

Zatiaľ, čo v minulosti boli výhodnejšie skôr bankové pôžičky, dnes je stav vyrovnaný a pôžičku môžete neraz dostať výhodnejšie u nebankovky.

6. Maximálne plnenie požiadaviek klienta

Častým scenárom je, že máte predstavu o výške svojej budúcej pôžičky. S predstavou idete do banky, no tam Vám kvôli slabej dôvere požičia iba polovicu. V horšom prípade Vám žiadosť zamietne.

Nebankovka nepotrebuje nič zisťovať. Predložíte žiadosť, spoločnosť Vám dá ponuku a je na Vás, či s ňou budete súhlasiť alebo oslovíte konkurenciu. Isté však je, že zvyčajne dostanete toľko, koľko potrebujete. Nebude Vás obmedzovať názor, ktorý si vytvorila banka.

7. Bez nahliadania do registrov

Ako sme písali, nebankovky majú prístup do registra, ale nemusia doň nahliadať za každých okolností. Pokiaľ máte záznam, môžete o tom informovať poskytovateľa. Ten Vám, pravdepodobne, nastaví o niečo vyšší úrok, než keby ste boli bez záznamu. Peňazí sa však dočkáte a kvôli „poznámke“ v registri o peniaze neprídete.

8. Bez dokazovania účelu

V tomto sú banky a nebankovky zajedno. Nikto sa Vás nebude pýtať na čo peniaze potrebujete. Zároveň od Vás nikto nebude žiadať bločky a faktúry za nákupy z požičaných peňazí.

Účel vyžadujú iba banky v prípade, že u nich čerpáte hypotéku. Hypotéka slúži na kúpu alebo prestavbu nehnuteľnosti. Nebankovky hypotekárne úvery neposkytujú. Namiesto nich ponúkajú tzv. americkú hypotéku.

9. Rýchle doručenie

Banka dokáže peniaze doručiť rýchlo vtedy, keď ste jej klientom. Vtedy má podrobný prehľad o stave na Vašom účte, o príjmoch a o výdajoch.

Ak však nie ste klientom banky, prípadne stav na Vašom účte nevyzerá „ružovo“, požiadajte nebankovku. Keď odošlete žiadosť počas pracovných hodín, peniaze Vám môžu byť odoslané ihneď v rovnaký deň.

Ak máte inú banku, než poskytovateľ, peniaze spravidla dorazia na druhý deň, a teda do 24 hodín.

10. Bez dokladovania príjmu

Ako sme už písali, nebankovky Vás nehodnotia podľa hodnotenia bánk. Banka Vám bez príjmu nepožičia.

Nebankovky Vám požičajú, i keď opäť zdôrazňujeme mierne zdraženie pôžičky oproti tej s dokladom o príjme. Ľudia v núdzi však môžu mať radosť, že sa k peniazom dostanú a nikto ich nebude zbytočne zaťažovať požiadavkami, ktoré nie sú schopní splniť.

11. Žiadne vyčkávanie na pobočkách

Podstatné pozitívum online pôžičiek. Dnes už nemusíte merať cestu na niektorú z pobočiek. Nemusíte ani stáť v radoch a tŕpnuť, či Vám pôžičku odsúhlasia.

Online pôžičky poskytujú rovnako banky aj nebankovky. Vznikajú dokonca mnohé nové banky a spoločnosti, ktoré fungujú výhradne prostredníctvom internetu, vďaka čomu šetria prostriedky na chod pobočiek a mzdy množstva zamestnancov.

Čo sa týka výhodnosti bankových a nebankových pôžičiek, vplývajú na nich všetky vyššie spomenuté činitele.

Vo všetkom je, samozrejme, možné nájsť aj nevýhody. My sme našli tieto:

 • Anonymné“ pôžičky sú drahšie, než pôžičky od banky – príčinou je práve anonymita, ktorá pre Vás môže byť výhodou, pokiaľ nechcete alebo nedokážete doložiť banke požadované dokumenty. Vyššie poplatky a drahší úrok je teda iba dôsledkom toho, že poskytovateľ o Vás nemá dostatočný prehľad a sám seba kryje pred prípadným problémom so splácaním.
 • Riziko podvodu – istotne ste na internete čítali množstvo smutných príbehov o tom, ako ľudia prišli o úspory a neraz aj strechu nad hlavou. Podvodníkom sa v dnešnej dobe skutočne darí. Spoločnosť si môže založiť prakticky ktokoľvek, pretože na to postačuje iba obyčajná s.r.o.-čka.

Záver

Dúfame, že Vám náš článok pomohol zorientovať sa medzi nebankovými a bankovými internetovými pôžičkami.

„Skóre“ je však vyrovnané, pretože poskytovatelia medzi sebou súperia a každé zlepšenie alebo zvýhodnenie na jednej strane sa automaticky prenáša na druhú stranu. Vďaka tomu sa každé prilepšenie pre klienta okamžite prejaví aj u menej výhodného poskytovateľa, ktorý svoju ponuku upravuje podľa obľúbenejšieho „kolegu“.