Rýchle pôžičky – kto ich u nás poskytuje?

Pojem rýchle pôžičky alebo rýchle úvery je pomerne neurčitý. Skoro každý jeden poskytovateľ úveru vám bude tvrdiť, že práve jeho pôžičku získate rýchlo a jednoducho.

Pravda je, že tieto kritéria nespĺňa úplne každý úver. Aby sa dala pôžička označiť ako rýchla, je ideálne, ak viete vybaviť žiadosť za pár minút a samotné schválenie netrvá dlhšie ako niekoľko hodín.

Vyplatenie peňazí by malo prebehnúť rovnako veľmi promptne – napríklad do 24 hodín od podania žiadosti. Tieto podmienky spĺňajú u nás najmä nebankové pôžičky, no aj z nich nie všetky.

Krátkodobé rýchle pôžičky

Takýmto štýlom sa označujú malé úvery so splatnosťou obvykle do 1 mesiaca. Zlatá éra takýchto rýchlych pôžičiek začala len niekoľko rokov dozadu a to najmä vo forme pôžičiek online alebo cez telefón, konkrétnejšie prostredníctvom SMS.

Stačilo jednoducho vyplniť online žiadosť alebo poslať žiadosť cez krátku textovú správu a mohli ste mať peniaze ešte v ten istý deň. Tieto pôžičky sa dali získať buď s vyplatením na účet alebo vo forme poštovej poukážky.

Dnes je to možné už len na účet a to kvôli legislatíve aj nariadeniu NBS. Hoci počet poskytovateľov oproti minulosti klesol a sprísnili sa aj podmienky vybavenia úveru, krátkodobé úvery sú stále populárne a to najmä pre svoju rýchlosť a jednoduchosť.

Medzi hlavné charakteristiky pôžičiek patria:

 • možnosť použiť peniaze na čokoľvek bez dokladovania účelu
 • vybavenie len na OP
 • vyššia dostupnosť
 • jednorazové splatenie na konci lehoty splatnosti

Najčastejšie parametre takýchto pôžičiek sú:

 • splatnosť do 30 dní (niektoré spoločnosti ich ponúkajú do 31 dní)
 • výška od 25 €
 • maximálna možná suma úveru do 200 až 350 €, pri prvej pôžičke novému klientovi to ale môže byť menej, obvykle od 100 do 150 €

Reálna doba vybavenia krátkodobých pôžičiek je niekoľko minút až hodín, avšak len v prípade, že ste zamestnaný na trvalý pracovný pomer a nemáte problematickú finančnú minulosť ani prítomnosť – čiže nie ste v úveroch registroch dlžníkov, neprebieha u vás exekúcia a nie ste ani v omeškaní so splátkami akýchkoľvek iných finančných záväzkov.

Pôžičky sa zvyčajne používajú:

 • ako prvá pomoc pri nečakaných výdavkoch
 • ak vám do výplaty chýba ešte niekoľko dní či týždňov a máte „finančné suchoty“
 • ak potrebujete menšiu sumu čo najrýchlejšie a bez zbytočného zdržovania sa

Splátkové rýchle úvery

Najčastejšou formou pôžičiek sú splátkové s pravidelnou mesačnou splátkou. Tieto úvery tvoria drvivú väčšinu všetkých pôžičiek a rýchlosť ich vybavenia je u každej finančnej spoločnosti odlišná.

V zásade platí, že čím menej dokladov alebo vybavovania na úver treba, tým rýchlejšie ho získate. Dnes sa takéto pôžičky dajú získať už nielen osobne u obchodného zástupcu alebo na pobočke, ale aj cez internet.

Najväčšou výhodou je pomerne pestrá ponuka rôznych druhov – môžete si požičať pokojne len niekoľko stoviek napríklad na pol roka, ale napríklad aj 5000 € na niekoľko rokov. Čím vyšší bude úver, tým viac si dáva veriteľ záležať na preverení bonity klienta a tým dlhšie môže vybavenie trvať.

Takéto rýchle úvery sú:

 • najčastejšie bezúčelové, ale niektoré spoločnosti ich majú aj ako refinančné pôžičky
 • s anuitnou splátkou, čiže s rovnako vysokou splátkou, najčastejšie v mesačnom intervale
 • spojené s nutnosťou dokladovať príjem a mať v poriadku úverovú minulosť
 • vybaviteľné aj online a aj do 24 hodín

Keďže ponuka je veľmi rôznorodá, tu sú bežné intervaly parametrov:

 • výška úveru už od 100 €, vo väčšine prípadov ale až od 300 či 400 €
 • horná hranica závisí od konkrétneho poskytovateľa, najčastejšie je to do 5000 €
 • splatnosť znova závisí od danej pôžičky a je veľmi individuálna, pri väčších pôžičkách môže byť ale napríklad aj 5 rokov alebo viac, najčastejším minimom je 6 mesiacov

Pôžičky sa využívajú naozaj na rozličné účely a to najmä preto, že sú vo veľkej časti bezúčelové, ale aj preto, že si už môžete požičať sumu, ktorá sa dá použiť tak v domácnosti, ako aj na spotrebné účely.

Najčastejšie ľudia používajú peniaze z rýchlych spotrebiteľských úverov na kúpu auta, rekonštrukciu a modernizáciu domácnosti, vyplatenie iných menších dlhov alebo na zaplatenie napríklad svadby, dovolenky či darčekov na Vianoce.

Rýchlosť vybavenia pôžičky je v tomto prípade oveľa viac individuálnejšia ako pri krátkodobých malých úveroch. Ak ste bezproblémový klient a beriete si úver, kde nemusíte predkladať potvrdenie o výške príjmu, nie je problém získať peniaze aj do 24 hodín. Pri komplikovanejších prípadoch to môže byť o niečo viac – závisí to aj od vašej situácie.

Kto ich u nás poskytuje?

Dominantnú časť ponuky rýchlych pôžičiek tvoria nebankové spoločnosti. Krátkodobé pôžičky poskytujú najčastejšie špecializované spoločnosti zamerané len na takéto typy úverov a dnes ich už nie je veľa. Spotrebiteľské splátkové úvery sú zastúpené už bohatšie a medzi poskytovateľmi nájdete najmä známejších a väčších veriteľov.

Nasledujúca tabuľka ukazuje jednoducho a prehľadne zoznam a možnosti najznámejších pôžičkových spoločností, ktoré vedia úver poskytnúť v ideálnom prípade naozaj veľmi rýchlo – niekedy aj do 24 hodín:

SpoločnosťVýška úveruTyp úveru
Home Credit400 – 5000 €splátkový spotrebiteľský úver
Ferratum25 – 350 €krátkodobá online pôžička
Pôžičkomat25 – 200 €Internetový úver pred výplatou
Profi Credit300 – 1500 €spotrebiteľský úver na čokoľvek
Tesco pôžička800 – 5000 €bezúčelová spotrebná pôžička
Quatro pôžička600 – 5000 €nebankový úver
Slovenská požičovňa600 – 5000 €pôžička na nákup aj na čokoľvek iné
SMS Credits20 – 350 €krátkodobá SMS pôžička

Nehľadajte naslepo, nechajte si aj poradiť!

Odporúčame zistiť si o každej pôžičke niečo bližšie a to nielen priamo na jej internetovej stránke alebo zástupu finančnej spoločnosti. Najlepšie sú osobné skúsenosti iných ľudí, ideálne niekoho z vášho okolia. Pokiaľ to nie je možné, pokojne využite aj internet a skúste si nájsť nejaké fórum na takúto tému.

Ešte lepšie spravíte, ak budete čerpať informácie vo forme recenzií od špecializovaných portálov venujúcich sa téme financií a úverov. Dnes je ich už aj na slovenskom internete naozaj dostatok a je dobré čerpať z čo najviac zdrojov. Rýchle pôžičky napríklad pomerne detailne rozoberá aj známy magazín o úveroch Pôžička.sr a to hneď na niekoľkých miestach a vo viacerých článkoch!

Ešte jedna dobrá rada na záver…

Aby ste mohli získať úver naozaj rýchlo, musíte pre to spraviť niečo aj vy. Základom je podať kompletnú žiadosť a doložiť v prípade nutnosti všetky doklady, ktoré sa budú od vás vyžadovať.

Niektoré pôžičky, najmä tie menšie, nie je problém získať len s občianskym preukazom, no sú prípady, kedy treba doložiť aj priamo potvrdenie o príjme. Rýchlosť vybavenia úveru tak máte najmä vo svojich rukách!