Pôžička na založenie rodiny?

Prípravy na založenie rodiny v zmysle budúceho rodičovstva čakajú v istom veku každého z nás a patria k prirodzenému vývoju každého vážneho partnerského vzťahu.

Hranica veku prvorodičiek sa dnes posúva vyššie. Najčastejšou príčinou býva nedostatok času spojený s budovaním profesionálnej kariéry a snaha o nasporenie železnej rezervy na výdavky spojené s príchodom ďalšieho malého člena rodiny do domácnosti.

Táto minca má však dve strany. Z logického hľadiska ide o rozumný krok, pretože založenie rodiny je spojené s nemalými finančnými výdavkami a je dobré sa na ne dopredu pripraviť. To je tá pozitívna strana.

Tá odvrátená predstavuje zvyšujúce sa riziko problémov s prirodzeným počatím a riadnym donosením plodu, ktorých pravdepodobnosť stúpa s vekom matky.

Tento trend má pritom stúpajúcu tendenciu a čoraz viac nádejných mamičiek končí v zdravotníckych centrách venujúcich sa umelému oplodneniu. Nie za každých okolností tento zákrok hradia zdravotné poisťovne.

Ak sa v tomto prípade ocitnete v roli samoplatičky, o tom, že ide o výraznú finančnú záťaž, asi nemá zmysel dlhšie hovoriť.

V ďalších riadkoch tohto článku sa budeme venovať práve týmto dvom životným situáciám – narodeniu dieťaťa a pokusom o počatie pomocou asistovanej reprodukcie a s nimi spojenými výdavkami – takže čítajte ďalej.

Výbavička pre bábätko vyjde aj na tisíc eur

Nový člen vašej rozrastajúcej sa rodiny je síce ešte maličký, no peniaze, ktoré jeho príchod z pôrodnice jednorazovo vytiahne z vášho rozpočtu, malé rozhodne nie sú! Poďme trochu spoločne kalkulovať, aby ste si vedeli sami urobiť názor:

 • Kočík – od cca 250 eur do 800 eur
 • Autosedačka (vajíčko) – 40 až 50 eur
 • Postieľka – 50 až 80 eur
 • Výbavička do postieľky – cca 50 eur
 • Prebaľovacia podložka – 15 až 20 eur
 • Vanička – 10 eur
 • Základná výbavička – oblečenie – cca 200 eur
 • Jednorazové plienky – na mesiac cca 50 eur
 • Dojčenské mlieko – na mesiac cca 50 eur
 • Spolu výbavaod 700 do 1300 eur

Na pokrytie týchto nevyhnutných výdavkov môžete v prvom rade využiť štátny príspevok pri narodení dieťaťa. O ten môžete požiadať na miestnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny.

Čo platí štát

Výška príspevku pri narodení dieťaťa pre rok 2015:

 • 829,86 eur, ak ide o dieťa narodené z prvého až tretieho pôrodu, ktoré sa dožilo najmenej 28 dní
 • 151,37 eur, ak ide o dieťa narodené zo štvrtého a ďalšieho pôrodu alebo ak ide o dieťa z prvého až tretieho pôrodu, ktoré sa nedožilo 28 dní
 • Pozor: Príspevok môže byť vyplatený najskôr až po narodení dieťaťa. Ak teda chcete zakúpiť detskú výbavičku s predstihom, s peniazmi od štátu ešte nemôžete počítať. Riešením môže byť online pôžička do 24 hodín. Pomocou tej môžete ľahko preklenúť toto „hluché“ obdobie.
 • Ak požiadate o priznanie príspevku a preukážete splnenie podmienok nároku na príspevok pred uplynutím 28 dní od narodenia dieťaťa, úrad vám môže vyplatiť príspevok v sume 151,37 eur a rozdiel do sumy 829,86 eur doplatí po uplynutí 28 dní života dieťaťa.

Ako vidíte, výška tohto štátom garantovaného príspevku je v podstate optimálna. Za ideálnych okolností by mala stačiť na to, aby ste svojej ratolesti zaobstarali všetko potrebné na úvodný štart do života. Okolnosti sa však, žiaľ, nie vždy vyvíjajú presne podľa plánovaného scenára.

Zastihnúť vás môžu aj celkom nečakané výdavky a to práve v tomto maximálne nevhodnom období!

Príspevok pri narodení dieťaťa sa ani nestihne poriadne ohriať na účte a už zmizne na neodkladné „plátanie vzniknutých dier“, nakoľko nemáte našetrenú ani žiadnu finančnú rezervu na horšie časy. Dieťatko však tiež nepočká a bez toho, aby ste mu nakúpili všetko potrebné, sa fungovať nedá.

Kde však zobrať na to peniaze? V banke síce môžete požiadať o štandardný bezúčelový spotrebný úver, no proces schvaľovania, vrátane overovania vašej bonity a preverovania v úverových registroch, môže trvať príliš dlho.

Vy však nemáte čas na vyčkávanie a peniaze potrebujete prakticky okamžite! Riešením je online pôžička do 24 hodín od niektorej z nebankových spoločností, ktorá je celkom bezúčelová a jej vybavenie je bez zbytočnej byrokracie a hlavne maximálne rýchle!

Peniaze až do výšky 5000 eur na výbavičku pre vaše bábo vybavíte iba s pomocou svojho mobilného telefónu a počítača s pripojením na internet doslova za pár minút. Za priaznivých okolností môžete mať peniaze na účte už do 24 hodín!

Umelé oplodnenie stojí aj cez tisícku a nie vždy ho zacvaká poisťovňa

Všetky tri slovenské poisťovne ponúkajú ženám podobné podmienky preplatenia tohto zákroku. Rozhodujúcim limitom je vek ženy: umelé oplodnenie sa prepláca do 39. roku.

Ak tento vek prepasiete, napríklad aj kvôli jednému či dvom neúspešným predošlým pokusom, lekári vám síce ďalší zákrok neodmietnu, no budete si ho musieť zaplatiť kompletne z vlastného vrecka.

Ďalším kritériom zdravotných poisťovní sú tri pokusy, na ktoré finančne prispievajú. Štvrtý pokus si už pacientka hradí sama.

Vo všeobecnosti platí, že aj pri najoptimistickejších okolnostiach je šanca na úspech, žiaľ, stále menej pravdepodobná, ako vyhliadka na úspech. Podľa svetových štatistík je asistovaná reprodukcia úspešná približne u tretiny žien pod 35 rokov a len u 10 percent žien s vekom nad 40 rokov.

Umelé oplodnenie sa prepláca iba pri niektorých zdravotných komplikáciách:

 • chýbajúce alebo nezvratne poškodené vajcovody
 • endometrióza
 • neliečiteľné postihnutie vaječníkov
 • neúspešne liečená idiopatická sterilita
 • mužská neplodnosť
 • ak maternicový sekrét neprijíma a bojuje proti spermiám
 • endokrinologické problémy
 • vysoké riziko dedičných ochorení

Cena za umelé oplodnenie

cca 700 – 1 300 eur

Navyše, pri umelom oplodnení je aj v súčasnosti celkom bežná spoluúčasť pacienta. To v praxi znamená asi toľko, že aj keď zákrok hradí zdravotná poisťovňa, samotná liečba vrátane kvalitných hormonálnych liekov predpokladá, že si predsa len musíte siahnuť do vlastného vrecka.

Doplatky sa pritom pohybujú nie v desiatkach, ale v stovkách eur. Ak chcete vsadiť na skutočnú kvalitu, môže vás to stáť navyše aj 800 eur.

Záver

Nech už riešite akúkoľvek situáciu spojenú so založením rodiny, vždy je to spojené so zvýšenou potrebou finančných prostriedkov. Pri narodení dieťaťa ide o výdavky na kúpu nevyhnutnej detskej výbavičky. Ak sa vám nedarí prirodzene otehotnieť, nastupujú výdavky spojené s asistovanou reprodukciou.

Nie vždy sa všetko darí uhrádzať z vlastných zdrojov. Na štátny príspevok pri narodení dieťaťa máte nárok až po jeho narodení.

Výbavičku je však vhodné kúpiť vopred. Tento krátkodobý nedostatok peňažných prostriedkov môžete preklenúť aj prostredníctvom pôžičky od niektorej z nebankových spoločností.

Vybavovanie pôžičky je u nich väčšinou veľmi rýchle a rýchlosť je presne, čo v tejto chvíli skutočne potrebujete.

Výdavky spojené s umelým oplodnením, dokonca aj vtedy, keď vám samotný zákrok hradí zdravotná poisťovňa, sa môžu kvôli doplatkom na lieky vyšplhať na niekoľko stovák eur.

Ak patríte medzi tie nešťastnice, ktorým sa nepodarilo počať ani na tretíkrát, každý ďalší pokus si už budete musieť uhradiť z vlastného vrecka.

Vzhľadom na promptné a bezproblémové vybavenie odporúčame získať na to peniaze prostredníctvom online pôžičky. Nemusíte sa pritom obávať prísneho metra pri hodnotení vašej bonity, a dokonca ani v prípade, ak máte negatívny záznam v úverovom registri.

Do budúcnosti je pritom celkom dôvodný predpoklad, že páry, pokúšajúce sa o splodenie potomstva prostredníctvom jednej z metód asistovanej reprodukcie, si budú musieť siahnuť do peňaženiek ešte hlbšie, nakoľko je pravdepodobné, že zdravotné poisťovne budú časom prehodnocovať úhrady niektorých výkonov vzhľadom na stále pribúdajúci počet neplodných párov.