Dobrá pôžička – závisí od podmienok a preferencií žiadateľa

dobra-pozicka

Pri zvažovaní žiadosti o úver je dôležité nájsť taký, ktorý spĺňa podmienky a preferencie žiadateľa. Dobrá pôžička môže byť záchranou v čase finančných ťažkostí, preto je dôležité poobzerať sa a urobiť si prieskum predtým, ako sa človek zaviaže jednému veriteľovi. Ako si vybrať tú najvýhodnejšiu pôžičku?

Dobrá pôžička by mala nielen vyhovovať aktuálnej finančnej situácii jednotlivca, ale aj spĺňať jeho požadované očakávania, pokiaľ ide o úrokové sadzby a podmienky splácania.

Na čo si pri výbere dobrej pôžičky dávať pozor?

Na začiatok je dôležité pochopiť úverové skóre dlžníka, pretože od neho sa odvíjajú podmienky, ktoré má k dispozícii. Ak je úverové skóre nízke, dlžník môže mať k dispozícii menej možností a možno bude musieť akceptovať vyššie úrokové sadzby.

Pred čerpaním pôžičky sa tiež odporúča zvážiť aktuálnu finančnú situáciu dlžníka. Ak je príjem dlžníka nízky, je dôležité nájsť pôžičku, ktorá neprevyšuje jeho príjem.

Okrem toho je dôležité skontrolovať úrokové sadzby úveru, aby sa klient uistil, že sú primerané a nie príliš vysoké. Dobrá pôžička by mala poskytovať primeraný čas na splatenie pôžičky a nemala by byť príliš vysoká na to, aby ju dlžník pohodlne zvládol.

Nakoniec sa odporúča zvážiť poplatky veriteľov a podmienky splácania. Niektorí veritelia si môžu účtovať vyššie úrokové sadzby alebo poplatky, ktoré môžu byť pre dlžníka nevýhodné alebo neatraktívne. Z tohto dôvodu je nevyhnutné prečítať si drobné písmo v zmluve o pôžičke a uistiť sa, že všetky podmienky sú primerané.

Nájsť výhodnú pôžičku môže predstavovať náročnú úlohu. S náležitou prípravou a prieskumom je však možné nájsť pôžičku, ktorá spĺňa podmienky a preferencie žiadateľa a zároveň je rozumná a zvládnuteľná z hľadiska splácania. Pred prijatím konečného rozhodnutia by sa mal dlžník uistiť, že pôžička, ktorú získava, je pre neho tá pravá.

Ako nájsť najvýhodnejšie pôžičky?

Pri porovnávaní pôžičiek a hľadaní tej najvýhodnejšej by mal človek zvažovať niekoľko faktorov. Každý by si mal určiť, či je pôžička naozaj nevyhnutná a nedá sa situácia vyriešiť bez pôžičky. Ak už je situácia, že človek potrebuje pôžičku a peniaze rýchlo, najdôležitejším číslom pri pôžičkách je RPMN – ročná percentuálna miera nákladov.

Od tohto čísla sa odvíja to, o koľko daný človek preplatí požičanú sumu peňazí. Okrem spomenutého by mal byť pri výbere zvážený aj daný poskytovateľ, teda či ide o bezpečnú formy pôžičky.

Nech sa už každý rozhodne akokoľvek, mal by si byť istý, že dané peniaze dokáže splatiť včas a tým sa vyhnúť omnoho väčším problémom, aké mal pred žiadosťou o pôžičku. Z toho dôvodu je porovnávanie ponúk a hľadanie tej najvýhodnejšej pôžičky rozhodujúce. Vo výpočte pôžičky môže pomôcť práve úverová kalkulačka online.

Pôžička online ihneď na účet

Keď si niekto potrebuje požičať peniaze a nemôže sa z rôznych dôvodov dostať do banky, prípadne k obchodnému zástupcovi, má možnosť zobrať si pôžičku online ihneď na účet. V technologicky vyspelej dobe je ideálne, ak si človek vie aj cez internet požičať peniaze.

V ponuke sú bankové pôžičky pre bonitných klientov aj nebankové pôžičky bez dokladovania príjmu a pôžičky bez registra. Pre menšie čiastky sú v ponuke pôžičky pred výplatou, ktoré je možné dostať na účet už za pár minút.

Je dôležité vybrať si online pôžičku ihneď na účet správne a ešte predtým sa oboznámiť s jej samotnými podmienkami, aby nedošlo k nedorozumeniam a zbytočným problémom pri je splácaní.

Rýchle pôžičky online

Dôležitým kritériom pri dostupnosti, a teda aj rýchlosti vybavenia pôžičky je skutočnosť či má žiadateľ zápis v registri dlžníkov. Banky, no tak isto aj veľa nebankoviek môže v takomto prípade žiadosť zamietnuť.

Rýchle pôžičky online cez internet poskytujú najmä nebankové spoločnosti a môže ísť buď o menšie online úvery, alebo o spotrebné úvery bez dokladovania príjmu a niekedy aj bez registra. Môže ísť aj o väčšie spotrebiteľské pôžičky a úvery strednodobého charakteru.

Niektoré banky majú k dispozícii tiež možnosť požičať si, avšak banková online pôžička už nie je bez dokladovania príjmu a nie je určené pre nezamestnaných. Banka totiž vyžaduje, aby mal žiadateľ trvalý príjem. Takáto pôžička je možná aj v prípade väčších investícií, napríklad pri kúpe auta cez spoločnosť Carvago.

Rýchla pôžička online je veľmi vyhľadávaným typom úveru. Zvyčajne je takáto pôžička ihneď k dispozícii. Malé pôžičky obvykle bývajú rýchlo vybavené, možno očakávať schválenie pôžičky ihneď, aj do 10 minút.

Najlepšia pôžička online

Pôžičky online sa dajú získať aj v známej online banke – mBank. Na menšie sumy slúži napríklad mRezerva, ktorá predstavuje povolené prečerpanie a kontokorent k bežnému účtu. Medzi inými ponúka táto banka aj jednu z najlepších bankových pôžičiek online.

Charakteristiky mPôžičky Plus od spoločnosti mBank:

 • výška pôžičky od 350 € do 40 000 €
 • doba splatnosti od 12 do 96 mesiacov
 • úrok od 5,89 % p. a.
 • bez poplatkov za uzavretie
 • pôžička online a ihneď na účet
 • osoba musí mať stály príjem

V súťaži Zlatá minca 2022 získala spoločnosť mBank 1. miesto v kategórii Spotrebné úvery. Vzhľadom na jej nízky úrok je mPôžička Plus od spoločnosti mBank označovaná ako najvýhodnejšia či najlepšia pôžička.

Najvýhodnejšia pôžička pre mladých

Pre mladých je k dispozícii široká ponuka rôznych druhov úverov. Na menšie sumy sa hodí najmä spotrebný úver na čokoľvek, pričom ten ponúkajú tak banky ako aj nebankovky. Je vo forme spotrebiteľskej bezúčelovej pôžičky.

Pre študentov sa dá získať študentská pôžička pre vysokoškolákov. V tomto prípade majú takúto pôžičku ako spotrebný úver aj banky, napríklad Slovenská sporiteľňa alebo UniCredit Bank, ale najvýhodnejšia študentská pôžička je z Fondu na podporu vzdelávania.

Charakteristiky pôžičky pre študentov poskytovanej Fondom na podporu vzdelávania:

 • výška pôžičky od 500 € do 10 000 € na akademický rok
 • pôžička maximálne šesťkrát počas celého štúdia
 • doba splatnosti min. 5 rokov a max. 10 rokov
 • úroková sadzba 3,5 % p. a. počas doby splácania
 • pôžička pre denných aj externých vysokoškolákov
 • bezúčelové pôžičky
 • vyžaduje sa bonitný ručiteľ, ktorý vie dokladovať príjem

Fond posudzuje v procese schvaľovania pôžičiek len tie žiadosti o pôžičku, ktoré boli doručené do určeného termínu (do 30. septembra alebo ďalšie termíny určené radou fondu) a ktoré sú v súlade s podmienkami poskytovania pôžičiek.

Ak si chce niekto požičať napríklad na bývanie väčšiu sumu, tak najvýhodnejší hypotekárny úver na Slovensku je pre mladých určite buď úvery pre mladých so zvýhodneným úrokom, úrokovým bonusom, alebo úver na bývanie pre mladých v podobe spotrebnej pôžičky.

Ako získať úver na čokoľvek

Peer to peer pôžičky, teda pôžičky od súkromných osôb, sú takmer vždy bezúčelové – možno ich teda použiť na čokoľvek. Tieto úvery na čokoľvek bez registra sa často poskytujú aj dôchodcom, ktorí môžu mať problém získať peniaze v bankách.

Úvery na čokoľvek však ponúka aj mnoho bánk a nebankových spoločností. Zväčša bývajú označené ako bezúčelové pôžičky, ktoré možno použiť na rekonštrukciu bývania, nákup auta či bežné výdavky.

Bezúčelová pôžička – rýchlo a online

Rýchlu bezúčelovú pôžičku má v ponuke aj nebanková spoločnosť Home Credit. Jednou z jej mnohých výhod je jej rýchle vybavenie online do 15 minút. Čo ďalšie človek získa čerpaním Home Credit pôžičky?

 • pôžička od 400 € do 10 000 €
 • bezúčelová pôžička na čokoľvek
 • flexibilná pôžička – každý mesiac si možno prispôsobiť výšku splátky
 • vybavenie a vedenie zadarmo

Flexibilná pôžička na kartu od spoločnosti Home Credit predstavuje revolvingový úver, ktorý možno čerpať opakovane na čokoľvek.

Spotrebný úver s najnižším úrokom

Jedným zo spotrebných úverov s najnižším úrokom v súčasnosti je Parádna pôžička od Raiffeisen Bank. Túto pôžičku banka poskytuje s ročnou úrokovou sadzbou od 5,90 %. Aké ďalšie výhody získa človek čerpaním Parádnej pôžičky od Raiffeisen Bank?

 • pôžička od 300 € do 30 000 €
 • splatnosť od 18 do 96 mesiacov
 • žiadne poplatky za poskytnutie pôžičky
 • pôžičky môžu klienti banky získať online v Internet bankingu
 • bezúčelová pôžička
 • úroková sadzba nemenná počas celej doby splatnosti
 • možnosť poistiť si pôžičku za výhodnú cenu

Podmienkou získania pôžičky je:

 • vek klienta od 18 do 65 rokov
 • trvalý pobyt na území SR
 • preukázať sa občianskym preukazom
 • mať pravidelný príjem na splácanie úveru

Parádnu pôžičku – spotrebný úver s najnižším úrokom – možno získať jednoducho a rýchlo. Peniaze môže mať žiadateľ na účte už do pár minút.  

Spotrebný úver bez dokladovania príjmu

Keď banky posudzujú žiadosti o pôžičky, jedným z najdôležitejších faktorov, ktorý berú do úvahy, a ktorý môže rozhodnúť v prospech klienta, je jeho príjem.

Vo väčšine prípadov totiž závisí práve od neho a jeho výšky, či pôžičku bude klient schopný riadne splácať a nepredstavuje pre banky priveľké riziko. Existujú ale aj pôžičky bez dokladovania príjmu.

Hyperpôžička – pôžička bez dokladovania príjmu

Hyperpôžička nie je klasický úverový produkt od konkrétnej banky alebo nebankovky, aký je na Slovensku bežný. Jej poskytovateľ, portál Hyperfinancie.sk však dlhodobo spolupracuje s overenými a serióznymi finančnými inštitúciami s licenciou od NBS. Čo získa klient pri čerpaní Hyperpôžičky?

 • na výber medzi Hyperpôžičkou a Malou Hyperpôžičkou
 • možnosť požičať si od 50 € do 25 000 €
 • pôžičku možno požiť na čokoľvek
 • rýchla a jednoduchá žiadosť

Medzi rýchle nebankové pôžičky poskytované do 5 minút patrí Malá HyperPôžička. Medzi jej charakteristiky patrí:

 • pôžička od 50 € do 1 000 €
 • splatnosť od 1 do 30 dní
 • spotrebný úver bez dokladovania príjmu
 • ročná úroková sadzba od 20 %
 • rýchle vybavenie
 • pôžička na mieru

Nevýhodou tejto pôžičky je vysoká úroková sadzba a obmedzená suma pôžičky.