5 situácií, kedy sa oplatí zobrať pôžičku

S financiami sa dostávame do kontaktu počas celého života už od mladého veku. Deti sa učia hospodáriť s prvým vreckovým a postupne si začínajú svoje peniaze zarábať sami.

Čím zodpovednejšie pristupujete k financiám už od ranného detstva, tým lepšie návyky si prinesiete do dospelosti

Treba si preto uvedomiť, že pôžičky sú tu na to, aby finančne pomohli v situáciách, ktoré sú akútne a iné východisko už nie je. 

Ľudia si zvykli na pôžičky ako najjednoduchšie riešenie finančných ťažkostí. Avšak neuvážené zadlžovanie vás môže pripraviť o všetko. 

Občas však príde situácia, s ktorou jednoducho nerátate. Situácie, s ktorými im nevedia pomôcť ani najbližší. Častokrát nezostáva nič iné, len financovanie pôžičkou. 

Situácie, kedy si ľudia musia vziať úver môžu byť rôzne a veľmi finančne náročné. Do takýchto problémov sa môže dostať každý z nás a pôžička sa zrazu stane jedinou možnosťou, ako takúto situáciu vyriešiť. Poďme sa pozrieť na niekoľko príkladov, kedy môže byť pôžička vašou záchranou. 

1. Vzdelávanie

Vzdelávanie je ukážkový príklad investície, ktorá sa v čase vyplatí, aj keď si ju zaplatíte z pôžičky. Nie každý si môže dovoliť ísť na univerzitu, po akej túži.

Už samotné prihlášky stoja nejaké tie peniaze a často nie malé. Po prijatí prídu na rad ďalšie poplatky za skriptá a knihy. Treba tiež myslieť aj na bývanie. Internát, aj keď patrí medzi lacnejšie varianty ubytovania počas štúdia, tiež nie je zadarmo. 

Nielen vysoká škola, ale aj investícia do vzdelávania po získaní diplomu je vždy dobrou investíciou. Jazykové certifikáty, odborné školenia a kurzy zvyšujú vašu kvalifikáciu a môžu vám zabezpečiť lepšie platenú prácu, z ktorej potom pôžičku uhradíte. 

2. Zdravie

Ďalším variantom, kedy ľudia siahajú po úvere je úraz, s ktorým nikto nerátal. Zdravie je predsa to najvzácnejšie čo máme a niečo, čo by sme si mali chrániť za každú cenu. A niekedy aj za cenu dlhu. Na nečakaný úraz nemusí byť každý pripravený.

Niektorí ľudia sú zaistení poistkou v prípade takéhoto úrazu a poisťovňa im vyplatí peniaze, aby si vedeli vystačiť, kým sa dajú znova dokopy.

Nie každý má na to, aby ju splácal. A po úraze nevie, kde má vziať peniaze na lieky, možno nejakú drahšiu operáciu, možno potrebuje nejaké liečenie, navštíviť kúpele. V takomto prípade môže tiež prísť do úvahy pôžička. Tá pomôže pokryť takéto náklady.

3. Nečakané výdavky v domácnosti

Zákon schválnosti väčšinou zariadi, že v domácnosti sa kazia veci práve v tom čase, keď nemáte peňazí na zvyš, aby ste ich ihneď opravili. Nehovoriac o katastrofách, ktoré sú tiež na dennom poriadku. Tiež sa s nimi nedá rátať.

Ide o požiare, na ktoré stačí malý skrat. Zosuvy pôdy po dlhých požiaroch. Nečakané silné búrky, ktoré sa nedajú predpovedať. Ľudia sa tak ocitnú bez strechy nad hlavou a nemajú kde skloniť hlavu.

Opravy sú finančne náročné. Plat bežného človeka ich jednoducho nepokryje a pôžička je jediným možným riešením. 

4. Strata zamestnania

Strata zamestnania sa rovnako predvídať nedá a účty za elektriku, vodu, plyn sa kopia ďalej aj v prípade takejto situácie. Je všeobecne známe, že nové zamestnanie sa nedá nájsť len tak ľahko. A z nezamestnaneckého príspevku sa zaplatiť veľa nedá a ešte aj ten je časovo obmedzený.

Ľudia, ktorí nemajú vysokú školu alebo odbornejšie kvalifikačné kurzy majú možnosť nájsť si zamestnanie ešte o niečo nižšiu. V malých mestách je množstvo pracovných miest značne obmedzené a dochádzať za prácou môže byť pre mnohých tiež dosť veľký problém.

Predsa nie každá rodina je vybavená autom, resp. až dvoma autami. A nie každý človek má vodičský preukaz, na ktorý sú náklady tiež dosť vysoké. Možnosť zamestnať sa na nejakej dostatočne platenej pozícií, ktorá uživí väčšiu rodinu, takmer stráca.

Život ide ďalej a na niektorých miestach sa nestarajú o to, či máte z čoho platiť faktúry a účty. A tak je jediné riešenie pôžička. Tá vám aspoň dočasne zaručí, že neprídete o strechu nad hlavou.

5. Refinancovanie starých úverov

Ďalší prípad, kedy si ľudia berú úver je tiež veľa ľuďom až príliš známy. Je to v prípade dlhov, ktoré sa im nakopili v takom množstve, že sa kvôli nim dostávajú do dlhov ešte viac a ešte viac.

Začne to malými sumami. Postihnutí si nevedia vystačiť z výplaty a požičajú si len pár drobných na chleba, lenže to sa kopí a kopí. Osoby, od ktorých si požičali si za to účtujú „nekresťanské“ úroky. Ani nestihnú všimnúť, kedy sú v dlhoch „až po uši“.

Jediná pôžička vám však dokáže dať dokopy všetky staré dlhy a konečne si vo financiách urobíte poriadok. Je lepšie myslieť na jednu splátku než päť ďalších.