Poskytovatelia pôžičiek – nebankovky na Slovensku

nebankovky-na-Slovensku

Nebankové pôžičky na Slovensku sa v posledných rokoch stávajú čoraz obľúbenejšími vďaka tomu, že sú zvyčajne dostupnejšie a majú menej prísne kritériá ako tie, ktoré ponúkajú banky. Z tohto dôvodu ponuka rôznych finančných produktov od nebankoviek na Slovensku postupne rastie.

Pokiaľ si niekto potrebuje požičať, ale v banke nepochodil, môže sa obrátiť na nebankové spoločnosti. Ich pravidlá nie sú také prísne ako tie bankové.

Poskytovatelia pôžičiek

Medzi tri najčastejšie typy poskytovaných pôžičiek na Slovensku patria bankové, nebankové a kolektívne pôžičky. Každý z týchto typov pôžičiek má svoje výhody a nevýhody. Obvykle sa líšia výškou úveru, jeho úrokom a poplatkami spojenými s daným typom pôžičky.

Bankové úvery sa zväčša poskytujú bonitnejším klientom na vyššie sumy peňazí s nižším úrokom, zatiaľčo nebankové pôžičky sa dajú vybaviť aj bez registra a dokladovania príjmu zväčša však s vyššími úrokmi.

Banky sa od nebankových veriteľov odlišujú najmä v úrokových sadzbách. Vždy je dôležité porovnávať ročnú percentuálnu mieru nákladov (RPMN), ktorá je komplexným ukazovateľom ceny úveru zahrňujúca úrok aj všetky poplatky.

Kolektívne pôžičky sa zvyčajne ponúkajú prostredníctvom online platforiem, ktoré spájajú veriteľov s dlžníkmi. Platforma pôsobí ako sprostredkovateľ medzi oboma stranami, vybavuje transakcie a za svoje služby si účtuje poplatok. Ide tiež o zaujímavú možnosť pôžičky pre nezamestnaných či ľudí so zápisom v registri, keďže podmienky získania týchto nebankových úverov sú viac flexibilné.

 Bankové pôžičkyNebankové pôžičkyKolektívne pôžičky
Výška úveru300–30 000 €300–20 000 €50–15 000 €
Splatnosť7–96 mesiacov3–96 mesiacov3–96 mesiacov
Úroky a poplatky4,5–9% ročne
Poplatok za poskytnutie je od 0–4% z objemiu pôžičky
13–40% ročne
Poplatok za poskytnutie je od 0 do 40 €
4,4–50% ročne
Poplatok za poskytnutie je od 0–6,1% z objemiu pôžičky
Tabuľka: Porovnanie poskytovateľov pôžičiek na Slovensku

Aké nebankové úvery možno získať?

Nebanková pôžička je každý úver, ktorý neposkytne banka. Ide teda o rôzne typy pôžičiek, ktoré poskytujú spoločnosti, ktoré síce nie sú bankami, ale majú licenciu na poskytovanie pôžičiek od Národnej banky Slovenska.

V mnohých nebankových spoločnostiach je možné získať pôžičku ihneď a niekedy aj bez dokladovania príjmu, alebo aj vtedy, ak sa človek nachádza v úverovom registri. Záleží na posúdení jednotlivej spoločnosti.

Nebankové spoločnosti ponúkajú aj možnosť požičať si nízku sumu finančných prostriedkov na krátky čas. Žiadna seriózna spoločnosť nebude žiadať platbu žiadneho poplatku pred tým, ako pôžičku poskytne.

Tak ako v banke, aj v nebankovej spoločnosti zisťujú bonitu klienta. Čím je jeho bonita vyššia, tým nižší úrok môže získať. Nebankové spoločnosti, ktoré si neoverujú bonitu klienta, počítajú s vyšším rizikom nesplácania úveru a to si, samozrejme, premietajú do výšky úrokov, čím klient na pôžičke oveľa viac prepláca.

Výhody nebankovej pôžičky

Nebankové pôžičky sú atraktívne u mnohých žiadateľov. Medzi výhody nebankovej pôžičky patrí:

 • možnosť požiadať online
 • rýchle spracovanie žiadosti
 • peniaze dostupné (takmer) ihneď
 • väčšinou nie je žiadateľ povinný dokladovať výšku príjmov
 • vyššia pravdepodobnosť schválenia ako v banke
 • možnosti získať aj pôžičku bez poplatku

Na Slovensku existuje množstvo nebankových spoločností, cez ktoré sa človek dostane k menším sumám aj vyšším pôžičkám. Ktorákoľvek sa dá získať veľmi jednoducho a rýchlo vďaka online komunikácii.

Nevýhody nebankovej pôžičky

Rovnako ako všetky druhy pôžičiek, aj nebankové pôžičky so sebou prinášajú určité nevýhody:

 • vyšší úrok a poplatky za pôžičku oproti bankám
 • pri pôžičkách na vyššie sumy je často potrebný ručiteľ
 • ohrozenie podvodnými spoločnosťami
 • nesplácanie pôžičky znamená vysoké poplatky a hrozbu exekúcie

Každý už musí zvážiť, či sa v jeho situácii oplatí siahnuť po nebankovej pôžičke, alebo radšej vyhľadať iný typ pôžičky. Na trhu je dostupných mnoho pôžičiek tohto druhu, stačí si len vybrať.

Kto môže získať nebankovú pôžičku?

Typickú nebankovú pôžičku môže získať:

 • fyzická osoba, ktorá dovŕšila 18 rokov
 • je spôsobilá vykonávať právne úkony
 • je občanom SR s trvalým pobytom v SR
 • má príjem zo závislej činnosti, podnikania alebo iný príjem, ktorý vie dokladovať

Akceptovateľné doklady k príjmu:

 • potvrdenie od zamestnávateľa alebo originál daňového priznania
 • výmer dôchodku
 • výplatné pásky s pracovnou zmluvou
 • výpisy z účtov, kde je zasielaný príjem

Preukázať príjem sa dá rôznymi spôsobmi, záleží na tom, v akej nebankovej spoločnosti bude človek žiadať o pôžičku.

Nebankovky na Slovensku

Pôžičky nemôžu podľa najnovšej legislatívy poskytovať nebankovky bez licencie. Pre nebankové spoločnosti ich schvaľuje Národná banka Slovenska (NBS). Nebanková spoločnosť s platnou licenciou má túto informáciu uvedenú na svojej webovej stránke.

V prípade nebankoviek je tiež dôležité nechať si celú zmluvu pred podpísaním podrobne vysvetliť. Ide najmä o prítomnosť rozhodcovskej doložky. Tá hovorí, že v prípade neschopnosti splácania alebo akéhokoľvek sporu je situácia posudzovaná arbitrom zvoleným nebankovkou, nie neutrálnou stranou.

Rozdielom nebankoviek na Slovensku oproti bankám je typ úverov, na ktoré sa jednotlivé inštitúcie špecializujú. Napríklad hypotéky, respektíve úvery na bývanie, na Slovensku poskytujú iba banky. V nebankovej spoločnosti nie je možné takýto úver vôbec dostať.

Nebankovky na Slovensku na druhej strane často poskytujú špeciálne nebankové pôžičky, ako sú napríklad lízingy a takzvané viazané úvery na nákup spotrebného tovaru na splátky (splátkový predaj). No typickou oblasťou, v ktorej si banky a nebankové spoločnosti konkurujú, sú spotrebiteľské úvery.

Nebankové spoločnosti poskytujú pôžičky aj bez registra

Nebankové pôžičky bez registra sú dostupné pre spotrebiteľov, ktorí mali v minulosti problém so splácaním a majú záznam v registri. Spoločnosti majú povinnosť skúmať kreditnú históriu žiadateľa. Niektoré však vedia poskytnúť pôžičku aj takým, ktorí mali v minulosti problém so splácaním úverov. Pri týchto žiadateľov to môže byť, vzhľadom na ich bonitu, najlepšia pôžička.

Banková pôžička sa na rozdiel od pôžičky nebankovej získava ťažšie, a to práve kvôli prísnejším podmienkam na samotného klienta. Aj preto je nebanková pôžička dostupnejšia pre ľudí s nižšou bonitou.

Nebankové pôžičky online

Ponuky na overené nebankové pôžičky zahŕňajú aj veľmi populárne nebankové rýchle pôžičky online nonstop, ktoré ponúka nebanková spoločnosť bez ohľadu na to, kde sa žiadateľ nachádza. Pokiaľ je pre človeka prioritou komfort, toto je najlepšia pôžička. Všetko je totiž možné vybaviť z pohodlia domova.

Pri takýchto rýchlych pôžičkách je možno hovoriť o pôžičkách do 24 hodín. Veľmi často ide o pôžičky okamžite bez dokladovania a bez potvrdenia príjmu, ktoré sú dostupné takmer ihneď a dajú sa vybaviť aj bez ručiteľa alebo bez iného ručenia.

Nebankové spoločnosti

Nebankové spoločnosti v minulosti nepredstavovali spoľahlivé inštitúcie, ktoré by podliehali regulácii a postupovali podľa vopred stanovených jasných pravidiel. Preto sa tieto firmy pohybovali v akejsi „šedej zóne“ finančného sektora.

V apríli 2015 z trhu odišli mnohé nepoctivé firmy a dnes môžeme povedať, že trh nebankových spoločností je výrazne regulovaný. Pomohlo najmä nastavenie úrokového stropu a zároveň podmienka zverejnených zmlúv a reklamačného poriadku, ako aj primeraného zabezpečenia úveru.

To však neznamená, že všetky firmy s nekalými úmyslami sú z trhu nadobro preč. Stále sa nájdu také, ktoré dokážu stanovené limity obísť.

Nebankovky – zoznam

Pôžičky od nebankovky môžu na Slovensku poskytovať len tie spoločnosti, ktoré majú licenciu od Národnej banky Slovenska. Kompletný zoznam nebankových subjektov možno pozrieť na https://subjekty.nbs.sk. Niektoré firmy, ktoré síce majú licenciu od NBS,  na svojich webových stránkach neuvádzajú žiadne bližšie informácie o svojich úverových produktoch, resp. pôžičky už prestali poskytovať.

Zoznam najznámejších nebankoviek na Slovensku:

Kompletný zoznam nebankoviek na Slovensku s licenciou od NBS obsahuje 32 nebankových spoločností.