Online hypotéka – môže byť najlepšia

Kto z vás by nechcel výhodnú hypotéku, že? U väčšiny slovenskej verejnosti prevláda zatiaľ názor, že najlepší hypotekárny úver sa dá dosiahnuť jedine osobným „obehaním“ bánk a zvolením si najlepšieho úroku.

Takýto postup je ale časovo neefektívny a nie je ani zaručené, že získate najlepší možný úver. Aká je teda alternatíva? 

Vybavenie hypotéky online. Najlepšie aj s odborným poradenstvom od nezávislého hypotekárneho experta, ale takýto produkt ponúkajú už aj samotné banky.

ČSOB hypotéka cez internet

Priekopníkom v oblasti komplexného vybavenia úveru na bývanie cez internet je ČSOB banka. Ide vlastne o prvú banku, ktorá umožňuje schváliť hypotekárny úver online spôsobom.

Celý postup je veľmi jednoduchý, no dodávame, že platí naozaj len v ideálnom prípade, čiže ak nejde napríklad o komplikovanejší proces stavby nehnuteľnosti s postupným čerpaním hypotéky na dom alebo komplikovanejšie založenie nehnuteľnosti za úver.

V skratke sa dá ČSOB online hypotéka vybaviť nasledovne:

 1. Na webovej stránke banky si najprv na základe parametrov vyrátate predbežnú nezáväznú ponuku.
 2. Ak budete s ponukou spokojní, vyplníte online žiadosť a odošlete ju. Potom už len počkáte na kontaktovanie zo strany banky.
 3. Počas telefonickej konzultácie doriešite detaily a počkáte, kedy vám banka pošle úverovú ponuku na mieru, kde stačí iba digitálny podpis.
 4. Do 24 hodín by vám mala banka zavolať s informáciou o schválení úveru. Ak bude hypotéka schválená, stačí potom prísť úverovú zmluvu podpísať osobne do najbližšej pobočky banky.

Výhodou je, že banka vám hypotekárny úver schváli na základe informácií o vašej bonite, úverovej histórii a aktuálnom príjme, pričom vy si môžete vybrať konkrétnu nehnuteľnosť do 6 mesiacov od schválenia úveru.

Dalo by sa povedať, že v tomto prípade o podobnú situáciu, ako bol úverový prísľub v minulosti, ktorým sa žiadatelia o hypotéku preukazovali pri záujme o kúpu bytu či domu predávajúcemu. V tomto prípade už máte ale hypotéku naozaj schválenú a vám ostane len vybrať si dom či byt, ktorý takto prefinancujete.

PREČO ÁNO HYPOTÉKA OD ČSOB?

 • naozaj pohodlné, jednoduché a rýchle vybavenie
 • bez poplatku za spracovanie hypotéky
 • banka vybaví kataster za vás

PREČO NIE?

 • žiadny výber a porovnanie s inými produktmi
 • nehodí sa na príliš zložité a komplikované prípady

NajlepšiaHypo.sk ako trh s hypotékami

Druhou možnosťou, ako si vybaviť hypotéku cez internet, je využiť sprostredkovanie takéhoto vybavenia online. Zaujímavou možnosťou takéhoto typu je webový portál NajlepšiaHypo.sk, ktorý funguje ako trh s hypotekárnymi úvermi.

Princípom fungovania je, že zadáte nezáväzný dopyt po konkrétnej hypotéke, kde zvolíte výšku úveru, typ úveru (účelový, bezúčelový, na kúpu nehnuteľnosti, na stavbu nehnuteľnosti a podobne) a splatnosť úveru.

Okrem toho musíte zadať aj hodnotu kupovanej nehnuteľnosti, váš vek, výšku čistého mesačného príjmu a niektoré ďalšie údaje, napríklad o type príjmu alebo o vašom bydlisku.

Na základe takto navoleného dopytu vás budú kontaktovať zaregistrovaní hypotekárni poradcovia, ktorí vám môžu vypracovať podľa zvolených parametrov ponuku šitú na mieru od jednej zo slovenských bánk.

Výhodou tohto riešenia je, že máte možnosť vyberať si z viacerých ponúk, avšak pozor – na dokončenie vybavenia hypotéky sa vyžaduje už aj osobná účasť, čiže samotný internet nestačí.

Ak však nechcete strácať čas osobným vybavovaním úvodných záležitostí, preferujete možnosť porovnania viacerých možností od viacerých hypotekárnych poradcov a k tomu všetkému vám vyhovuje online komunikácia, takýto spôsob vybavenia online hypotéky môže byť veľmi dobrá voľba)

PREČO ÁNO NAJLEPŠIAHYPO.SK?

 • pomerne detailné a presné zadanie dopytu
 • možnosť vyberať si z veľkého počtu ponúk
 • rýchla komunikácia cez internet

PREČO NIE?

 • v podstate ani neexistuje vážnejšie proti, možno len to, že nejde o jednu firmu so známou „značkou“, ale o individuálnych poradcov
Výška hypotékyÚroková sadzbaVýška mesačnej splátky pri 15 ročnej splatnostiZaplatená suma pri 15 ročnej splatnostiPreplatenie o
55 000 €1,19 % 333,79 € 60 082,20 € 10 082,20 €
55 000 €1,59 % 343,64 € 61 855,20 € 11 855,20 €
55 000 €1,99 % 353,68 € 63 662,40 € 13 662,40 €

(tabuľka ukazuje, ako veľmi záleží na každej desatine pri úrokovej sadzbe)

Finvia – nezávislí experti na hypotekárne úvery

Treťou možnosťou vybavenia online hypotéky je osloviť konkrétne hypotekárne centrum alebo súkromnú spoločnosť, ktorá sa touto činnosťou zaoberá. Na Slovensku je ich už pomerne veľké množstvo a občas to vyzerá tak, že kde-kto pracuje ako finančný sprostredkovateľ alebo hypotekárny špecialista.

Práve preto je dôležité vedieť rozoznať, kto sa hypotekárnym úverom a úverom na bývanie naozaj rozumie a kto je len jednoduchý „predajca úverov“. Prvá kategória znamená výhodu pre obe strany, čiže tak pre hypotekárneho poradcu, ako aj pre klienta. Bohužiaľ, spoločností a konkrétnych sprostredkovateľov je veľa aj v druhej kategórii, čo je potom škoda pre klienta, čiže pre vás.

My vám ako nezávislých expertov na hypoúvery odporúčame napríklad spoločnosť Finvia Group, s ktorou má dobré skúsenosti čoraz viac ľudí vybavujúcich hypotéku na bývanie.

Finvia sa zaoberá nielen hypotekárnymi úvermi, ale financiami celkovo, čiže poskytuje poradenstvo, konzultácie a vybavenie napríklad aj refinančných úverov, konsolidácie, poistenia, sporenia a investovania.

Na rozdiel od predošlého riešenia, v prípade Finvie máte „záruku“ značky, čo znamená, že spoločnosť si dáva záležať, aby jej experti dodržiavali vysoko nastavené štandardy. Nejde teda o žiadnych „no name“ poradcov alebo sprostredkovateľov, ale o ľudí, ktorí reprezentujú značku a nemôžu si dovoliť poskytovať neodborné služby.

Na rozdiel od viacerých konkurenčných hypotekárnych centier, tu máte aj istotu, že poradenstvo ohľadom výberu konkrétnej hypotéky je naozaj nezávislé.

Finvia totiž ponúka možnosť vypracovať ponuku úveru na mieru na základe porovnania viacerých bánk, takže dostanete určite najlepšiu ponuku na mieru. Samozrejme – online, hoci ani tu sa nevyhnete určitému osobnému kontaktu, najmä pre dokončenie celého hypotekárneho procesu.

PREČO ÁNO HYPOÚVER CEZ FINVIU?

 • expertné poradenstvo
 • nezávislé posúdenie ponúk hypoúverov a nastavenie hypotéky doslova na mieru
 • pohodlné vybavenie úveru, vybavenie väčšiny záležitostí a komunikácia online
 • veľká šanca nízkeho úroku na hypotéke

PREČO NIE?

 • neexistuje žiaden dôvod, prečo si nevybrať takýto spôsob vybavenia úveru

Finanční experti by nemali byť „no name“, ale mali by ste ich naozaj poznať

Ktorý spôsob zvoliť?

Samozrejme, nemôžeme povedať všeobecne, ktorý spôsob získania hypotekárneho úveru je najlepší. Ak však hľadáte možnosť, ako vybaviť hypotéku čo najjednoduchšie a najpohodlnejšie, online forma cez internet je to najlepšie, čo práve existuje.

V prípade, že poznáte situáciu na trhu a viete, čo všetko je s hypoúvermi spojené, môžete si skúsiť vybaviť hypotéku online priamo v nejakej banke, napríklad aj v nami spomínanej ČSOB.

Ak sa necítite vo finančných vodách doma a termíny ako umorovanie úroku, lehota fixácie hypotéky alebo poistenie schopnosti splácania úveru vám nehovoria príliš mnoho, mali by ste si nechať poradiť od niekoho skúsenejšieho.

Či sa v tomto prípade rozhodnete pre nezávislých hypotekárnych konzultantov a sprostredkovateľov, alebo zakotvíte v konkrétnom hypotekárnom centre, je len a len na vás.